Podświetlą most i PKiN na zielono. Czerwiec będzie miesiącem ekologii

Pałac Kultury i Nauki będzie w środę zielony Urząd Miasta

W czerwcu ratusz będzie przypominał o ekologii. W tym celu urzędnicy ustanowili Warszawski Miesiąc Recyklingu. Będą też zachęcać do EKOpostanowień podczas Światowego Dnia Środowiska.

5 czerwca jest dniem, gdy każdy z nas powinien zdać sobie sprawę z tego, że nasze lokalne działania mają globalne efekty. Tak brzmi jeden z zamysłów kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety, która towarzyszy obchodom Światowego Dnia Środowiska. Jej tegorocznym motywem przewodnim są zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza.

EKOpostanowienia

Jednym z elementów akcji są EKOpostanowienia. Jak tłumaczą organizatorzy, by chronić środowisko, musimy zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. I nie chodzi tu o drastyczne zmiany stylu życia, a drobne codzienne wybory, na przykład rezygnację z auta w godzinach szczytu, przestrzeganie zasad segregacji śmieci, kompostowanie bioodpadów czy unikanie kupowania więcej niż potrzebujemy.

EKOpostanowienia w Światowym Dniu Środowiska można składać u animatorów rozdających zielone wstążki na ulicach Warszawy. "Mieszkańcy mogą dołączyć do inicjatywy wirtualnie - w mediach społecznościowych będzie udostępniona nakładka na zdjęcie profilowe" - zapowiada rausz. Listę EKOpostanowień można znaleźć na stronie dlaplanety.pl.

Budynki podświetlone na zielono

Symbolem środowego święta będą podświetlone na zielono Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski. W ramach akcji podobne kolory przybiorą charakterystyczne budowle w wielu polskich miastach.

Związek ze świętem ma też nietypowy wygląd słynnej palmy z ronda de Gaulle’a. Jej zielone sztuczne liście zniknęły. W ich miejscu pojawiły się prawdziwe zwiędłe gałęzie. Palma sprawia wrażenie uschniętej. Inicjatorom akcji chodzi o to, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza oraz globalnych zmian klimatycznych.

"W środę odbędzie się także tematyczna debata, w której wezmą udział przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, świata nauki oraz przedsiębiorców. Wśród uczestników dyskusji znajdzie się m. in. Matthew Billot, Koordynator Regionalny Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska" - czytamy w komunikacie ratusza.

Akcja jest wspólną inicjatywą Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska oraz stołecznego ratusza. Jak zaznaczają organizatorzy, walka z zanieczyszczeniem powietrza ma pomóc w realizacji postulatów zawartych w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Czerwiec z recyklingiem

Miasto przygotowało także cykl wydarzeń w ramach Warszawskiego Miesiąca Recyklingu. Będą one promowały podejście podejście R3 - REDUCE - REUSE - RECYCLE (ogranicz - użyj ponownie - przetwórz).

Przekłada się ono na trzy zasady, które każdy z nas może zastosować. Po pierwsze, należy ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. Po drugie, nie powinniśmy wyrzucać przedmiotów, które można jeszcze wykorzystać. I w końcu - pamiętajmy o przetwarzaniu bioodpadów.

Obiadowy recykling i zero waste

W następną sobotę, 15 czerwca między godz. 12 a 18, odbędzie się rodzinny Ekopiknik w parku Świętokrzyskim. W planach są wielkoformatowe gry o zasadach segregacji śmieci, warsztaty promujące drugie życie przedmiotów i ideę zero waste oraz lekcje z gotowania dań ze składników "po wczorajszym obiedzie". Uczestnicy będą też mogli dowiedzieć się, jak założyć kompostownik w przydomowym ogródku i co zrobić, by w łatwy sposób zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów.

Ratusz zapowiada, że podczas Ekopikniku Warszawa oficjalnie przystąpi do "Koalicji 5 frakcji", która zrzesza firmy i instytucje pracujące nad system oznaczeń opakowań. Docelowo miałyby pojawić się na nich piktogramy, podpowiadające mieszkańcom, jak segregować poszczególne elementy odpadów.

Co z odpadami wielkogabarytowymi?

Kolejnym elementem czerwcowej akcji jest udział miasta w projekcie "URBANREC". Jak tłumaczy ratusz, jego celem jest opracowanie nowego podejścia do przetwarzania miejskich odpadów wielkogabarytowych.

"Z mebli, materaców, ławek ogrodowych czy wyrobów tapicerskich można ponownie otrzymać wysokiej jakości surowce wtórne i produkty, takie jak: kleje, rozpuszczalniki, pianki, elementy wzmacniane włóknem i filcem czy drewnem" - wyliczają urzędnicy. Wskazują też, że kluczowa jest tu organizacja. Na przykład, jeśli wyrzucone meble dobrej jakości zostaną w odpowiednim momencie odebrane, można zająć się ich renowacją i znaleźć im nowych właścicieli.

Sposobów na redukcję ilości odpadów wielkogabarytowych i pomysłów na ich ponowne zastosowanie szukają specjaliści. "Rozwiązania testowane są w Belgii, Hiszpanii, Polsce oraz Turcji. Konsorcjum projektowe spotka się w Warszawie, 12 i 13 czerwca" - zapowiada ratusz. Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Wymiana dobrych praktyk

Pod koniec miesiąca planowana jest także konferencja polskich i europejskich samorządów oraz przedstawicieli przemysłu i biznesu, zajmujących się przetwarzaniem odpadów. 26 czerwca spotkają się oni w Centrum Nauki Kopernik. Projekt nosi nazwę "COLLECTORS".

"Partnerzy wydarzenia zaprezentują dobre praktyki w zakresie odbioru i sortowania opakowań papierowych, zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Uczestnicy paneli dyskusyjnych przedstawią innowacje w zakresie organizacji systemu gospodarki odpadami, które działają w różnych regionach Europy" - informuje ratusz.

By wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie organizatora.

Rezygnacja z plastikowych naczyń

Władze miasta dążą do zredukowania korzystania z plastiku w urzędzie miasta, urzędach dzielnic i jednostkach podległych miastu.

Zarządzenie prezydenta Warszawy dotyczące zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych obowiązuje od 28 maja. - Podjąłem decyzję. Podpisałem rozporządzenie, że w urzędzie i we wszystkich agendach, które są podległe urzędowi - jak również przy tych piknikach, które my organizujemy - nie będziemy używać plastiku - powiedział Rafał Trzaskowski w środę na konferencji prasowej w warszawskim żłobku przy Ciołka.

Trzaskowski: chcemy by Warszawa była czysta
Trzaskowski: chcemy by Warszawa była czystaTVN 24

kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl