Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Odkrycie na budowie. Historyczna tabliczka z Białołęki

TVN Warszawa


Kilka dni temu kilkadziesiąt pocisków moździerzowych, a teraz zabytkowa tabliczka. Budowa przy Sprawnej na Białołęce zaowocowała kolejnym odkryciem historycznym.

Kilka dni temu napisaliśmy o tym, że w trakcie prac adaptujących budynek przy ulicy Sprawnej 35a na filię szkoły podstawowej robotnicy natrafili na podejrzane zardzewiałe żelastwo. Władze dzielnicy zaalarmowały saperów, a ci wykopali z ziemi gniazdo amunicji moździerzowej - 42 pociski z czasów II wojny światowej. - Zlecimy atestowanej firmie saperskiej przeszukanie całego terenu tej posesji - poinformowała nas wtedy Marzena Gawkowska, rzeczniczka Białołęki.

Pracownicy przystąpili do dzieła 14 lipca, a już następnego dnia natrafili na kolejną niespodziankę. - Aparatura zapiszczała i panowie zaczęli kopać - mówi Marzena Gawkowska. Po chwili okazało się, że tym razem to nie niewybuch, ale bezpieczna niespodzianka - cynkowa tablica z nazwą ulicy i przedwojennym numerem domu: Szkolna 4.

Sprawna była Szkolną

- Wiedzieliśmy, że przed wojną i wkrótce po niej znajdowała się w tym miejscu szkoła, ale nie wiedzieliśmy, że tak nazywała się ta ulica. Odkąd sięgamy pamięcią to była Sprawna - opowiada Marzena Gawkowska. - Od szkoły w tym miejscu pochodziła, jak się okazuje, nazwa ulicy. Tabliczka wróci do szkoły - zostanie wmurowana w specjalnym miejscu w budynku - zapewnia rzeczniczka.

Jak przyznaje na Białołęce nie mam zbyt wielu zabytków, dlatego urzędnicy podchodzą z szacunkiem do każdego takiego znaleziska.

- To, że była w tym miejscu kiedyś szkoła w pewnym stopniu przyczyniło się do tego, że budynek odzyskał pierwotną funkcję. Mamy ograniczony wybór, a potrzeby ogromne. Realizujemy jednocześnie 18 inwestycji o charakterze oświatowym. Powstają szkoły, przedszkola i żłobki. Wypłaciliśmy największe w Warszawie 500+ - podsumowuje Gawkowska.

W styczniu pisaliśmy o polichromiach odkrytych w domu przy Modlińskiej:

Zabytkowe polichromie na Białołęce (styczeń 2016)
bialoleka.waw.pl

alex/b