Muzeum Historii Żydów Polskich otrzymało nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2013 roku. Przyznano ją za "wybitną kreację przestrzeni gmachu publicznego". Nagrody wręczono w poniedziałek w Warszawie.
Konkurs odbył się po raz trzydziesty. Jak podaje PAP, honorowy patron uroczystości - prezydent Bronisław Komorowski - powiedział, że to dobry moment na podsumowanie. - Polska zmienia się pod każdym względem, także pod względem wyglądu. Dzisiaj według mnie Polska architektura i sposób zagospodarowania polskiej przestrzeni zyskuje w niesłychany sposób - ocenił.
"Pomnik i symbol"
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprojektował fiński architekt Rainer Mahlamaki. W budynku jedną trzecią powierzchni przeznaczono na wystawę główną, zaś resztę m.in. na wystawy czasowe, salę audytoryjną na 450 osób, centrum edukacyjne i informacyjne oraz przestrzeń dla dzieci.
- Wybór najlepszego obiektu traktujemy jako uznanie środowiska dla pracy architekta, dla pracy projektantów, dla wskazania tych najlepszych obiektów, które oceniają profesjonaliści. Jest to również wyraz uznania dla profesjonalistów przez profesjonalistów - podsumował prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło.
- Muzeum Historii Żydów Polskich pełni nie tylko funkcję placówki muzealnej, ale jest też pomnikiem i symbolem - uzasadniono przyznanie wyróżnienia.
"Polska zamożna, logiczna, piękniejsza"
Prezydent podziękował całemu środowisku architektonicznemu i pogratulował osiągnięć zarówno indywidualnych, jak i budowania "dobrej, coraz lepszej opinii o polskiej architekturze i architektach poza granicami kraju".
- To ważna nagroda i sygnał również o tym, że potrafimy Polskę czynić nie tylko coraz bardziej zamożną, logiczną, ale także coraz piękniejszą - powiedział.
Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich została ustanowiona w 1983 r. i przyznawana jest za wzniesione na terenie Polski obiekty o znaczących wartościach architektonicznych. W tym roku wyjątkowo połączone zostały dwie edycje. Nagrodę za rok 2012 otrzymało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Zobacz budynek w środku:
Wnętrze Muzeum Żydów Polskich
PAP/kś/roody