Pokazują samonaprawiający się beton i opakowanie z grzybów

Festiwal Przemiany 2015
Festiwal Przemiany 2015
mat. organiztora
Festiwal Przemiany 2015 mat. organiztora

Naukowo-artystyczna wystawa, przegląd filmowy, koncerty muzyki elektronicznej to główne atrakcje tegorocznego festiwalu Przemiany, który potrwa do niedzieli w Centrum Nauki Kopernik. Wszystkie wydarzenia krążą wokół pytania czy potrafimy zaprojektować nową epokę i jak powinna ona wyglądać?

- W potocznej opinii Kopernik jest miejscem dla dzieci. W rzeczywistości mamy bogatą ofertę dla dorosłych gości, a festiwal Przemiany jest dla nich naszą największą propozycją. Festiwal od pięciu lat łączy artystów, naukowców i start-upowców. Dzięki niemu inspirujemy do rozmyślań o rozwoju człowieka i świata. W trakcie festiwalu zmieniamy się w laboratorium przyszłości – mówi tvnwarszawa.pl Rafał Kosewski, kurator festiwalu.

W centrum uwagi tegorocznych Przemian znalazł się antropocen, czyli nowa epoka geologiczna. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa ánthropos, czyli człowiek, i podkreśla, ogromny wpływ jaki ma nasz gatunek na funkcjonowanie planety. Termin zdobył rozgłos w roku 2000, kiedy to Paul Crutzen, holenderski chemik i laureat Nagrody Nobla, wygłosił go podczas jednej z naukowych konferencji.

Paczka zapakowana w grzyby

Jednym z głównych punktów festiwalu jest wystawa "Projektanci Antropocenu". Składają się na nią projekty z pogranicza nauki, sztuki i nowych technologii. Szczególna uwagę warto zwrócić na mushroom packaging – opakowanie stworzone ze specjalnego rodzaju grzybów. Możemy nim zastąpić styropian do pakowania przesyłek, a jest bardziej ekologiczne - rozkłada się tak szybko, jak owoce czy warzywa. – I jest już w sprzedaży w niektórych krajach – zapewnia Kosewski.

Na ekspozycji zobaczymy też opatentowany w Holandii i budujący duże zainteresowanie branży budowlanej samonaprawiający się beton, drukarkę do jedzenia autorstwa Japonki Marin Sawy czy kostium do jogi informujący nas, czy podczas ćwiczeń zginamy nasze ciało prawidłowo.

Wystawę można oglądać na I piętrze Centrum Nauki Kopernik. Towarzyszą jej spotkania z ekspertami.

Muzyczne pejzaże z Islandii

W piątek na plenerowej scenie festiwalowej odbędzie się koncert Przemiany LIVE! prezentujący najciekawsze zjawiska we współczesnej muzyce elektronicznej. Wystąpią Alec Empire, Gudrun Gut, Love Cult, Kucharczyk, The Phantom oraz Sport and Music. Prawdziwą gratką dla fanów elektroniki będzie występ Gudrun Gut znanej szerszej z występów z legendarnym niemieckim zespołem Einstürzende Neubauten. Artystka jest prawdziwą weteranką sceny alternatywnej, na której pojawiła się na początku lat 80.

Ciekawie zapowiada się także koncert Alec Empire. Projekt "Low on Ice" to muzyczna impresja powstała podczas wizyty na Islandii, tworzą ją przestrzenne, ambientowe pejzaże dźwiękowe.

Panowanie i zagłada?

Na fanów kina czeka przegląd filmowy przygotowany przez Against Gravity. Pozwoli on spojrzeć na ludzkość z nowej perspektywy: jak na gatunek, który niepodzielnie panuje na Ziemi, ale jednocześnie swoją aktywnością zagraża sobie i całej planecie. Przygotowano 12 filmów fabularnych i dokumentalnych, mających pomóc nam odpowiedzieć na pytanie: czy potrafimy i zdążymy się samoograniczyć?

Wśród festiwalowych wydarzeń znalazł się także spektakl "Antropocen, czyli do czego to doszło". Artyści z Klubu Komediowego zapowiadają jedyną w swoim rodzaju spektaklo-konferencję naukowo-artystyczną. Czy będzie mądrze? Nie wiadomo, ale na pewno będzie śmiesznie.

Cały weekend z nauką

Oprócz wymienionych wydarzeń przez cały weekend w Centrum Nauki Kopernik odbywać się będą wykłady, dyskusje i warsztaty "Upcykling + druk 3D", podczas których uczestnicy stworzą przedmioty codziennego użytku, wykorzystując domowe odpady i elementy wydrukowane w technologii 3D.

Szczegółowy program stronie festiwalu.

kk/b

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl