Nawet cztery godziny stania w kolejce. Nocne oblężenie muzeów

Dłuugie kolejki w Noc Muzeów
Dłuugie kolejki w Noc Muzeów
tvnwarszawa.pl/Artur Węgrzynowicz
Dłuugie kolejki w Noc Muzeówtvnwarszawa.pl/Artur Węgrzynowicz

Brzydka pogoda nie zniechęciła warszawiaków do udziału w Nocy Muzeów. W otwartych do późnych godzin nocnych muzeach i galeriach tłumnie podziwiali dzieła sztuki.

Zainteresowanie Nocą Muzeów widać było już w sobotę wczesnym wieczorem, gdy przed największymi placówkami ustawiły się kolejki chętnych. Ta przed Muzeum Narodowym wychodziła poza dziedziniec i wiła się wzdłuż murów budynku. Dzieci (i nie tylko) oczekując na swoją kolej mogły wycinać i kolorować postaci z obrazów eksponowanych w muzeum, m.in. Żydówkę z pomarańczami z odzyskanego niedawno dzieła Aleksandra Gierymskiego.

- Deszcz leje, burza. Pogoda jest bardzo muzealna - przyznała pani Dorota, która do Muzeum Narodowego przyszła z synem Dominikiem. Chcą zobaczyć wystawę dzieł Gierymskiego. Na ekspozycji prezentowanych jest blisko 120 prac artysty, m.in. cenna "Żydówka z pomarańczami".

W kolejce pod kolorowymi parasolami stali również obcokrajowcy, słychać było m.in. język angielski i hiszpański. - Jestem tu od piątku i ciągle pada. Zawsze macie taką pogodę - pytał Hiszpan Jose.

Relacja z Nocy Muzeów
Relacja z Nocy Muzeów TVN24
Kolejka przed Zamkiem Królewskim
Kolejka przed Zamkiem Królewskim TVN24

Tłumy na Zamku Królewskim i Muzeum Chopina

Zwiedzający mimo pogody dopisali także na Zamku Królewskim. W królewskich apartamentach można było zobaczyć m.in. dwa dzieła Jana Matejki po konserwacji: "Rejtan. Upadek Polski" i "Batory pod Pskowem".

Wyjątkowe atrakcje przygotowało także Muzeum Fryderyka Chopina. W Noc Muzeów placówka pokazała siedem manuskryptów kompozytora, które na co dzień są przechowywane w muzealnym skarbcu. Wśród eksponatów znalazły się m.in. szkolne zadanie domowe z czasów nauki u Józefa Elsnera czy pisana pod wpływem zauroczenia malutką córeczką śpiewaczki Pauline Viardot "Berceuse" Des-dur. Podczas spotkań z animatorami można się było dowiedzieć np., czy Chopin cierpiał na bezsenność.

4 godziny stania do CNK

Olbrzymia kolejka ustawiła się przed Centrum Nauki Kopernik, aby dostać się do środka trzeba czekać nawet 4 godziny. - Przed wejściem jest duży telebim. Można zobaczyć pokazy naukowe i zabawy interaktywne dla dzieci. Kolejka ciągnie się, aż do Tamki – mówi Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl

Relacja Pawła Łukasika
Relacja Pawła ŁukasikaTVN24

Zwiedzili Kancelarię Premiera i Belweder

Kilkusetosobowe kolejki chętnych do obejrzenia w ramach Nocy Muzeów ustawiły też przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Belwederem. W siedzibie rządu zwiedzający mogli zobaczyć m.in. gabinet premiera Donalda Tuska, a w Belwederze Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Oba gmachy były dostępne dla zwiedzających od godz. 19. Już znacznie wcześniej ustawiły się przed nimi kilkusetosobowe kolejki. Wpuszczano bowiem tylko 30-osobowe grupy chętnych, którzy musieli się poddać drobiazgowej kontroli pirotechnicznej.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwiedzający mogli zobaczyć wszystkie najważniejsze pomieszczenia, związane z pracą rządu i premiera. Przede wszystkim gabinet samego premiera, salę posiedzeń Rady Ministrów, salę konferencyjną, znaną z konferencji prasowych. Cały czas zwiedzającym towarzyszyła dyskretna obecność oficerów Biura Ochrony Rządu.

W programie był także dawny gabinet szefa rządu, mieszczący się na pierwszym piętrze gmachu, w tzw. akwarium. Obecnie urzęduje tam prof. Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego. Zobaczyć też można było Salę Świetlikową, czyli dawną sale posiedzeń Rady Ministrów, a także znaną z przekazów medialnych Salę Obrazową oraz sąsiadujące z nią Salę Recepcyjną czy Salę Okrągłego Stołu.

Praga też ma swoją noc

Na drugim brzegu Wisły studenci ASP wspólnie z Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowali multimedialny pokaz opowiadający o nieistniejącym domu przy ul. Świeżej. Prezentowane animacje autorstwa m.in. studentów i absolwentów Pracowni Ilustracji warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych powstały z inspiracji historiami mieszkańców dawnej drewnianej kamienicy.

W Noc Muzeów warszawiacy mogli podziwiać także plakaty Henryka Tomaszewskiego w Zachęcie, secesyjną architekturę Rygi na wystawie planszowej w BUW czy ukazujące stolicę obrazy Edwarda Dwurnika w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na Rynku Starego Miasta.

W stołecznej Nocy Muzeów biorą udział łącznie 234 placówki. Warszawska Noc Muzeów organizowana jest w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997 r. Obecnie bierze w niej udział ok. 120 miast. W Polsce Noc Muzeów jest organizowana od 2003 r.

SPRAWDŹ PROGRAM NOCY MUZEÓW

Na Noc Muzeów przygotowano specjalne linie autobusowe:

Jak wyglądały poprzednie edycje w Warszawie?

Najciekawsze momenty Nocy Muzeów
Najciekawsze momenty Nocy Muzeówprodukcja: SkyConcept
Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP