O czym marzą w biurowcach? Światło i lunch na powietrzu


W biurach spędzamy przeciętnie 40 lat swojego życia (a po reformie emerytalnej nawet 45). Chcąc nie chcąc traktujemy je jak drugi dom, który generalnie lubimy. Ale chętnie zamienilibyśmy na lepszy.

O to, czy lubimy biura, w których przychodzi spędzać nam 8, a często więcej godzin na dobę, spytał Polaków deweloper. Firma Polnord realizuje inwestycję Wilanów Office Park - na 17 hektarach między Miasteczkiem Wilanów a przyszłą trasą S2 powstanie 18 biurowców. - Zielonych, ekologicznych i przyjaznych - przekonuje na każdym kroku Polnord.

Do pracy w 45 minut

Na jej zlecenie instytut Homo Homini przepytał 514 osób z Warszawy, Trójmiasta, Krakowa i Wrocławia. Okazało się, że prawie 85 proc. badanych uważa biuro za ważne miejsce, a 1/5 określa je wprost jako drugi dom.

Z badań wynika też, że najważniejszą cechą dobrego biura jest dostępność miejsc do parkowania - ci, którzy swoje biura lubią, cenią właśnie to, że mają gdzie parkować. Ci, którzy nie lubią, narzekają na ich brak (38 proc.). Zaraz za parkowaniem jest dojazd komunikacją publiczną (narzeka na to aż 35,4 proc. badanych). Aż 55 proc. uznało przy tym, że 45 minut to akceptowalny czas dojazdu do pracy. Dłuższą podróż akceptuje już mniej, niż połowa respondentów.

Polnord przekonuje zresztą, że do Wilanowa w tak krótkim czasie da się dojechać nawet z Targówka. - Zaletą naszego projektu będzie to, że dojeżdżać się będzie do niego "pod prąd". Gdy mieszkańcy Wilanowa jadą do miasta, pracownicy naszych biur jadą do pracy. Po południu będzie odwrotnie - zwraca uwagę Michał Świerczyński, wiceprezes Polnordu.

Dość okien bez klamek

Respondentów zapytano też, jak ich zdaniem powinno wyglądać nowoczesne biuro. - Zaskoczyło nas, jak ważne jest to, żeby można w nich było otwierać okna. Nie lubimy klimatyzacji - zwraca uwagę Marcin Duda z Homo Homini. Jako cechę nowoczesnego biura, otwierane okna wymieniło 53 proc. badanych. Wyżej znalazł się tylko łatwy dojazd (prawie 90 proc.) i dostęp do światła dziennego (66,3 proc.). Niżej zieleń (niecałe 46 proc.), widok z okna (38,3 proc.) i cisza (36 proc.).

Kolejna ważna kwestia to dostęp infrastruktury otaczającej miejsce pracy. Tu liczą się zarówno sklepy (28,6 proc. uważa, że najlepsze sąsiedztwo miejsca pracy to centrum handlowe) jak i zieleń (14 proc. chciałoby parku). Zapytani o szczegóły wskazują np. na obiekty sportowe dostępne po pracy lub ławki w zasięgu bezprzewodowego internetu, pozwalające część pracy wykonać na powietrzu. 23,5 proc. wskazuje ławkę na świeżym powietrzu jako idealne miejsce na lunch.

Zieleń certyfikowana

Choć 88 proc. pracowników biur jest zadowolnych ze swojego miejsca pracy, to aż 82 proc. deklaruje gotowość do przeprowadzki. - Na rynek pracy wkracza kolejne pokolenie, które wie, że zagranicą inwestuje się w dobre, przyjazne warunki pracy. I oczekuje, że i o nich pracodawcy zadbają - uważa Świerczyński.

Sam nie ukrywa jednak, że Wilanów Office Park swój zielony charakter zawdzięczać będzie przede wszystkim zapisom planu miejscowego, który zobowiązał inwestorów do zachowania miejscowej roślinności i wymusił aż 50-procentowy udział powierzchni biologicznie czynnej. - I to nie będzie zieleń na niedostępnym dachu, tylko otwarte dla pracowników trawniki między biurami - zapewnia Polnord, który chce, by cała inwestycja uzyskała certyfikat BREEAM.

A to oznacza, że budynki muszą być zbudowane z materiałów, których produkcja pochłania mało energii (odpada np. kamień na elewacjach), wyposażone w systemy pozwalające oszczędzać wodę i energię czy stojaki rowerowe i prysznice dla pracowników. - Takie certyfikaty to dziś już standard. Międzynarodowe korporacje nie wynajmą biura, które ich nie posiada - mówi Swierczyński.

- To bardzo korzystne zmiany - uważa dr Joanna Bąk z Politechniki Warszawskiej, jeden z pierwszych w Polsce psychologów architektury. - Lepsze warunki pracy zwiększają naszą wydajność i identyfikację z pracodawcą, więc to się po prostu opłaca - przekonuje.

Jej zdaniem, doświadczenia krajów zachodnich pokazują, że źle zaprojektowane budynki mogą narażać pracodawców na ogromne koszty, a pracowników - na kłopoty ze zdrowiem. - Alergie, ciągnące się przeziębienia, bóle głowy, w końcu zwolnienia lekarskie. Tego wszystkie można uniknąć - mówi.

Polnord podpisał już umowy na wynajem części budynków z firmami Pol Aqua i Aseco.

Karol Kobos

Źródło zdjęcia głównego: Polnord

Pozostałe wiadomości

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę stołecznymi ulicami przebiegną uczestnicy imprezy Biegnij Warszawo. W planach jest również przemarsz Maszeruję-Kibicuję. - Do około godziny 18.00 będą utrudnienia w rejonie Śródmieścia i Dolnego Mokotowa – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Biegacze w dwóch dzielnicach. Utrudnienia

Źródło:
PAP

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

4 października w wieku 91 lat zmarł Jerzy Molga, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Nie żyje Jerzy Molga. Aktor miał 91 lat

Źródło:
PAP

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP

Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło wydać komiks uwieczniony na słynnej fotografii z sierpnia 1944.

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Dotarli do komiksu ze słynnej fotografii. "Chcieliśmy domknąć tę historię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do czerwca przyszłego roku fotoradary pozostaną na moście Poniatowskiego. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator zabytków. Kilka dni wcześniej drogowcy przekazali, że dwa z sześciu radarów będą usunięte do końca roku, właśnie ze względu na zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Co z fotoradarami na moście Poniatowskiego? Konserwator zmienił zdanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Warszawie wylądował samolot z Bejrutu z kilkudziesięcioosobową grupą obywateli Polski i innych państw w ramach transportu humanitarnego - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Transport humanitarny z Bejrutu już w Warszawie. Na pokładzie kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP

Policjanci z Otwocka znaleźli w mieszkaniu 35-letniego Białorusina pistolet maszynowy PPS i papierosy bez akcyzy. Mężczyzna został zatrzymany, objęty zakazem opuszczania kraju i dozorem policji. Grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia.

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Pistolet maszynowy i nielegalne papierosy w mieszkaniu. 35-latek zatrzymany

Źródło:
PAP

Mężczyzna potyka się na placu przy drodze, upada i przez chwilę się nie rusza. Nikt jednak nie zatrzymuje samochodu, by mu pomóc. Nagranie sytuacji, która mogła skończyć się o wiele gorzej, udostępniają ku przestrodze strażacy z podwarszawskich Łomianek. "Ciężko znaleźć usprawiedliwienie dla ludzkiej obojętności" - komentują.

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie kobiety próbowały przemycić luksusowe zegarki o łącznej wartości 13,5 miliona złotych - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Przyleciały z Genewy i Dubaju. W bagażach miały zegarki warte 13,5 miliona złotych

Źródło:
PAP

W miejscowości Rudzienko (Mazowieckie) kierująca samochodem osobowym zjechała z jezdni i uderzyła w drzewo. Nieprzytomną kobietę z wraku wydostali strażacy. Po długiej akcji ratunkowej lekarz stwierdził zgon. 

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Samochód dachował, nie żyje młoda kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl