Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  Pierwsi zatrzymani przed sądem

  TVN Warszawa

  fot. Kara/Kontakt24

  Do sądu rejonowego Warszawa-Śródmieści wpłynęło pierwszych 40 wniosków o ukaranie w trybie przyśpieszonym uczestników piątkowych zamieszek. Są obecnie analizowane przez sędziów. - Jeżeli materiał dowodowy jest wystarczający jeszcze dziś mogą zapaść pierwsze wyroki - zapowiada Wojciech Małek z sądu okręgowego w Warszawie.

  Jako pierwsi mają być sądzeni obcokrajowcy zatrzymani na Nowym Świecie. W sumie zatrzymano tam 110 osób, w większości Niemców (81 osób), którzy są oskarżeni o zakłócanie porządku publicznego. Dodatkowo policja szuka wśród tej grupy podejrzanych o przestępstwa: pobicia, zniszczenia miotacza gazu pieprzowego, znieważanie funkcjonariuszy. Niewykluczone, że jeszcze w sobotę zapadną pierwsze wyroki.

  10 lat za napaść na policjanta

  Wśród 210 zatrzymanych zatrzymanych są też oskarzeni o poważne przestępstwa, m.in. napaść na funkcjonariusza. - 36 zatrzymanych podejrzanych jest o czynną napaść na policjantów, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Te sprawy jednak wymagają większego materiału dowodowego i nie mogą być prowadzone w trybie przyśpieszonym - tłumaczy Monika Lewandowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej.

  Analizują dowody

  Wydarzeniami z Placu Konstytucji i Placu na Rozdrożu zajmuje się Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście, a tymi z Nowego Światu - Prokuratura Rejonowa Śródmieście-Północ. Jak powiedziała wcześniej Lewandowska, w pierwszej kolejności prokuratura zajęła się zatrzymanymi na Nowym Świecie, gdzie wszyscy podejrzewani są o udział w tym samym zdarzeniu. - Więcej czasu pewnie zajmie procesowe rozliczenie zatrzymanych na Placu Konstytucji i Placu na Rozdrożu - powiedziała.

  Sędziowie w gotowości

  Tymczasem od godzin porannych 30 sędziów Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście jest w gotowości do rozpatrywania ewentualnych wniosków policji i prokuratury dotyczących piątkowych zdarzeń w stolicy.

  Początkowo informowano, że pierwsze wnioski o tryb przyśpieszony lub aresztowanie podejrzanych o udział w zamieszkach mogą trafić do sądu w sobotę w południe lub krótko potem. Mówiło się o około 20 takich wnioskach. Obecnie termin się wydłuża. Zgodnie z prawem, policja ma prawo zatrzymać podejrzewanego o przestępstwo na okres do 48 godzin. Potem należy wystąpić do sądu o aresztowanie takiej osoby lub zwolnić ją do domu.

  Cudzoziemcy wśród zatrzymanych

  Jak informowała wcześniej policja, wśród zatrzymanych w trakcie piątkowych manifestacji z okazji Święta Niepodległości są cudzoziemcy - 92 obywateli Niemiec, 1 obywatel Hiszpanii, 1 obywatel Węgier i 1 obywatel Danii. Gdyby mieli być aresztowani lub osądzeni w trybie przyśpieszonym, należy zapewnić im adwokata i tłumacza. Ogólnie przepisy mówią, że udział obrońcy w procedurze trybu przyśpieszonego nie jest obligatoryjny.

  W niektórych wypadkach zatrzymani uczestnicy zamieszek przed przesłuchaniem musieli wytrzeźwieć, dlatego z opóźnieniem można było przystąpić do ich przesłuchiwania.

  fot. KSP
  fot. KSP

  PAP/par