Po wypadku w alei KEN: w tym miejscu już stały znicze

[object Object]
Wypadek na UrsynowieTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

W środę samochód potrącił matkę z dzieckiem, w marcu w tym samym miejscu zginął 49-letni mężczyzna. "Jakie kolejne gadżety Zarząd Dróg Miejskich zaproponuje, żeby poprawić sobie samopoczucie po tym wypadku i przypadkiem nie zmniejszyć świętej przepustowości?" - zastanawiają się miejscy aktywiści.

W środę rozpędzony samochód wjechał w kobietę, która przechodziła przez zebrę w alei KEN przy Telekiego prowadząc wózek. Dziecko i opiekunka trafili do szpitala.

Na Kabaty pojechał nasz reporter. Przy przejściu zauważył znicze. Stare, bo kilka miesięcy wcześniej szczęścia nie miał 49-letni mężczyzna, którego potrącił 85-letni kierowca. Ofiara wypadku przechodziła przez przejście z synem. Obaj trafili do szpitala, ojciec zmarł.

Jeszcze wcześniej - pod koniec 2015 roku - kierowca BMW potrącił tu nastolatkę. Dziewczynę w ciężkim stanie zabrała karetka.

Mieszkańcy od dawna się boją

Część mieszkańców okolicy chce zmian, niektórzy od kilku lat. "ZDM doskonale wie, że to miejsce niebezpieczne i ciągle są stłuczki, ale ma to gdzieś. 5 lat temu już wiedzieli i nic nie zrobili" - napisała chwilę po wypadku na Kontakt 24 Agnieszka. Załączyła pismo z 2012 roku, w którym ZDM odpowiada, że przeprowadził analizę i przebudowa skrzyżowania nie jest potrzebna. Drogowcy tłumaczyli wtedy, że feralne przejście zlokalizowane jest pomiędzy dwoma skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną, sama zebra jest "czytelnie" oznakowana, a potrącono tam "jedynie" jedną osobę.

Figura patrona pieszych

Oburzeni są też miejscy aktywiści. "Jak widać kolejne migające światełka nie są w stanie zatrzymać pędzącego kilkutonowego samochodu, tak jak by sobie tego życzył Zarząd Dróg Miejskich. Jakie kolejne gadżety ZDM zaproponuje, żeby poprawić sobie samopoczucie po tym wypadku i przypadkiem nie zmniejszyć świętej przepustowości? Może tym razem postawią przy przejściu figurę jakiegoś patrona pieszych? Już dziś uprzedzamy - będzie to równie skuteczne co zamontowane niedawno aktywne znaki drogowe wraz z lampą oświetlającą przejście" - czytamy na stronie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Zarząd Dróg Miejskich szybko odpowiada. - Na pasach przy Telekiego zaplanowano szereg rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo: czujniki ostrzegające kierowców o tym, że zbliża się pieszy i szorstką nawierzchnię, która skróci drogę hamowania i może zapobiec potrąceniom - wylicza Mikołaj Pienkos, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Radni chcieli świateł

Inny pomysł na poprawę bezpieczeństwa w alei KEN mieli radni. Jednogłośnie przegłosowali specjalne stanowisko, w którym zwrócili się "o pilną budowę sygnalizacji świetlnych na wszystkich przejściach dla pieszych w alei Komisji Edukacji Narodowej".

Bo problemem nie jest tylko skrzyżowanie z Telekiego. Aleja ma długie proste odcinki i łagodne łuki, co zachęca do szybkiej jazdy.

Piesi nie są bezpieczni również na północnym odcinku tej drogi. Od lata 2014 roku do wiosny 2015 roku na odcinku od metra Stokłosy - do metra Ursynów na zebrach zginęły trzy osoby, również na przejściach dla pieszych. Głośno było szczególnie o wypadku spowodowanym przez muzyka Dariusza K., który przy ul. Dzwonniczej zabił przechodzącą na zielonym świetle 63-letnią kobietę.

Wtedy szef ZDM Łukasz Puchalski przestrzegał radnych, że sygnalizacja świetlna nie jest lekiem na całe zło. Lokalni aktywiści są podobnego zdania. - Sygnalizacja świetlna nie jest żadnym magicznym rozwiązaniem tak złożonego problemu. Miasto przygotowuje dokument strategiczny zwany Warszawską Polityką Mobilności. Wachlarz rozwiązań jest naprawdę szeroki: od edukacji uczestników ruchu przez wyprofilowane progi zwalniające, barierki pomiędzy pasami, aktywne przejścia dla pieszych, oświetlanie dojścia do pasów, po budowę kładek, przejść podziemnych - wylicza Jan Ławrynowicz, ze stowarzyszenia "Otwarty Ursynów".

W rankingu najniebezpieczniejszych miejsc w Warszawie skrzyżowanie alei KEN z Telekiego usytuowało się na 30. miejscu.

kz/mś

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP