Nowoczesna poparła duet Trzaskowski - Rabiej. "Porozumienie warszawskie" zatwierdzone

[object Object]
"Ważne: wspólny program i spójne idee dla miasta"TVN24
wideo 2/2

Rada Krajowa Nowoczesnej zatwierdziła w sobotę tak zwane porozumienie warszawskie, dotyczące poparcia duetu Rafał Trzaskowski - Paweł Rabiej w wyborach samorządowym w Warszawie. Według Nowoczesnej, porozumienie musi obejmować również wspólne listy do Rady Warszawy oraz rad dzielnic.

Zawarte 23 listopada przez ówczesnego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru i szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę porozumienie przewiduje, że poseł PO Rafał Trzaskowski będzie wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej, kandydatem na jego zastępcę w ratuszu.

Wspólne listy

W sobotę porozumienie zatwierdziła Rada Krajowa Nowoczesnej, podkreślając jednocześnie, że musi ono obejmować, uzgodnione przez zespoły negocjacyjne Nowoczesnej, przedstawicieli partii i organizacji opozycyjnych, wspólne listy do Rady Warszawy i rad dzielnic.

Rada Krajowa zobowiązała zarząd Nowoczesnej do powołania warszawskiego zespołu negocjacyjnego Nowoczesnej w tej sprawie.

"Brutalna polityka PiS"

"Przeprowadzany przez PiS zamach na polski porządek prawny, upartyjnienie wymiaru sprawiedliwości, milcząca zgoda na nacjonalizm i bezwzględna walka rządu z opozycją, wymagają od nas podjęcia skutecznych działań. Odpowiedzią na brutalną politykę PiS jest projekt koalicji demokratycznej na rzecz polskiej racji stanu i sukcesu w przyszłych wyborach samorządowych i parlamentarnych" - podkreślono w uchwale Rady.

Koalicja demokratyczna jest, zdaniem Nowoczesnej, jedyną szansą na zakończenie dominacji Prawa i Sprawiedliwości i przywrócenie standardów demokratycznych w Polsce. Według Nowoczesnej: "koalicja ma też być wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy przez ostatnie dwa lata głośno domagali się decentralizacji władzy publicznej, poszanowania praw obywatelskich, przestrzegania konstytucji i dobrych relacji Polski z Unią Europejską".

Rada Krajowa wezwała także prezydium klubu Nowoczesnej do ścisłej koordynacji działań opozycyjnych w polskim parlamencie. "Przez ostatnie kilkanaście miesięcy Polacy głośno wyrażali oczekiwanie, by demokratyczna i proeuropejska opozycja parlamentarna mówiła jednym głosem w sprawach fundamentalnych. Nie możemy zawieść naszych wyborców, którzy wzywają nas do wspólnego działania, współpracy z innymi klubami poselskimi, przy zachowaniu liberalnej tożsamości Nowoczesnej" -wskazano w dokumencie.

"Działając wspólnie - wygramy. Podzieleni - poniesiemy klęskę" - czytamy w uchwale.

"Trzeba wypracować 'kuchnię'"

Po Radzie Krajowej przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreślała, że dla jej partii ważne jest przede wszystkim to, aby koalicja była trwała i żeby wszystkie podmioty chciały w niej tkwić. Istotną, według Lubnauer, kwestią jest także to, aby partie koalicyjne miały wspólny program i spójne idee dla miasta. - Kierunkowo poparliśmy już duet Trzaskowski i Rabiej. Natomiast teraz trzeba wypracować "kuchnię", czyli to w jaki sposób zbudować stabilne polityczne zaplecze dla Rafała Trzaskowskiego - mówiła

"Będę rekomendować nowemu zarządowi Nowoczesnej poparcie tandemu Trzaskowski-Rabiej w wyborach warszawskich" - pisała już wcześniej na Twitterze Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

[object Object]
Katarzyna Lubnauer w "Faktach po faktach"TVN24
wideo 2/4

PAP/mp/ec

Pozostałe wiadomości