Na kominie ciepłowni Kawęczyn wykluły się sokoły

Sokoły wykluły się w ciepłowni Kawęczyn
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt "Sokół"

Cztery sokoły wędrowne przyszły na świat na kominie ciepłowni Kawęczyn. Ich gniazdo znajduje się 300 metrów na ziemią. Każdy może mieć wpływ na to, jak będą się nazywały - właśnie ruszył konkurs na najciekawsze imiona dla maluchów.

O narodzinach sokolątek poinformował właściciel ciepłowni PGNiG Termika. Drapieżne ptaki wykluły się między 10 i 12 maja. To cztery samce. Ich rodzice nazywają się Czarnooka i Bielan.

Pod koniec miesiąca zostały zaobrączkowane. "Ptaki oznaczamy obrączkami ornitologicznymi - które są w kolorze złotym dla ptaków wychowywanych na terenach miejskich - i obrączkami obserwacyjnymi 1 BW, 2 BW, 3 BW, 4 BW. Nasze sokolątka, co widać na zdjęciach, mają obrączki obserwacyjne w kolorze niebieskim, który to kolor oznakowania oznacza ptaki dzikie" - czytamy w komunikacie spółki.

Jakie imiona będą nosiły drapieżniki?

O tym, jak zostaną nazwani nowi mieszkańcy ciepłowni Kawęczyn mogą zadecydować mieszkańcy stolicy. Spółka ogłosiła konkurs na najciekawsze imiona dla małych sokołów.

Swoje propozycje można przesyłać do 14 czerwca, na adres: konkurs@termika.pgnig.pl. W tytule maila należy wpisać: "sokoły na kominie".

Zagrożony gatunek

Jak podaje PGNiG Termika, w ubiegłym roku w gnieździe na koronie komina wykluły się dwa samce. Wcześniej - w 2016 roku - sokoły wędrowne zamieszkały na kominie elektrociepłowni Żerań. W stolicy znane są jeszcze trzy inne miejsca ich gniazdowania: Pałac Kultury i Nauki, Konstancin-Jeziorna i Bielany.

"Sokół wędrowny jest gatunkiem objętym w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Ptaki te w latach 60. i 70. ze względu na szerokie stosowanie pestycydów znajdowały się na skraju wymarcia. Od lat 90. prowadzona jest reintrodukcja gatunku. Sokoły wędrowne w naturze nie budują własnych gniazd, korzystają z pustych domostw innych ptaków m.in. bielików, jastrzębi czy bocianów" - informuje PGNiG Termika.

Sokoły wykluły się w Ciepłowni Kawęczyn

kk/pm

Czytaj także: