Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Multimedia i makieta Śródmieścia. Taki będzie nowy Zodiak

TVN Warszawa


W przebudowanym pawilonie Zodiak ma mieścić się Centrum Informacji Gospodarczej. Zacznie działać za dwa lata. A teraz urząd miasta zaprezentował wizualizacje pawilonu i sąsiadującego z nim placu.

- Centrum Informacji Gospodarczej w budynku Zodiak będzie wyjątkowym miejscem. Jego położenie w samym centrum stolicy tylko podkreśla powierzoną mu rolę i wydarzeń, które mają się w nim odbywać. Zaś otoczenie CIG-u zyska nową jakość i stworzy miejsce eleganckie i ponadczasowe - przekonuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Dwupoziomowy o lekkiej konstrukcji

CIG powstanie w Pasażu Wiecha, w odnowionym budynku, w którym kiedyś mieścił Warszawski Pawilon Architektury Zodiak. Będzie dwupoziomowy o lekkiej, przeszklonej konstrukcji. Przebudowany zostanie również plac znajdujący się przed nim. W budynku znajdzie się miejsce ekspozycyjne dla miasta i Stowarzyszeniem Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Na piętrze urząd urządzi multimedialną przestrzeń przeznaczoną do prezentacji gospodarki metropolii warszawskiej. Ma prezentować delegacjom z kraju i zagranicy potencjał Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF), czyli stolicy i 39 otaczających ją gmin.

Z kolei na parterze SARP ma prezentować architektoniczne propozycje dla miasta, m.in. z makietą Śródmieścia, która pokaże panoramę stolicy z nowo powstającymi drapaczami chmur. Na dolnym poziomie znajdzie się też kawiarnia.

Gotowe w 2018 roku

Centrum powstaje w ramach projektu "Promocja gospodarcza Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego", którego celem jest zwiększenie międzynarodowych powiązań Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców z terenu 40 gmin w rozpoczęciu lub rozwijaniu działalności eksportowej. Autorem przebudowy budynku jest warszawska pracownia Kalata Architekci, a placu przed budynkiem "Zodiak" krakowska firma Gowin & Siuta. Prace rewitalizacyjne budynku i placu finansuje miasto st. Warszawa.

Całość ma być gotowa w 2018 roku.

ran/r

Otoczenie Zodiaka jest obecnie zaniedbane
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl