Prace nad muralem cały czas trwają. Już dziś widać jednak, że dzieło będzie utrzymane w biało-czerwono-czarnych barwach. "Autorem projektu jest Andrzej Wieteszka. Gotową pracę będziecie mogli zobaczyć już w czwartek 1 marca" - informuje na swoim Facebooku Muzeum Historii Żydów Polskich, które jest organizatorem części obchodów. Nowy mural to tylko część kampanii informującej i przypominającej o wydarzeniach z marca 1968 roku. W tym roku obchodzona jest okrągła, 50. ich rocznica. Lista obchodów jest długa. W Muzeum Polin i Teatrze TR Warszaw organizowane będą specjalne spektakle. Przewidziano również spotkania ze studentami na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego 96 marca), wystawę pod tytułem "Bagaż osobisty. Po marcu" prezentowaną w Domu Spotkań z Historią (od 7 marca) czy spotkanie pod tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim i spektakl premierowy (8 marca, w samo południe). Pełna lista wydarzeń dostępna jest na stronie Muzeum Polin.
Wiec na UW
8 marca 1968 roku na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka, oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz tak zwany aktyw robotniczy.
Zapoczątkowało to tak zwane wydarzenia marcowe - czyli falę studenckich protestów oraz walkę polityczną wewnątrz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W ich wyniku w latach 1968-69 z Polski wyemigrowało ponad 15 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.
Nowy mural z okazji marca 1969
kw/gp