Nowy fragment bulwarów otwarty. "Nigdzie takich nie znajdziecie"

[object Object]
Pierwsi goście na bulwarachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Nowy odcinek bulwarów pomiędzy mostem Świętokrzyskim a ulicą Karową został otwarty o godz. 9. Uroki nowego miejsca, w które od dziś może przyjść każdy zachwalali prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej zastępca Michał Olszewski. Z okazji otwarcia przygotowano kilkudniowy program z koncertami, warsztatami i tańcami.

- Nigdzie nie znajdziecie takich bulwarów. Ani nad Tybrem, ani nad Tamizą, ani nad Sekwaną. To najlepsze bulwary w Europie, może nawet na świecie - mówiła podczas krótkiej porannej uroczystości prezydent Warszawy.

Wiceprezydent Michał Olszewski zaznaczył, że przed wojną to miejsce było zdominowane przez beton, dziś są setki drzew i krzewów. - Zależało nam na tym, żeby było dużo zieleni, i to zieleni, która jest dojrzała - zaznaczył Olszewski. Jak podkreślił, to najbardziej różnorodna część bulwarów. Poza ławkami, znajdziemy tu m.in. pluskowiska, plaże i pawilony.

Olszewski zaznaczył, że bulwary znajdują się na terenie zalewowym, dlatego inwestycja nie była łatwa. - Każdy detal i elementy są tak zaprojektowane, żeby przejście wysokiej wody nie zaszkodziło bulwarom. Pawilony są de facto statkami - opowiadał wiceprezydent.

"Tu bije serce stolicy"

Impreza otwarcia rusza dziś i potrwa aż do niedzieli. Wieczorem o godz. 19 ruszają koncerty pod wspólną nazwą "Tu bije serce stolicy!". Wystąpią Bovska, Stanisława Celińska, Warszawskie Combo Taneczne oraz Reni Jusis (amfiteatr obok tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej). W samym budynku trwa wystawa "Syrena herbem twym zwodnicza". To już jej ostatnie dni, warto się pośpieszyć.

W kolejnych dniach będzie można wypożyczać sprzęt rekreacyjny i wziąć udział w plażowych animacjach. W piątek o godz. 21 odbędzie się wideoperformans Anny Zaradny z muzyką na żywo. W sobotę od godz. 11 zaplanowano targ śniadaniowy przy muzeum, a o godz. 12 Syreni Miszmasz, czyli działania otwarte dla dzieci na wspomnianej wystawie o syrenach. O godz. 20 w kawiarni EMESEN zagrają DJ VVICKY i DJ Facheroia).

Na niedzielę na godz. 15 zaplanowano warsztaty tańca na deskach (prowadzenie: Piotr i Bogumiła Zgorzelscy, zagrają Kapela Niwińskich, Kapela Zimończyków). O godz. 19.30 odbędzie się "Noc Tańca" fundacji Wszystkie Mazurki Świata, podczas której wystapią: Krzysztof Trebunia Tutka i kapela Śleboda, Tęgie Chłopy, Wesoła Trójka, Kapela Niwińskich, Heniek Małolepszy i Warszawskie Przedmieście, Janusz Prusinowski Kompania.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM OTWARCIA.

W sierpniu kolejna część

Jak podaje ratusz, na 800-metrowym fragmencie bulwarów do dyspozycji odwiedzających będą m.in. falujące ławki, plaża z tarasami solarnymi, figury ryb wiślanych czy schody do samej rzeki, a to nie wszystko. "Powoli zbliża się również finał prac na odcinku od ul. Karowej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Tutaj wykonawca powinien zakończyć roboty do 30 czerwca" - podaje ratusz. Ten fragment wymaga więcej pracy ze względu na budowę nowego przejścia podziemnego w osi ulicy Bednarskiej. Jak mówiła podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, ta część ma być otwarta w sierpniu.

Prace prowadzi firma Skanska (wcześniej wykonywała je Hydrobudowa Gdańsk, ale ogłosiła upadłość i zostawiła rozgrzebany plac budowy).

Trwa konkurs na projektanta nadwiślańskich bulwarów na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego.

ran/b

Pozostałe wiadomości