Podświetlą most i PKiN na zielono. Czerwiec będzie miesiącem ekologii

Pałac Kultury i Nauki będzie w środę zielony Urząd Miasta

W czerwcu ratusz będzie przypominał o ekologii. W tym celu urzędnicy ustanowili Warszawski Miesiąc Recyklingu. Będą też zachęcać do EKOpostanowień podczas Światowego Dnia Środowiska.

5 czerwca jest dniem, gdy każdy z nas powinien zdać sobie sprawę z tego, że nasze lokalne działania mają globalne efekty. Tak brzmi jeden z zamysłów kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety, która towarzyszy obchodom Światowego Dnia Środowiska. Jej tegorocznym motywem przewodnim są zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza.

EKOpostanowienia

Jednym z elementów akcji są EKOpostanowienia. Jak tłumaczą organizatorzy, by chronić środowisko, musimy zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. I nie chodzi tu o drastyczne zmiany stylu życia, a drobne codzienne wybory, na przykład rezygnację z auta w godzinach szczytu, przestrzeganie zasad segregacji śmieci, kompostowanie bioodpadów czy unikanie kupowania więcej niż potrzebujemy.

EKOpostanowienia w Światowym Dniu Środowiska można składać u animatorów rozdających zielone wstążki na ulicach Warszawy. "Mieszkańcy mogą dołączyć do inicjatywy wirtualnie - w mediach społecznościowych będzie udostępniona nakładka na zdjęcie profilowe" - zapowiada rausz. Listę EKOpostanowień można znaleźć na stronie dlaplanety.pl.

Budynki podświetlone na zielono

Symbolem środowego święta będą podświetlone na zielono Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski. W ramach akcji podobne kolory przybiorą charakterystyczne budowle w wielu polskich miastach.

Związek ze świętem ma też nietypowy wygląd słynnej palmy z ronda de Gaulle’a. Jej zielone sztuczne liście zniknęły. W ich miejscu pojawiły się prawdziwe zwiędłe gałęzie. Palma sprawia wrażenie uschniętej. Inicjatorom akcji chodzi o to, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza oraz globalnych zmian klimatycznych.

"W środę odbędzie się także tematyczna debata, w której wezmą udział przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, świata nauki oraz przedsiębiorców. Wśród uczestników dyskusji znajdzie się m. in. Matthew Billot, Koordynator Regionalny Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska" - czytamy w komunikacie ratusza.

Akcja jest wspólną inicjatywą Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska oraz stołecznego ratusza. Jak zaznaczają organizatorzy, walka z zanieczyszczeniem powietrza ma pomóc w realizacji postulatów zawartych w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Czerwiec z recyklingiem

Miasto przygotowało także cykl wydarzeń w ramach Warszawskiego Miesiąca Recyklingu. Będą one promowały podejście podejście R3 - REDUCE - REUSE - RECYCLE (ogranicz - użyj ponownie - przetwórz).

Przekłada się ono na trzy zasady, które każdy z nas może zastosować. Po pierwsze, należy ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. Po drugie, nie powinniśmy wyrzucać przedmiotów, które można jeszcze wykorzystać. I w końcu - pamiętajmy o przetwarzaniu bioodpadów.

Obiadowy recykling i zero waste

W następną sobotę, 15 czerwca między godz. 12 a 18, odbędzie się rodzinny Ekopiknik w parku Świętokrzyskim. W planach są wielkoformatowe gry o zasadach segregacji śmieci, warsztaty promujące drugie życie przedmiotów i ideę zero waste oraz lekcje z gotowania dań ze składników "po wczorajszym obiedzie". Uczestnicy będą też mogli dowiedzieć się, jak założyć kompostownik w przydomowym ogródku i co zrobić, by w łatwy sposób zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów.

Ratusz zapowiada, że podczas Ekopikniku Warszawa oficjalnie przystąpi do "Koalicji 5 frakcji", która zrzesza firmy i instytucje pracujące nad system oznaczeń opakowań. Docelowo miałyby pojawić się na nich piktogramy, podpowiadające mieszkańcom, jak segregować poszczególne elementy odpadów.

Co z odpadami wielkogabarytowymi?

Kolejnym elementem czerwcowej akcji jest udział miasta w projekcie "URBANREC". Jak tłumaczy ratusz, jego celem jest opracowanie nowego podejścia do przetwarzania miejskich odpadów wielkogabarytowych.

"Z mebli, materaców, ławek ogrodowych czy wyrobów tapicerskich można ponownie otrzymać wysokiej jakości surowce wtórne i produkty, takie jak: kleje, rozpuszczalniki, pianki, elementy wzmacniane włóknem i filcem czy drewnem" - wyliczają urzędnicy. Wskazują też, że kluczowa jest tu organizacja. Na przykład, jeśli wyrzucone meble dobrej jakości zostaną w odpowiednim momencie odebrane, można zająć się ich renowacją i znaleźć im nowych właścicieli.

Sposobów na redukcję ilości odpadów wielkogabarytowych i pomysłów na ich ponowne zastosowanie szukają specjaliści. "Rozwiązania testowane są w Belgii, Hiszpanii, Polsce oraz Turcji. Konsorcjum projektowe spotka się w Warszawie, 12 i 13 czerwca" - zapowiada ratusz. Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Wymiana dobrych praktyk

Pod koniec miesiąca planowana jest także konferencja polskich i europejskich samorządów oraz przedstawicieli przemysłu i biznesu, zajmujących się przetwarzaniem odpadów. 26 czerwca spotkają się oni w Centrum Nauki Kopernik. Projekt nosi nazwę "COLLECTORS".

"Partnerzy wydarzenia zaprezentują dobre praktyki w zakresie odbioru i sortowania opakowań papierowych, zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Uczestnicy paneli dyskusyjnych przedstawią innowacje w zakresie organizacji systemu gospodarki odpadami, które działają w różnych regionach Europy" - informuje ratusz.

By wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie organizatora.

Rezygnacja z plastikowych naczyń

Władze miasta dążą do zredukowania korzystania z plastiku w urzędzie miasta, urzędach dzielnic i jednostkach podległych miastu.

Zarządzenie prezydenta Warszawy dotyczące zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych obowiązuje od 28 maja. - Podjąłem decyzję. Podpisałem rozporządzenie, że w urzędzie i we wszystkich agendach, które są podległe urzędowi - jak również przy tych piknikach, które my organizujemy - nie będziemy używać plastiku - powiedział Rafał Trzaskowski w środę na konferencji prasowej w warszawskim żłobku przy Ciołka.

Trzaskowski: chcemy by Warszawa była czysta
Trzaskowski: chcemy by Warszawa była czystaTVN 24

kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl