Zarówno Pałac Prezydencki, jak i kancelaria premiera zapraszają w niedzielę najmłodszych wraz z rodzicami. Obiecują atrakcje. Wizyta może być także okazją do nauki historii w przededniu Święta Wolności.
Z okazji Dnia Dziecka Pałac Prezydencki przez parę godzin będzie otwarty dla najmłodszych. Dla dzieci przewidziane są drobne upominki.
Tuż po wejściu do budynku zwiedzający będą mogli zobaczyć Okrągły Stół - oryginalny mebel stoi w sali na parterze w północnym skrzydle pałacu.
Młodzi zwiedzający będą mogli obejrzeć dobrze znaną z telewizji Salę Kolumnową, w której odbywa się większość uroczystości z udziałem prezydenta, m.in.: powołanie rządu, wręczanie orderów i odznaczeń państwowych, nominacji profesorskich, sędziowskich, a także konferencje prasowe z udziałem zagranicznych gości.
Będzie można zobaczyć również Salę Białą, w której prezydent przyjmuje m.in. przywódców innych państw, Salę Jerzego Nowosielskiego, w której znajduje się dziesięć obrazów artysty, Antyszambrę, a w niej m. in. zabytkowy fortepian Jana Ignacego Paderewskiego, Salę Obrazową, Sień Wielką i Kaplicę.
W Pałacu Prezydenckim goście będą mogli obejrzeć m. in. repliki polskich chorągwi od Grunwaldu po "Solidarność", kopie Konstytucji 3 Maja oraz Konstytucji dla Europy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego z 1831 roku – znajdujące się w Sali Chorągwianej, a także płótna Jerzego Nowosielskiego, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej.
Informacje praktyczne dla zwiedzających Pałac Prezydencki:
Pałac Prezydencki będzie otwarty od godz. 12.00 (wejście pierwszych zwiedzających) do 15.00 (wejście ostatniej grupy zwiedzających).
Przy wejściu trzeba okazać dokument tożsamości ze zdjęciem. Nie wolno wnosić niebezpiecznych przedmiotów, dużych toreb, plecaków.
KANCELARIA PREMIERA ZAPRASZA NA PIKNIK
1 czerwca każdy – podobnie jak rok temu – będzie mógł przyjść do siedziby szefa rządu na rodzinny piknik. Każde ministerstwo przygotowało atrakcje dla dzieci i młodzieży. Planowane atrakcje: Jak połączyć naukę z zabawą pokażą między innymi Centrum Nauki Kopernik oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dzieci będą mogły na chwilę wcielić się w rolę naukowca.
Będą warsztaty kulinarne, polska kuchnia i dania kuchni molekularnej. Koncerty, przedstawienia oraz warsztaty teatralne, plastyczne i muzyczne - to kolejne punkty programu. Swój talent teatralny odkryć będzie można pod okiem fachowców z teatrów Baj, Guliwer, Lalka i z Nowego. Wśród sportowych atrakcji znajdą się m.in. interdyscyplinarny tor przeszkód przygotowany przez Fundację Marcina Gortata oraz konkursy i animacje z udziałem gwiazd sportu. Będzie można wygrać m.in. wycieczkę po Stadionie Narodowym dla całej rodziny. Niespodzianka czeka też na miłośników rajdów samochodowych. Każdy będzie mógł też wysłać nietypową kartkę. Wystarczy wpisać pozdrowienia na tablecie, dodać adresata, a po kilku dniach internetowe zlecenie zamieni się w tradycyjną, papierową kartkę, którą listonosz doręczy adresatowi.
Tuż przy bramie głównej będzie można obejrzeć kolumnę samochodów, którą przewożone są ważne osoby w państwie.
Piknik odbędzie się w godz. 10.00-16.00 w ogrodach Kancelarii Premiera (wejście od Al. Ujazdowskich).
O bezpieczeństwo zadbają funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, którzy przy wejściu na teren pikniku prowadzić będą punkty sprawdzające.
Przygotowania do pikniku:
mz/roody