Obchody, marsze, seanse: Warszawa w rocznicę katastrofy

Powązki/PAP/Jacek Turczyk
Powązki/PAP/Jacek Turczyk | Eurosport

1. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem upływa pod znakiem uroczystości. Od rana w Warszawie trwają obchody upamiętniające wydarzenia 10 kwietnia 2010 roku.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się o godz. 7.00 od nabożeństwa ekumenicznego na płycie wojskowego lotniska Okęcie. Wzięli w nim udział wyłącznie bliscy ofiar katastrofy. Rodziny były na lotnisku w tym samym czasie, w którym przed rokiem rządowy Tu-154M startował do Smoleńska - o godz. 7.27.

Kwiaty w Katedrze Polowej

O godz. 8.41 (kiedy w Smoleńsku doszło do katastrofy) w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się oficjalne obchody rocznicowe. Wieńce złożyli i znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej zapalili prezydent Bronisław Komorowski, marszałek sejmu Grzegorza Schetyna i marszałek senatu Bogdan Borusewicz oraz premier Donald Tusk.

Na tablicy znajdują się nazwiska 96 osób, które zginęły 10 kwietnia, ich daty urodzenia oraz stanowiska, jakie piastowały.

O godz. 9.30 marszałek oraz wicemarszałkowie Sejmu, marszałek Senatu oraz prezydent Komorowski złożyli w Sejmie kwiaty pod tablicą poświęconą posłom i senatorom, którzy zginęli w katastrofie oraz przed tablicą upamiętniającą marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

Uroczystość na Powązkach

O godz. 10.30 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy pomniku ku czci 96 ofiar katastrofy, odbyła się państwowa uroczystość rocznicowa.

Pomnik ma formę bloku z białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części; biały granit jest umieszczony na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu. Część główna białej bryły wznosi się nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach, które powstały w wyniku przełamania bryły, umieszczono napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010" oraz listę ofiar.

Uroczystość rozpoczęły się minutą ciszy, następnie odegrano hymn narodowy. Potem nastąpiły przemówienia, m.in. prezydenta.

Po odczytaniu nazwisk wszystkich ofiar katastrofy została oddana salwa honorowa. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem ofiar złożono wieńce.

Msza święta w Archikatedrze

O godzinie 13.00 w intencji ofiar katastrofy w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odprawiono mszę świętą. Wzięły w niej udział władze państwowe i stołeczne.

Po południu, około godziny 15.30, Anna Komorowska spotkała się z rodzinami ofiar.

O godzinie 16.30 odprawiono mszę świętą w kaplicy w Pałacu Prezydenckim, na którą zaproszone zostały rodziny pracowników Kancelarii Prezydenta, którzy zginęli pod Smoleńskiem. We mszy udział wzięła para prezydencka. W kaplicy odsłonięta została tablica upamiętniająca kapelana Lecha Kaczyńskiego ks. Romana Indrzejczyka.

We wrześniu minionego roku w kaplicy Pałacu odsłonięto tablicę poświęconą Lechowi i Marii Kaczyńskim i wszystkim pracownikom kancelarii, którzy zginęli w katastrofie, wśród których byli m.in. Władysław Stasiak i Paweł Wypych. Znalazło się na niej także nazwisko szefowej kancelarii za czasów prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - Jolanty Szymanek-Deresz.

Koncert w Operze Narodowej

Oficjalne obchody skończyły się o godz. 19.00 uroczystym koncertem w Operze Narodowej poświęconym pamięci ofiar katastrofy. Odegrana została III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert organizowany jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Oficjalne rocznicowe obchody nie zgromadziły wszystkich rodzin ofiar katastrofy. Część z nich uczestniczyła wyłącznie w wydarzeniach organizowanych przez społeczny komitet obchodów rocznicy, skupiony wokół klubu "Gazety Polskiej", część spędziła ten dzień w rodzinnym gronie i przy grobie bliskiej osoby.

PiS przed Pałacem Prezydenckim

Uroczystości organizowane przez PiS rozpoczęły się o 8.00 rano od mszy świętej w Kościele Seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.

O godz. 8.41 szef PiS Jarosław Kaczyński wraz ze współpracownikami złożył wieniec przed Pałacem Prezydenckim.

W południe w tym samym miejscu odbyła się modlitwa Anioł Pański; później politycy PiS złożyli kwiaty i znicze na Powązkach. Pochowany tam jest m.in. Przemysław Gosiewski, znajduje się tam również symboliczny grób Lecha Kaczyńskiego oraz pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.

Po południu w Sali Kongresowej PKiN zainaugurował działalność "Ruch społeczny im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego". W trakcie spotkania, z udziałem m.in. polityków PiS oraz osób działających w społecznych komitetach poparcia Jarosława Kaczyńskiego w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, ma zostać przyjęta m.in. deklaracja programowa ruchu.

Koncert na placu Zamkowym

Po zakończeniu Kongresu jego uczestnicy przemaszerowali ulicą Świętokrzyską pod Pałac Prezydencki, gdzie po godz. 17.00 przemawiał Jarosław Kaczyński. Zaraz potem na Placu Zamkowym rozpoczął się koncert poświęcony pamięci ofiar tragedii smoleńskiej. Na scenie pojawili się Jan Pietrzak, Lech Makowiecki, Przemysław Gintrowski, Paweł Kukiz oraz zespoły Jestem i De Press.

Jednym z ostatnich punktów uroczystości była msza święta w Archikatedrze Św. Jana o godz. 19.00. Po mszy planowany jest Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki. Niewykluczone, że w tym punkcie uroczystości lider PiS ponownie zabierze głos.

Seanse "Mgły"

Zdecydowana większość punktów związanych z rocznicą katastrofy, w których wzięli udział politycy PiS, organizowana jest przez Społeczny Komitet Obchodów I Rocznicy Katastrofy w Smoleńsku. Tworzy go kilkanaście organizacji m.in. Warszawski Klub "Gazety Polskiej", Komitet Katyński, komitet budowy pomnika ofiar katastrofy, Solidarni 2010.

Trzy pikiety odbyły się przed Pałacem Prezydenckim w godzinach 6-12, 12-18 i 18-22. Wzięły w nich udział tysiące osób. Ponadto między godz. 20 a 22 zaplanowano przemarsz 5 tys. osób sprzed archikatedry na Krakowskie Przedmieście.

Między zgromadzeniami ich uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w programie recytatorsko-muzycznym w wykonaniu aktorów scen warszawskich. Poza tym organizatorzy puszczali również filmy m.in. "Mgłę" Joanny Lichockiej i Marii Dłużewskiej.

Dwa tysiące strażników i policjantów

Do obchodów pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej przygotowały się warszawskie służby miejskie. W weekend nad bezpieczeństwem m.in. w okolicy Pałacu Prezydenckiego czuwa ponad 2 tys. policjantów i strażników miejskich.

- Na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim ustawiono barierki ochronne. Wydzielono też specjalne miejsce, w którym będzie można ustawiać znicze - powiedziała w piątek PAP dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

W zabezpieczenie rocznicowych obchodów włączyła się też warszawska straż miejska. Jak powiedziała PAP rzeczniczka formacji Monika Niżniak, w sumie w weekend zaangażowanych jest 900 funkcjonariuszy. W razie potrzeby do dyspozycji jest kolejnych 800 strażników, którzy w tym czasie pełnią służbę na terenie miasta.

Strażnicy sprawdzają też czy osoby, które rozkładają stoiska z kwiatami czy zniczami, mają na to pozwolenie. Osoby sprzedające bez zezwoleń są karane mandatami, towar natomiast jest rekwirowany.

Zobacz mapę wydarzeń

bako/roody/aq/mz

Źródło zdjęcia głównego:  | Eurosport

Pozostałe wiadomości

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później niż normalnie. W związku z tym kilkanaście lotów skierowano do innych miast, były też opóźnienia. Dlaczego?

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę wieczorem pod Wołominem. Jedno z aut po kolizji wjechało w dom. Na miejscu pojawiły się służby.

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Płoccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który oszukał seniora metodą "na policjanta". 67-latek stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych.

"Zgodnie z poleceniem oszusta, spalił swój telefon stacjonarny i komórkowy"

"Zgodnie z poleceniem oszusta, spalił swój telefon stacjonarny i komórkowy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie śmierci miesięcznej dziewczynki pod Grodziskiem Mazowieckim. Na ławie oskarżonych zasiądą jej rodzice. Za "narażenie na niebezpieczeństwo, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki".

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził pod wpływem alkoholu. 42-latek wydmuchał trzy promile, a chwilę wcześniej w sklepie kupił dwie butelki wódki. Mundurowym oświadczył, że alkoholem popijał śniadanie.

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie doświetleń blisko 200 zebr.

102 lokalizacje w 14 dzielnicach. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

102 lokalizacje w 14 dzielnicach. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl