"Nie" dla buspasa na Puławskiej. "Tak" dla ścieżki rowerowej

Puławska doczeka się buspasa?
Puławska doczeka się buspasa?
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.plPuławska doczeka się buspasa?

- Miasto nie odblokowało pieniędzy przeznaczonych na budowę buspasa w ulicy Puławskiej, za to już w 2017 roku powstanie tam ścieżka rowerowa - poinformował na spotkaniu z ursynowskimi radnymi Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich.

Jeszcze na początku 2015 roku Rada Warszawy deklarowała, że buspas na Puławskiej powstanie do 2016 roku.

Początkowo planowano go jako dodatkowy 4 pas ruchu, ale zrezygnowano, bo koszty takiej inwestycji okazały się zbyt wysokie. Dodatkowo wiązałoby się to z koniecznością pozyskania szeregu decyzji administracyjnych, w tym decyzji środowiskowej ( prawdopodobnie konieczna byłaby budowa ekranów akustycznych wzdłuż całej ulicy), co znacznie wydłużyłoby czas przygotowania inwestycji do ok. 2019 roku.

"Nawet 3-4 lat na opracowanie"

- Okazało się, że potrzebowalibyśmy nawet 3-4 lat na samo opracowanie inwestycji, a koszty byłyby ogromne - powiedział w czwartek Mikołaj Pieńkos z ZDM. - Musielibyśmy zasypać rowy odwadniające, wybudować kanalizację, przesunąć latarnie oraz wybudować aż 14 sygnalizacji świetlnych. To koszt rzędu 40-50 mln złotych - dodawał.

W 2015 roku wybrano wersję oszczędną. - Jesienią ubiegłego roku temat został przekazany do Zarządu Dróg Miejskich, ponieważ zadeklarowaliśmy stworzenie buspasa bez poszerzenia ulicy - poinformował Mikołaj Pieńkos. - W grudniu 2015 roku radni miejscy wycofali jednak pieniądze - dodał.

Jak argumentowały wtedy władze stolicy, "wyznaczenie buspasa kosztem jednego z obecnych pasów zmniejszyłoby znacznie przepustowość tej ulicy. W szczycie porannym w kierunku centrum porusza się blisko 3 tys. samochodów na godzinę, a w stronę Piaseczna 2 tys. W szczycie popołudniowym te liczby wyglądają odpowiednio: ok. 2 tys. i ok. 3 tys."

Co teraz?

- Miasto musi podjąć decyzję, czy wariant bez dodatkowego pasa ruchu będzie realizowany i przywrócić na to 20 mln złotych, które w budżecie już były - zaznaczył Pieńkos.

Ścieżka rowerowa wcześniej

Na razie urzędnicy skupiają się na budowie ścieżki rowerowej wzdłuż Puławskiej. Do końca roku Zarząd Dróg Miejskich wyłoni wykonawcę w przetargu. Koncepcja jest już gotowa, w najbliższych tygodniach zostanie uzupełniona o ostateczne poprawki. Na ten cel zarezerwowano 16 mln złotych, ale miasto chce się ubiegać o dofinansowanie unijne.

- Myślę, że do końca 2017 roku, a może nawet kilka miesięcy wcześniej, ścieżka i chodniki zostaną wybudowane - obiecywał Mikołaj Pieńkos.- Firma, która zadeklaruje stworzenie ścieżki wcześniej dostanie dodatkowe punkty w przetargu - powiedział.

Droga dla rowerów będzie budowana zgodnie z założeniami koncepcji opracowanej w 2014 r. Projekt zakłada budowę dróg rowerowych po obu stronach ul. Puławskiej, od ul. Domaniewskiej do granicy z Piasecznem. Przebudowa obejmie również węzeł Wyścigi – tam wybudowana zostanie rampa i pochylnia przy istniejącej kładce i przejściu podziemnym. Na całym odcinku ul. Puławskiej remont przejdą chodniki, zostaną także dosadzone drzewa i żywopłoty.

kz/sk

Pozostałe wiadomości