Otwórz szafę, pomóż zwierzętom

Pies ze Schroniska "Na Paluchu"
Pies ze Schroniska "Na Paluchu"
Źródło: Schronisko "na Paluchu"
Schronisko Na Paluchu potrzebuje starych ciuchów. Uruchomiło zbiórkę, która ma pomóc najmniejszym zwierzętom.

W tym roku do schroniska trafiło wyjątkowo dużo małych kociąt i szczeniąt, czyli zwierząt potrzebujących szczególnej opieki. Przy maluchach jest dużo pracy i prania, a rzeczy szybko się zużywają - czytamy w komunikacie schroniska. Stąd zbiórka starych tekstyliów.

-Wystarczy powiedzieć, że w ciągu kilkudziesięciu dni liczba malutkich kociąt wzrosła z niespełna 30 do ponad 100. W tej sytuacji mogą pomóc jedynie otwarte serca warszawiaków. Apelujemy o adopcje oraz pomoc materialną - mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Przejrzyj szafę, przywieź rzeczy do schroniska

Schronisko popularnie zwane "Paluchem" pilnie potrzebuje tego, co warszawiacy mogą przechowywać w swoich szafach, a być może jest im już niepotrzebne. Dla małych psów i kotów zbierane są między innymi: prześcieradła, ręczniki, koce, szmatki (kawałki materiałów) oraz podkłady higieniczne. Dodatkowo podopiecznym placówki zawsze potrzebne są: zabawki, posłania i specjalistyczna karma dla chorych psów oraz kotów.

Dary można dostarczać codziennie w godzinach 10-17 bezpośrednio do schroniska lub wysłać na adres: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, ul. Paluch 2 (przy ul. Na Skraju), 02-147 Warszawa.

Adopcyjny sukces

Choć w ostatnim czasie liczba maluchów w schronisku wzrosła, to i tak jednostka może pochwalić się dużym sukcesem. 25 czerwca liczba psów przebywających "Na Paluchu" zmniejszyła się do 699 i stan ten utrzymywał się przez trzy dni. Tak niskiej liczby czworonogów w schronisku nie odnotowano od 2003 roku. W piątek, 7 lipca "Na Paluchu" przebywało 714 psów i 107 kotów.

Wolontariusze poszukiwani

Schronisko potrzebuje nie tylko tekstyliów, ale i rąk do pracy. Choć pracuje tu 270 wolontariuszy, to zadań nie brakuje. Wśród wymagań stawianych wolontariuszom są pełnoletniość, gotowość do częstych wizyt w schronisku (w czasie okresu przygotowawczego w weekendy, a później minimum raz w tygodniu na około 4 godziny, niezależnie od pogody), umiejętność pracy w zespole czy chęć do nauki, a także zaangażowanie i duża odpowiedzialność. Wolontariusze mogą działać w schronisku 7 dni w tygodniu w godzinach 10-16. Schronisko stawia na długofalową współpracę.

Poszukiwanie są również fotowolontariusze. Zaangażować i pomóc mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Nie trzeba deklarować konkretnych dni. "Fotowolontariusze robią zdjęcia zarówno w schronisku, jak i na różnych wydarzeniach, w których bierzemy udział z psami. Wystarczy przesłać swoje zgłoszenia na adres pjarosz@napaluchu.waw.pl" - czytamy w komunikacie schroniska.

Na początku roku schronisko uruchomiło na swojej stronie internetowej wirtualny spacer:

Zwiastun witrualnej wycieczki

mś/gp

Czytaj także: