Podział okręgów na Pradze Południe z naruszeniem prawa, konieczne poprawki

PKW interweniuje w sprawie podziału okręgówTVN24 / Miasto Jest Nasze

Państwowa Komisja Wyborcza interweniuje w sprawie podziału Pragi Południe na okręgi wyborcze. Stwierdza, że w zmiany dokonane przez radnych poszły zbyt daleko i były "bez uzasadnienia". - Rada zostanie wezwana do dokonania nowego podziału, zgodnego z prawem - informuje nas przedstawiciel Krajowego Biura Wyborczego.

"Rada miasta stołecznego, bez takiej konieczności, zmieniła całkowicie dotychczasowy podział na okręgi wyborcze [na Pradze Południe - red.], to jest dokonała zmian w większym zakresie niż było to konieczne" - czytamy w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej.

Poszatkowana Praga

Batalia o okręgi wyborcze rozegrała się w Warszawie pod koniec marca. Na sesji radni Warszawy dokonali nowego podziału i całego miasta, i każdej poszczególnej dzielnicy. Przekonywali, że to konieczne ze względu na nową ordynację wyborczą uchwaloną przez parlament na jesieni. Niektóre zmiany były daleko idące, budziły sprzeciw m.in. ze strony miejskich aktywistów oraz polityków Prawa i Sprawiedliwości. Największe kontrowersje wywoływała właśnie Praga Południe.

W poprzednich wyborach dzielnica ta podzielona była na cztery okręgi. W dwóch wybierano po siedmiu radnych, w trzecim - pięciu, a ostatnim - sześciu. W nowej odsłonie radni podzielili Pragę na pięć okręgów - po pięć mandatów w każdym. Poszatkowano będący do tej pory jednym okręgiem Grochów Północny czy Gocław. Zmiany nie były konsultowane z radą dzielnicy ani z mieszkańcami. Mimo to, zostały zaakceptowane przez radnych miasta. Nieprzekonana do nowego podziału grupa mieszkańców wspierana przez Stowarzyszenie Wiatrak postanowiła złożyć odwołanie od decyzji radnych - do Komisarza Wyborczego w Warszawie. Ze względu na pewne uchybienia formalne (m.in. brak odpowiednich podpisów) odwołanie to zostało odrzucone. Mimo to, Państwowa Komisja Wyborcza i tak postanowiła - w trybie nadzoru - przyjrzeć się praskim okręgom.

"Naruszenie stałości okręgów"

Wydana przez PKW uchwała (i jej uzasadnienie) stanowczo krytykuje zaproponowany przez radnych podział okręgów. Przedstawiciele komisji przyznają wprawdzie, że zmiany na Pradze były konieczne ze względu na zmniejszenie liczby mieszkańców w okręgu numer trzy.

"Jednakże nieprawidłowość tę należało usunąć, korygując jedynie granicę tego okręgu z sąsiadującym okręgiem lub okręgami. Zmiana całego podziału Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy, polegająca na utworzeniu pięciu okręgów wyborczych, w których wybieranych będzie po pięciu radnych, była zatem nieuzasadniona" - czytamy w uzasadnieniu uchwały komisji podpisanym przez przewodniczącego Wojciecha Hermelińskiego. "Tego rodzaju działanie, w przypadku gdy nie ma takiej konieczności, stanowi naruszenie (…) zasady stałości okręgów wyborczych. Jest to niezgodne z zasadami tworzenia okręgów wyborczych. W tym stanie rzeczy Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza, że podział Dzielnicy Praga Południe (…) narusza przepisy Kodeksu wyborczego" - wyjaśnia dalej Hermeliński. Wobec tego, Państwowa Komisja Wyborcza nakazała Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie, by ten wezwał Radę Warszawy do "wykonania zadania w sposób zgodny z prawem".

RADA WARSZAWY NARUSZYŁA PRAWO PRZY TWORZENIU OKRĘGÓW WYBORCZYCH PKW: "Zmiana całego podziału Dzielnicy Praga Południe https://t.co/QffEZmwh8S. Warszawy [...] nieuzasadniona". Rada zostanie wezwana do wykonania zadania w sposób zgodny z prawem. A wystarczyło posłuchać mieszkańców. pic.twitter.com/nP7FXuu2XW— Stowarzyszenie Wiatrak (@WiatrakWAWpl) 2 maja 2018

O uchwałę PKW zapytaliśmy przewodniczącą Rady Warszawy Ewę Malinowską-Grupińską. Nie znała sprawy (uchwała została wydana 26 kwietnia). - Mieliśmy błąd w jednym z okręgów na Pradze, ale to zostało naprawione jeszcze na sesji w kwietniu, chodziło o złą nazwę ulicy - powiedziała przewodnicząca. Rzeczywiście, taki błąd był. Dotyczył jednak Pragi Północ. Radni w jednym z okręgów wymienili ulicę Dąbrowszczaków, choć od kilku miesięcy takiej ulicy nie ma. W ramach dekomunizacji została zmieniona przez wojewodę mazowieckiego na ulicę Borysa Sawinkowa. Błąd ten został poprawiony na sesji 19 kwietnia.

Sąd odrzucił odwołanie miasta

A co z Pragą Południe? Warto zauważyć, że rada mogła zaskarżyć krytyczną uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej do sądu, ale miała na tylko tylko trzy dni "od daty jej podania do publicznej wiadomości (opublikowania jej na stronie internetowej Komisji)". Czy takie odwołanie wpłynęło? - Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została wniesiona, ale przez miasto stołeczne Warszawa, a nie przez radę. Sąd ją odrzucił. Dwa dni temu, czyli 15 maja, dostaliśmy w tej sprawie odpis postanowienia. W uzasadnieniu sąd wskazał, że uprawnionym do wniesienia była jednak Rada miasta stołecznego Warszawy, a nie miasto stołeczne Warszawa reprezentowane przez prezydenta - wyjaśnia nam Grzegorz Gąsiorowski z Krajowego Biura Wyborczego.

Dodaje, że rada ma jeszcze możliwość złożenia kasacji od decyzji WSA do wyższej instancji, czyli Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Jeżeli kasacja nie zostanie złożona, Komisarz Wyborczy powinien wezwać radę do dokonania podziału zgodnego z prawem. Jeśli rada w terminie wyznaczonym przez Komisarza tego nie zrobi, to w takim przypadku Komisarz jest zobowiązany do wykonania takiego podziału samodzielnie w trybie nadzoru - informuje Gąsior.

Czytaj także o krytycznym stanowisku PKW w sprawie agitacji wyborczej prowadzonej przez kandydatów na prezydenta Warszawy przed formalnym początkiem kampanii:

[object Object]
Szef PKW i kampani w WarszawieTVN24
wideo 2/4

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / Miasto Jest Nasze

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl