Odsłonięto tablice poświęcone Mazowieckiemu i Skubiszewskiemu


Tablice upamiętniające polityków pierwszego niekomunistycznego rządu RP - premiera Tadeusza Mazowieckiego i ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego - odsłonięto we wtorek przy ulicy Lewickiej 13/15 w Warszawie, gdzie obaj mieszkali.

Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl podkreślił, że Tadeusz Mazowiecki i Krzysztof Skubiszewski to były postacie, które "budowały fundament nowoczesnego, demokratycznego państwa". - Państwa, które uznało, że naczelną i podstawową wartością, jaka powinna przyświecać władzy, jest ochrona godności człowieka. Takimi osobami, które włożyły wielki wkład do budowy demokratycznego państwa prawa, są w naszej pamięci i aby w niej pozostali jak najdłużej, premier Tadeusz Mazowiecki i minister Krzysztof Skubiszewski - powiedział.

- Te dwie postaci, patriotów i propaństwowców, którzy walczyli o najwyższe standardy w demokratycznym państwie prawnym, dzięki którym dzisiaj mamy te wartości zapisane w konstytucji, o które dalej musimy walczyć, powinny być dla nas obiektem nie tylko refleksji, ale i przesłania, że powinniśmy być kontynuatorami tego wielkiego dzieła rozpoczętego przez tych dwóch wielkich Polaków, kawalerów Orderu Orła Białego - podkreślił.

"Zawsze po stronie słabszych"

Premier Mazowiecki, jak mówił Pahl, zawsze stawał po stronie słabszych. "Był też tą osobą, która powiedziała: "Mogę być premierem dobrym lub złym, ale nie zgodzę się być premierem malowanym." Swoją ciężką pracą w trudnych chwilach udowadniał prawdziwość swoich słów. Mówił też, i dzisiaj te słowa zachowują swoją aktualność, że możemy się ze sobą nie zgadzać, możemy dyskutować ze sobą, ale nie możemy się nienawidzić. To wzywanie przyświecało premierowi Mazowieckiemu, i któremu był wierny do końca, nawet wówczas, kiedy był wysłannikiem misji pokojowej na Bałkanach, nawet wówczas - a może przede wszystkim - kiedy był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego - powiedział. Tym, co według Pahla charakteryzowało Krzysztofa Skubiszewskiego była nie tylko jego muszka. - To go tylko odróżniało, przypomnijmy - ministra czterech rządów. Osoby z innego świata. Profesora, który był odporny na truciznę totalitaryzmu i który był wielkim autorytetem pozwalającym na odbudowywanie pozycji Polski w Europie - przypomniał. Jak mówił Pahl, premier Mazowiecki długo musiał przekonywać go do przejęcia roli ministra. - Profesor odmawiał i mówił, że są osoby lepsze od niego. Wreszcie, po tych długich namowach, ze szczęściem dla nas, dzięki jego działaniom oraz olbrzymiemu autorytetowi, szacunkowi i powadze, jaką się cieszył, mogliśmy rozpocząć tą długą drogę do Europy - powiedział.

"Niezłomni mężowie stanu"

Przewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że Mazowiecki i Skubiszewski byli "niezłomnymi mężami stanu, którzy walczyli z oponentami nie orężem, a celowym kompromisem i wolą konsensusu". - Czasami zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy Mazowieckiego i Skubiszewskiego brali ich ostrożność, spokój działania, wysoką kulturę polityczną za słabość. Jednak obydwaj politycy podejmowali zawsze odważne decyzje i odpowiadali za swoje czyny - powiedziała. Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zauważyła, że Mazowiecki i Skubiszewski byli politykami, których działania "nie wynikały tylko z partyjnych rozgrywek, ale głęboko ufundowanej filozofii państwa i społeczeństwa". - Dziś trudno w debacie politycznej wznieść się na ten poziom i w związku z tym w dalszym ciągu pozostają oni trudnymi do doścignięcia wzorami, co sprawia, że bez wahania mówimy o nich mężowie stanu - powiedziała. Przypomniała, że obaj byli także głęboko zaangażowani w dialog polsko-niemiecki i to w czasach, w których rany i wszystkie powojenne emocje były jeszcze bardzo świeże. - Tadeusz Mazowiecki i Krzysztof Skubiszewski widząc, że fundamentem polskiego bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju Polski jest właśnie przyjazne sąsiedztwo i porozumienie między społeczeństwami polskimi i niemieckimi, umieli sobie takie cele stawiać i je realizować - dodała.

Mazowiecki i Skubiszewski

W uroczystości odsłonięcia tablic udział wzięli także m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prof. Leszek Balcerowicz, aktorka Maja Komorowska oraz posłowie Andrzej Halicki i Paweł Rabiej. Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) był pierwszym niekomunistycznym premierem po 1989 r. Jego rząd wprowadził tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego. Był doradcą Lecha Wałęsy, współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu, posłem na Sejm PRL i RP, przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii. Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Był kawalerem Orderu Orła Białego. Krzysztof Skubiszewski (1926-2010) we wrześniu 1989 r. został ministrem spraw zagranicznych w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego. Urząd sprawował do 1993 roku, kolejno w gabinetach Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego, Waldemara Pawlaka i Hanny Suchockiej. 14 listopada 1990 roku wraz z Hansem-Dietrichem Genscherem podpisał układ graniczny między Polską a Niemcami, ostatecznie potwierdzający przebieg granicy polsko-niemieckiej. W okresie jego urzędowania zapoczątkowane zostały rokowania dotyczące członkostwa Polski w NATO. Skubiszewski negocjował także zawarty 17 czerwca 1991 traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Został odznaczony Orderem Orła Białego.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o tablicy poświęconej amerykańskiemu generałowi:

[object Object]
Na bulwarach wiślanych odsłonięto tablice poświęcona gen. PattonowiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

PAP/md/pm

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jakub Kamiński

Pozostałe wiadomości

Okna zabite deskami, niszczejące mury i wszechobecne graffiti. Jeden z pustych budynków stoi zaledwie 100 metrów od stacji metra Centrum w Warszawie. W innym, w dosyć prestiżowej lokalizacji, na Woli, mieszkają bezdomni. W stolicy, gdzie ceny mieszkań przekraczają 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy, w 2023 było ponad 2700 pustostanów. Miasto przyznaje: ta liczba nie maleje. Pomóc ma między innymi projekt "lokal za remont", z którego mogą korzystać osoby oczekujące w kolejce na mieszkanie z gminnego zasobu.

W mieście, w którym ceny mieszkań biją rekordy, jest ponad 2700 pustostanów

W mieście, w którym ceny mieszkań biją rekordy, jest ponad 2700 pustostanów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznany sprawca zniszczył pasiekę na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. "Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin. Trzech z nich już nie ma. Stan pozostałych będziemy dopiero badać" - podało muzeum. Sprawę bada policja.

"Ktoś za pomocą gaśnic roztrzaskał ule". Trzy rodziny pszczół nie przetrwały

"Ktoś za pomocą gaśnic roztrzaskał ule". Trzy rodziny pszczół nie przetrwały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czterech dni na środku Placu Pięciu Rogów stało auto Szymona Nieradki. Dostał za to 100 złotych mandatu. Gdyby samochód stał bez biletu na wyznaczonym miejscu parkingowym, to każdego dnia płaciłby 300 złotych kary. Parkując na placu, aktywista chce zwrócić uwagę na niesprawiedliwe i przestarzałe przepisy.

Parkował cztery dni na środku placu, dostał 100 złotych mandatu. Zwraca uwagę na niesprawiedliwe przepisy

Parkował cztery dni na środku placu, dostał 100 złotych mandatu. Zwraca uwagę na niesprawiedliwe przepisy

Źródło:
PAP

Kierujący audi uderzył w bariery przy zjeździe z trasy S17. Jak dowiedział się nasz reporter, kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia. Sprawą zajmuje się policja.

"Pojechał prosto i uderzył w betonowe zapory"

"Pojechał prosto i uderzył w betonowe zapory"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura o rok chce przedłużyć śledztwo w sprawie śmierci 18-letniej Poli. Dziewczyna trafiła do szpitala w Piasecznie z objawami grypy, jednak jej stan zaczął się pogarszać, nastolatka zmarła. Śledztwo, wciąż toczące się w sprawie, trwa już blisko rok.

Polę przyjęto do szpitala, gdy już nie mogła oddychać. Zmarła. Zarzutów nie ma, śledztwo ma trwać jeszcze rok

Polę przyjęto do szpitala, gdy już nie mogła oddychać. Zmarła. Zarzutów nie ma, śledztwo ma trwać jeszcze rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Uwaga! TVN

Robert Bąkiewicz (zgadza się na podawanie nazwiska) usłyszał we wtorek zarzut uszkodzenia zabytku. Grozić mu może nawet do ośmiu lat więzienia. Do winy się nie przyznaje, choć sam relacjonował, co zrobił. Chodzi o sprawę z 26 stycznia, kiedy to opublikował film, na którym maluje na zabytkowym budynku siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska symbol Polski Walczącej.

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Bąkiewicz z zarzutem uszkodzenia zabytku

Źródło:
PAP

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec osiedla Miasteczko Wilanów zgłosił w nocy awanturę domową. Kiedy na miejsce przyjechali strażnicy miejscy, zastali pijaną 38-latkę i jej partnera. Okazało się, że kobieta była poszukiwana.

Wezwał pomoc, bo "partnerka od kilkunastu dni piła alkohol". Kobieta trafiła do aresztu

Wezwał pomoc, bo "partnerka od kilkunastu dni piła alkohol". Kobieta trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, zarządca obiektu, przekazał, że tunel zostaje zamknięty do czasu naprawy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl