Skażenie wody pod Płońskiem. Ostrzeżenie dla mieszkańców 39 miejscowości

Aktualizacja:
Autor:
kk/b
Źródło:
PAP / tvnwarszawa.pl
ShutterstockSanepid ostrzega o skażeniu wody pod Płońskiem (zdj. ilustracyjne)

Płoński sanepid wykrył skażenie wody w publicznym wodociągu w gminie Baboszewo na Mazowszu. Zaopatruje on 39 miejscowości, zamieszkiwanych przez ponad pięć tysięcy mieszkańców. Do czasu usunięcia skutków tej sytuacji, woda nie nadaje się do spożycia i innych celów użytkowych. W weekend na terenie gminy będą dostępne mobilne punkty czerpania wody.

Wodociąg publiczny w miejscowości Cieszkowo Kolonia dostarcza wodę do 39 miejscowości w gminie Baboszewo. W czwartek Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Płońsku przestrzegł około 5700 mieszkańców przed jej spożywaniem. Na podstawie sprawozdań z badań próbek wody z dnia 29 września 2022 roku, dotyczących określenia parametrów mikrobiologicznych, sanepid wydał komunikat informujący o skażeniu wody.

Badania wykazały, że w sprawdzonych próbkach wody znajduje się bakteria z grupy coli, Escherichia coli oraz enterokoków kałowych.

Oznacza to, że wody nie należy używać do gotowania, zmywania, sprzątania czy kąpieli. Dopuszcza się jedynie jej wykorzystanie do spłukiwania toalet.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Przyczyną może być nieszczelne szambo lub gnojownica

- Przyczyną zanieczyszczenia wody mogą być zaniedbania ludzkie, na przykład nieszczelne szambo. To również może być popularna gnojowica, która spływa z pól w trakcie intensywnych opadów deszczu i dostaje się do wodociągu. Ostatnią z możliwych przyczyn mogą być stare rury, w których znajduje się biofilm, twór bakteryjny przenikający urządzeniami sanitarnymi do wodociągu - powiedział w piątek Krzysztof Bielski, inspektor z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płońsku.

Jak informuje PPIS istnieje możliwość poprawy wody w ramach podjętych działań naprawczych. Obecnie przeprowadzane są działania związane z dezynfekcją urządzeń i sieci wodociągowej oraz ich intensywne płukanie. Informacja dotycząca stanu wody obowiązuje do czasu wydania następnego komunikatu.

Gmina organizuje beczkowozy i baniaki z wodą

Urząd Gminy Baboszewo informuje na Facebooku, że uruchomiono mobilny punkt czerpania wody (cysternę) oraz beczkowozy dostarczające wodę poszczególnym sołectwom. Informacje o tym, gdzie i kiedy można z nich skorzystać zamieszczono na profilu gminy. Dodatkowo zakupione zostały pięciolitrowe baniaki z wodą, które będą dostarczane mieszkańcom.  

"Podjęto również następujące działania informacyjne: wysłano wiadomości sms do mieszkańców, telefonicznie powiadomiono sołtysów, pracownicy sukcesywnie dostarczają komunikaty do sołectw celem wywieszenia na tablicy ogłoszeń i przekazania informacji mieszkańcom, mieszkańcy sołectw informowani są o zaistniałej sytuacji komunikatami głosowymi przez strażaków jednostek OSP" - wylicza urząd w komunikacie.

Gdzie czerpać wodę pitną?

W weekend mieszkańcy gminy Baboszewo mogą czerpać wodę z trzech mobilnych punktów (cystern), które będą kursowały po poszczególnych miejscowościach. Harmonogram został w piątek opublikowany w mediach społecznościowych. Cysterna numer 1 będzie zatrzymywała się w następujących punktach: - Sarbiewo plac przy OSP – w godz. 9.00-10.30, - Goszczyce Średnie przy świetlicy – w godz. 11.00-11.30, - Dziektarzewo plac przy OSP – w godz. 12.00-12.30, - Dramin plac przy OSP – w godz. 13.00 -13.30, - Rzewin przy świetlicy – w godz. 14.00 -15.00, - Jarocin przy placu zabaw – w godz. 15.30 – 16.30, - Krościn przy świetlicy - w godz. 17.00 – 18.00.

Cysterna numer 2 będzie zatrzymywała się w następujących punktach: - Mystkowo przy szkole – w godz. 8.30 – 9.30, - Niedarzyn plac przy OSP – w godz. 10.00-10.30, - Cywiny Dynguny przy budynku socjalnym – w godz. 11.00 -11.30, - Cywiny Wojskie plac przy OSP – w godz. 12.00-12.30, - Bożewo u Sołtysa – w godz. 14.30 – 15.00, - Zbyszyno u Sołtysa – w godz. 15.30-16.30, - Korzybie u Sołtysa – w godz. 17.00 – 18.00.

Cysterna numer 3 będzie zatrzymywała się w następujących punktach: - Cieszkowo Kolonia przy boisku – w godz. 8.30-9.30, - Kiełki u Sołtysa – w godz. 10.00 – 11.00, - Galominek u Sołtysa – w godz. 11.30-12.30, - Pawłowo – droga przy posesji Pawłowo 4 i 5 (przy wiadukcie) w godz. 14.30 – 15.00, - Dziektarzewo Wylaty/Pawłowo w godz. 15.30 – 16.30, - Galomin u Sołtysa – w godz. 17.00 – 18.00.

Informowaliśmy też o porzuconej naczepie z groźnymi substancjami w Czosnowie:

Porzucona naczepa z groźnymi substancjami w Czosnowie
Porzucona naczepa z groźnymi substancjami w CzosnowieArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Autor:kk/b

Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości