- Przekazałem pani premier (Elżbiecie) Bieńkowskiej informację, że te dwie inwestycje są dla nas bardzo ważne. Jednak Mazowsze (...) będzie posiadało dość skromne środki finansowe w perspektywie 2014-20 i muszę to uwzględnić już dziś. Dlatego też przewiduję dokonanie wyboru - mówił minister na piątkowej konferencji prasowej.
Uwolnić Muzeum Narodowe
Wybór będzie dotyczył sposobu finansowania siedzib obu muzeów.
- Jeden z tych projektów będzie finansowany ze środków europejskich, a drugi - ze środków rządowych, ale obie inwestycje są traktowane jako niezwykle ważne. Jeżeli chodzi o Muzeum Wojska Polskiego jest to dla mnie inwestycja o tyle istotna, że uwalnia Muzeum Narodowe od ograniczeń, z którymi teraz się boryka, czyli - od braku przestrzeni, bo w połowie obiektu funkcjonuje Muzeum Wojska Polskiego - tłumaczył.
Zdrojewski zaznaczył, że "podtrzymuje informację dotyczącą finansowania obu przedsięwzięć", choć - jak zapowiedział - być może Muzeum Historii Polski będzie finansowane w taki sposób jak Muzeum II Wojny Światowej, czyli z wieloletniego programu rządowego. Wcześniej mowa była o budowie gmachu Muzeum Historii Polski w 80 proc. ze środków UE.
Minister: chcemy budować MHP
Minister zapewnił, że obie inwestycje: Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski są "traktowane identycznie".
- Bardzo mnie martwią pojawiające się od czasu do czasu opinie, że Muzeum Historii Polskie nie jest realizowane, bo tego nie chcemy. To nieprawda. Gdyby wskazanie lokalizacyjne w 2007 roku było prawidłowe - już byśmy otwierali to muzeum. Wskazanie jednak było błędne i z tego powodu nie mogłem umiejscowić tej inwestycji w tej perspektywie finansowej, bo stracilibyśmy pieniądze - mówił minister.
Poprzednik Zdrojewskiego, Kazimierz Michał Ujazdowski, rozważał umieszczenie MHP najpierw w Pałacu Saskim (który miał zostać odbudowany), a następnie - wybudowanie gmachu muzeum w Wilanowie.
Dyrektor: czekamy na środki
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro ma nadzieję, "że deklaracja Ministra Zdrojewskiego oznacza, iż działania inwestycyjne zostaną odblokowane jeszcze w tym roku".
- Jednoznacznym sygnałem przełomu będzie jednak dopiero wyasygnowanie środków na projekt architektoniczny. Na taką decyzję czekamy od przeszło czterech lat - powiedział PAP Kostro.
Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Jest instytucją podległą ministerstwu kultury. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 roku. Zgodnie z projektem gmach muzeum ma stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską.
Projekt ekspozycji MHP:
fot. WWAA/Platige Image
PAP/b