Placówka ma 123 miejsca w pięciu grupach wiekowych. Zarówno dzieci, jak i rodzice mogą korzystać z dodatkowej specjalistycznej pomocy psychologów, logopedy, fizjoterapeuty i muzykoterapeuty.
Na parterze budynku znajdują się pomieszczenia administracyjne, sale dla najmłodszych dzieci, wózkarnia oraz pokój dla karmiących matek. Na pierwszym piętrze są sale dla dzieci w wieku od 1,5 roku do 3 lat.
Ponadto na każdej kondygnacji są łazienki, kuchnia z jadalnią oraz szatnia. Na poddaszu znajdują się pomieszczenia socjalne dla pracowników oraz sale do zajęć ruchowych dla dzieci. Przed budynkiem powstał również duży plac zabaw i taras.
Żłobek integracyjny na Bielanach powstał w zaadaptowanym budynku po urzędzie dzielnicy Bielany. Koszt inwestycji to blisko 4,38 mln zł, w tym ponad 885 tys. z rządowego programu Maluch 2012.
Rodzic do pracy, dziecko do żłobka
Zgodnie z założeniami realizowanego w żłobku projektu "Mama i tata wracają do pracy, a ja idę do żłobka" pierwszeństwo przyjęcia miały dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców powraca do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka.
Rodzic w ciągu sześciu miesięcy od zgłoszenia dziecka do żłobka ma podjąć pracę. W szczególności były brane pod uwagę dzieci, których rodzic posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Projekt będzie trwał dwa lata.
Taki sam program ma być wprowadzony w czterech kolejnych placówkach.
Nowe miejsca w… prywatnych żłobkach Prezydent Warszawy w rozmowie z dziennikarzami przyznała, że zapotrzebowanie na żłobki w Warszawie jest większe niż liczba miejsc w placówkach. Podkreśliła jednak, że w Polsce średnio do żłobków uczęszcza 2 proc. dzieci, natomiast w Warszawie 6,5 proc. Zaznaczyła, że od 2007 r. w Warszawie przybyło blisko 1300 miejsc wszystkich jest 4700. Dodatkowo w ramach współpracy z podmiotami niepublicznymi złożono sześć projektów na utworzenie 150 nowych miejsc w sześciu żłobkach niepublicznych na Targówku, Pradze Południe, Mokotowie, Bielanach i w Wawrze.
PAP/bf//ec
Źródło zdjęcia głównego: R.Motyl/ UM Warszawa