Najnowsze

Na kominie ciepłowni Kawęczyn wykluły się sokoły

Najnowsze

Sokoły wykluły się w ciepłowni Kawęczyn
Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt "Sokół"Sokoły wykluły się w ciepłowni Kawęczyn

Cztery sokoły wędrowne przyszły na świat na kominie ciepłowni Kawęczyn. Ich gniazdo znajduje się 300 metrów na ziemią. Każdy może mieć wpływ na to, jak będą się nazywały - właśnie ruszył konkurs na najciekawsze imiona dla maluchów.

O narodzinach sokolątek poinformował właściciel ciepłowni PGNiG Termika. Drapieżne ptaki wykluły się między 10 i 12 maja. To cztery samce. Ich rodzice nazywają się Czarnooka i Bielan.

Pod koniec miesiąca zostały zaobrączkowane. "Ptaki oznaczamy obrączkami ornitologicznymi - które są w kolorze złotym dla ptaków wychowywanych na terenach miejskich - i obrączkami obserwacyjnymi 1 BW, 2 BW, 3 BW, 4 BW. Nasze sokolątka, co widać na zdjęciach, mają obrączki obserwacyjne w kolorze niebieskim, który to kolor oznakowania oznacza ptaki dzikie" - czytamy w komunikacie spółki.

Jakie imiona będą nosiły drapieżniki?

O tym, jak zostaną nazwani nowi mieszkańcy ciepłowni Kawęczyn mogą zadecydować mieszkańcy stolicy. Spółka ogłosiła konkurs na najciekawsze imiona dla małych sokołów.

Swoje propozycje można przesyłać do 14 czerwca, na adres: konkurs@termika.pgnig.pl. W tytule maila należy wpisać: "sokoły na kominie".

Zagrożony gatunek

Jak podaje PGNiG Termika, w ubiegłym roku w gnieździe na koronie komina wykluły się dwa samce. Wcześniej - w 2016 roku - sokoły wędrowne zamieszkały na kominie elektrociepłowni Żerań. W stolicy znane są jeszcze trzy inne miejsca ich gniazdowania: Pałac Kultury i Nauki, Konstancin-Jeziorna i Bielany.

"Sokół wędrowny jest gatunkiem objętym w Polsce ochroną gatunkową ścisłą. Ptaki te w latach 60. i 70. ze względu na szerokie stosowanie pestycydów znajdowały się na skraju wymarcia. Od lat 90. prowadzona jest reintrodukcja gatunku. Sokoły wędrowne w naturze nie budują własnych gniazd, korzystają z pustych domostw innych ptaków m.in. bielików, jastrzębi czy bocianów" - informuje PGNiG Termika.

kk/pm

Pozostałe wiadomości