Miejski rower się rozrasta. Będą 3 stacje na Żoliborzu

targeo.plTrzy nowe stacje na Żoliborzu

W przyszłym roku na Żoliborzu pojawią się trzy nowe stacje rowerów miejskich Veturilo. Projekt budżetu dzielnicy zakłada, że zostanie przeznaczonych na to 90 tys zł. Ta dobra wiadomość ucieszy nie tylko mieszkańców Żoliborza.

- Mnóstwo osób jeździ rowerami ze Śródmieścia na Bielany, dlatego stacje Veturilo na Żoliborzu są bardzo potrzebne – mówi Michał Rapacki, współautor bloga placwilsona.blox.pl, gdzie po raz pierwszy pojawiła się informacja o Veturilo na Żoliborzu.

Żoliborz w trzeciej kolejności

W 2013 powstaną tylko trzy stacje rowerowe w północnej dzielnicy miasta. Inwestycja będzie sfinansowana z pieniędzy dzielnicy, a nie z budżetu miejskiego jak np. na Mokotowie czy Ochocie. Jest tak, ponieważ Zarząd Transportu Miejskiego buduje system Veturilo w oparciu o dokumentację przygotowaną przez ekspertów dla Warszawy, a ci zdecydowali, że stacje rowerowe powinny powstać w pierwszej kolejności w Śródmieściu Południowym na Ochocie, Mokotowie, Woli i Pradze.

Trzy stacje za 90 tysięcy

Radni Żoliborza jednak nie zrezygnowali i w budżecie dzielnicy na 2013 rok znalazło się 90 tysięcy zł na trzy stacje Veturillo. Pierwsza powstanie na Placu Wilsona obok wejścia do Urzędu Dzielnicy. To miejsce było naturalnym wyborem. Blisko stąd do sklepów, metra i urzędu. Kolejna stacja powstanie przy ul. Potockiej 1 obok basenu. Ucieszą się z niej najbardziej mieszkańcy dużego osiedla Potok. Będzie z pewnością popularna również ze względu na bliskość ścieżki rowerowej przy Wisłostradzie. Ostatnia stacja rowerowa powstanie przy ul. Broniewskiego przy Simply Market.

Tysiąc rowerów

Na system warszawskich rowerów publicznych Veturilo składa się na razie blisko 60 stacji, w których można w sumie wypożyczyć ponad 1000 rowerów.

Osoby, które chcą korzystać z wypożyczalni, muszą zarejestrować się na stronie www.veturilo.waw.pl. Po podaniu swoich danych i numeru telefonu należy zapłacić 10 zł, aby aktywować konto. Gdy chcemy wypożyczyć rower, podajemy swój numer telefonu oraz pin, który otrzymamy podczas rejestracji. Veturilo - oznacza w esperanto transport, środek transportu i trenowanie.

band//ec

Wystartował rower miejski
Wystartował rower miejskiTVN24 ;Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
Hanna Gronkiewicz - Waltz wypróbowała miejskie rowery
Hanna Gronkiewicz - Waltz wypróbowała miejskie roweryTVN24

Źródło zdjęcia głównego: targeo.pl

Pozostałe wiadomości