Policjanci kryli kolegę? Prokuratura sprawdzi

Warszawa

youtube.comPolicjant który kopał demonstranta skazany

Stołeczna prokuratura sprawdzi czy czterej świadkowie, zeznający w sprawie policjanta, który 11 listopada 2011 roku pobił demonstranta, składali fałszywe zeznania.

- Do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście wpłynęło zawiadomienie sądu dla Warszawy Śródmieścia z dn. 23 maja 2013 r. w sprawie składania fałszywych zeznań przez świadków w ramach postępowania dotyczącego oskarżonego policjanta w związku z wydarzeniami z dn. 11 listopada 2011 r.- napisał w mailu do redakcji tvnwarsawa.pl Dariusz Ślepokura, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jak dodał, w związku z tym zawiadomieniem wdrożone zostało postępowanie o czyn z art. 233 par. 1 kk ( przestępstwo składania fałszywych zeznań).

Sprawa dotyczy czterech świadków zdarzenia, w tym również policjantów, poinformował Ślepokura.

"Przekroczył uprawnienia"

21 maja warszawski sąd skazał policjanta Karola C. na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz ośmioletni zakaz wykonywania zawodu. Mężczyzna w Święto Niepodległości w 2011 r. pobił demonstranta.

Jak podkreślił wtedy sąd - policjant miał pełne podstawy do zatrzymania demonstranta, jednak przekroczył on swoje uprawnienia. Zaczął bić mężczyznę z furią i agresją w sposób niekontrolowany, nie obezwładnił mężczyzny i użył ręcznego miotacza gazu, czyli użył środków przymusu bezpośredniego w sposób niekontrolowany. Więcej o wyroku przeczytasz tutaj.

Wtedy też sędzia Wojciech Łączewski poinformował, że zawiadomi prokuraturę oraz komendanta stołecznego policji o przestępstwie polegającym na składaniu fałszywych zeznań przez funkcjonariuszy zeznających w tej sprawie.

Jak poinformował w poniedziałek Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji - na razie do komendanta żadne pismo nie wpłynęło.

ZOBACZ ARCHIWALNY MATERIAŁ "POLSKA I ŚWIAT" TVN24:

su//ec

Starcia z policją z 11 listopada 2011 roku
"Polska i świat" TVN24