Poszukiwane pomysły na 600 praskich lokali

TVN Warszawa

Urząd MiastaZwycięzca opracuje koncpecję gospodarowania lokalami na czterech obszarach

Ponad 600 lokali na Starej i Nowej Pradze czeka na koncepcję gospodarowania. Ratusz ogłosił przetarg na opracowanie planu długofalowego zarządzania miejskimi lokalami użytkowymi. Oferty można składać do końca stycznia.

Celem przetargu jest wybór podmiotu, który zajmie się opracowaniem koncepcji gospodarowania lokalami użytkowymi należącymi do miasta na czterech wybranych obszarach - Starej i Nowej Pragi, w rejonie Dworca Wschodniego oraz na Kamionku.

- Podmiot, który wygra przetarg, będzie musiał przeanalizować obecne usługi, przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców i na koniec opracować koncepcję zestawu branż i funkcji na określonych praskich ulicach - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Decyzja mieszkańców

Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie analiza obecnego stanu sektora handlu i usług oraz sytuacji pustostanów na wskazanych obszarach. Jak zapowiada ratusz, wykonawca będzie też odpowiedzialny za przeprowadzenie konsultacji społecznych, dzięki którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat dostępnych usług oraz zasugerują, jakie warto byłoby wprowadzić.

Dodatkowo, jeśli będzie to możliwe w opracowanej koncepcji mógłby zostać określony tak zwany profil przewodni każdej z ulic. "Opracowanie będzie musiało zawierać rekomendacje dotyczące zestawu branż i funkcji najemców z uwzględnieniem ich różnorodności, który będzie najlepszy z punktu widzenia mieszkańców" - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Ożywienie gospodarcze

Poza tym, w koncepcji ma też znaleźć się dokumentacja techniczna dla lokali, które nie były wynajmowane od co najmniej roku. Ratusz zakłada, że wykonawca dokona analizy czynników, które mogą "ograniczać zainteresowanie przedsiębiorców wynajęciem danej przestrzeni". Czego skutkiem będzie stworzenie poradnika zawierającego profilowanie najemców. Taki poradnik ma też uwzględniać propozycje zmian w procedurach najmu, które zachęcą przedsiębiorców.

Odpowiednia polityka lokalowa ma doprowadzić do ożywienia gospodarczego i ochronę działań o dużej wartości społecznej czy kulturowej.

Jak informuje ratusz, projekt jest częścią Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Będzie współfinansowany z unijnych środków. W sumie miasto przewiduje 749 tysięcy złotych na opracowanie koncepcji i związane z tym działania.

Program rewitalizacji Pragi

W ramach programu rewitalizacji Pragi w ostatnim czasie odnowiono 10 szyldów północno-praskich rzemieślników. Projekt "re:design 4" objął lokale działające przy ulicach: Ząbkowskiej 11, Wileńskiej 21 i 31, Stalowej 14 i 15, Szwedzkiej 7 oraz 11 Listopada 12. Każdy z szyldów swoim wyglądem nawiązuje do tradycji warszawskiej typografii. O inicjatywie pisaliśmy wcześniej na tvnwarszawa.pl.

Programu Rewitalizacji na Pradze Południe, Pradze Północ i Targówku rozpoczął się w 2015 roku. To w jego ramach zrealizowano między innymi Centrum Kreatywności Targowa, Centrum Młodych przy Inżynierskiej czy Muzeum Warszawskiej Pragi. Trwają też prace nad stworzeniem pierwszej w Warszawie kamienicy międzypokoleniowej przy Stalowej 29 i Centrum Kultury Nowa Praga w pałacyku Konopackiego. W ramach programu rozbudowywana jest też II linia metra.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o Centrum Kreatywności na Targowej:

Prezydent Warszawy o Centrum Kreatywności TargowaTVN24
wideo 2/2

kk/b