Pokazują samonaprawiający się beton i opakowanie z grzybów

Festiwal Przemiany 2015
Festiwal Przemiany 2015
mat. organiztora
Festiwal Przemiany 2015 mat. organiztora

Naukowo-artystyczna wystawa, przegląd filmowy, koncerty muzyki elektronicznej to główne atrakcje tegorocznego festiwalu Przemiany, który potrwa do niedzieli w Centrum Nauki Kopernik. Wszystkie wydarzenia krążą wokół pytania czy potrafimy zaprojektować nową epokę i jak powinna ona wyglądać?

- W potocznej opinii Kopernik jest miejscem dla dzieci. W rzeczywistości mamy bogatą ofertę dla dorosłych gości, a festiwal Przemiany jest dla nich naszą największą propozycją. Festiwal od pięciu lat łączy artystów, naukowców i start-upowców. Dzięki niemu inspirujemy do rozmyślań o rozwoju człowieka i świata. W trakcie festiwalu zmieniamy się w laboratorium przyszłości – mówi tvnwarszawa.pl Rafał Kosewski, kurator festiwalu.

W centrum uwagi tegorocznych Przemian znalazł się antropocen, czyli nowa epoka geologiczna. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa ánthropos, czyli człowiek, i podkreśla, ogromny wpływ jaki ma nasz gatunek na funkcjonowanie planety. Termin zdobył rozgłos w roku 2000, kiedy to Paul Crutzen, holenderski chemik i laureat Nagrody Nobla, wygłosił go podczas jednej z naukowych konferencji.

Paczka zapakowana w grzyby

Jednym z głównych punktów festiwalu jest wystawa "Projektanci Antropocenu". Składają się na nią projekty z pogranicza nauki, sztuki i nowych technologii. Szczególna uwagę warto zwrócić na mushroom packaging – opakowanie stworzone ze specjalnego rodzaju grzybów. Możemy nim zastąpić styropian do pakowania przesyłek, a jest bardziej ekologiczne - rozkłada się tak szybko, jak owoce czy warzywa. – I jest już w sprzedaży w niektórych krajach – zapewnia Kosewski.

Na ekspozycji zobaczymy też opatentowany w Holandii i budujący duże zainteresowanie branży budowlanej samonaprawiający się beton, drukarkę do jedzenia autorstwa Japonki Marin Sawy czy kostium do jogi informujący nas, czy podczas ćwiczeń zginamy nasze ciało prawidłowo.

Wystawę można oglądać na I piętrze Centrum Nauki Kopernik. Towarzyszą jej spotkania z ekspertami.

Muzyczne pejzaże z Islandii

W piątek na plenerowej scenie festiwalowej odbędzie się koncert Przemiany LIVE! prezentujący najciekawsze zjawiska we współczesnej muzyce elektronicznej. Wystąpią Alec Empire, Gudrun Gut, Love Cult, Kucharczyk, The Phantom oraz Sport and Music. Prawdziwą gratką dla fanów elektroniki będzie występ Gudrun Gut znanej szerszej z występów z legendarnym niemieckim zespołem Einstürzende Neubauten. Artystka jest prawdziwą weteranką sceny alternatywnej, na której pojawiła się na początku lat 80.

Ciekawie zapowiada się także koncert Alec Empire. Projekt "Low on Ice" to muzyczna impresja powstała podczas wizyty na Islandii, tworzą ją przestrzenne, ambientowe pejzaże dźwiękowe.

Panowanie i zagłada?

Na fanów kina czeka przegląd filmowy przygotowany przez Against Gravity. Pozwoli on spojrzeć na ludzkość z nowej perspektywy: jak na gatunek, który niepodzielnie panuje na Ziemi, ale jednocześnie swoją aktywnością zagraża sobie i całej planecie. Przygotowano 12 filmów fabularnych i dokumentalnych, mających pomóc nam odpowiedzieć na pytanie: czy potrafimy i zdążymy się samoograniczyć?

Wśród festiwalowych wydarzeń znalazł się także spektakl "Antropocen, czyli do czego to doszło". Artyści z Klubu Komediowego zapowiadają jedyną w swoim rodzaju spektaklo-konferencję naukowo-artystyczną. Czy będzie mądrze? Nie wiadomo, ale na pewno będzie śmiesznie.

Cały weekend z nauką

Oprócz wymienionych wydarzeń przez cały weekend w Centrum Nauki Kopernik odbywać się będą wykłady, dyskusje i warsztaty "Upcykling + druk 3D", podczas których uczestnicy stworzą przedmioty codziennego użytku, wykorzystując domowe odpady i elementy wydrukowane w technologii 3D.

Szczegółowy program stronie festiwalu.

kk/b

Pozostałe wiadomości

Od początku nowego roku w szpitalu św. Anny na Barskiej nie będzie już oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej - zostanie przeniesiony do Szpitala Bródnowskiego i Konstancina-Jeziorny. Czy pacjenci, trafiający dotychczas na Ochotę, dostaną pomoc w innych szpitalach? Lekarze z Barskiej mają wątpliwości.

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl