Między Leninem a Grotem-Roweckim

Mówi ówczesny wiceprezydent Warszawy Jerzy Brzostek - film Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa
Mówi ówczesny wiceprezydent Warszawy Jerzy Brzostek - film Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa
Mówi ówczesny wiceprezydent Warszawy Jerzy Brzostek - film Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa

Koniec listopada 1981 roku to był trudny czas w Polsce. Cena benzyny wzrosła o ponad 50 procent, sklepowe półki świeciły pustkami. Za chwilę generał Jaruzelski miał ogłosić stan wojenny. Jednak 28 listopada na chwilę w wielu sercach warszawiaków pojawiła się nadzieja. Równo 30 lat temu, komendant główny Armii Krajowej, Stefan Grot-Rowecki został patronem jednego ze stołecznych mostów. W komunistycznej Polsce to było coś niezwykłego.

- To był pierwszy warszawski most od 1947 roku, który został poświęcony przez biskupa. Zrobił to Jerzy Modzelewski - mówi Janusz Rymsza, wicedyrektor Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Fakt ten musiał na mieszkańcach stolicy zrobić duże wrażenie. Komendant AK został patronem mostu w komunistycznej Warszawie. - Na otwarciu ludzie płakali. To nie była manifestacja w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Ludzie byli głęboko wzruszeni. Dostali most Grota-Roweckiego! To była rzecz zadziwiająca – mówi ówczesny wiceprezydent Warszawy Jerzy Brzostek, który był wtedy odpowiedzialny za infrastrukturę miasta.

Brzostek dodaje, że nie wie, kto ostatecznie podjął decyzję, że Grot "dostanie" most. Miała na to na pewno wpływ aktywność "Solidarności" - Istniała też propozycja, by most był imienia Lenina, ale nie przeszła. Lenin już wtedy nie był tak popularny w Polsce – mówi Janusz Rymsza.

Cztery pasy dla czołgów

W latach 70-tych Warszawa bardzo potrzebowała tego mostu. Polska Ludowa zresztą jeszcze bardziej. Właśnie dlatego postanowiono o budowie trasy wschód-zachód, omijającej Śródmieście. Most miał być wielki, cztery pasy w jedną, cztery pasy w drugą. To musiała być droga, którą przejechałyby bez problemu nie tylko samochody, lecz także czołgi.

Chodniki i ścieżki rowerowe? - O tych, oczywiście nikt wtedy nie myślał – śmieje się Brzostek i kontynuuje:

- Dla władz Warszawy problemem były pieniądze. Trzeba było otrzymać pomoc ze środków skarbu państwa. Po publikacjach prasowych tematem zainteresował się sztab generalny. To miała być trasa wschód-zachód, dla przypadków strategicznych idealna. Zorganizowaliśmy spotkanie na moście, na którym był m. in. generał Jaruzelski. Zrozumiałem z rozmów między generałami, że oni ten temat "kupili" – mówi Brzosek.

Z decyzją o rozpoczęciu prac się nie ociągano. W ciągu kilku dni została podjęta. Budowa ruszyła w 1977 roku i trwała cztery lata.

O niezrealizowanym projekcie mówi wiceprezydent Warszawy Jerzy Brzostek - film Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa
O niezrealizowanym projekcie mówi wiceprezydent Warszawy Jerzy Brzostek - film Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa

Otwarcie oficjalne i społeczne

Otwarcia mostu były dwa, 27 listopada 1981 roku i dzień później. Pierwsze było oficjalne. Prezydentem Warszawy był wtedy Jerzy Majewski.

Drugie otwarcie zorganizowali ludzie kultury. Przyszli aktorzy, dziennikarze, pisarze. Daniel Olbrychski czytał wiersze. Były to jednak miłe złego początki. Niedługo później, bo już 13 grudnia 1981 r., generał Jaruzelski ogłosił stan wojenny.

"Projekt jak dla San Francisco"

Ciekawostką jest, że zanim powstał most w postaci, którą znamy, istniał projekt mostu podwieszanego, podobnego do Świętokrzyskiego czy Siekierkowskiego. Wybrano jednak tańszy projekt. Jak oceniają specjaliści, była to słuszna decyzja.

- To była szansa na zbudowanie pomnika, dzieła inżynierskiego, który może być znaczącym elementem krajobrazu. Tutaj jednak zwyciężył rozsądek – mówi profesor Wojciech Suchorzewski z Politechniki Warszawskiej.

- Cała Trasa Toruńska zaprojektowana była tak, że nie mamy się czego wstydzić – dowodzi profesor. - To był czas, kiedy intensywnie kształciliśmy inżynierów. W latach 70. aż 170 polskich inżynierów zostało wysłanych na staże zagraniczne. Mieliśmy tu doradców finansowanych przez ONZ. Projekt mostu Grota-Roweckiego został zrobiony dokładnie tak, jakby był robiony dla San Francisco - podsumowuje.

Mówi profesor Wojciech Suchorzewski - film Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa
Mówi profesor Wojciech Suchorzewski - film Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa

Zwyciężył rozsądek

- Odrzucenie pierwszego projektu było dobrym rozwiązaniem – zgadza się Janusz Rymsza.

- Ten wariant był po pierwsze drogi, a po drugie przeważyła koncepcja praktyczna. Mosty wiszące bronią się w terenie górzystym – ocenia Jerzy Brzostek.

Dziś już nie wystarcza

30 lat temu oddano do użytku 7 przęseł, z których największe ma 120 metrów. Most składa się z dwóch równoległych konstrukcji oddalonych od siebie o około 3 metry. Każda ma około 18 metrów szerokości i składa się z czterech pasów ruchu.

- Jest to rekordzista w Polsce jeżeli chodzi natężenie ruchu. Obciążenie przekroczyło już 150 tysięcy samochodów na dobę. Niestety, nie ma dostatecznej troski o jego utrzymanie - gani profesor Suchorzewski.

- Kiedyś most ten byłby idealny nawet dla czołgów, dziś okazuje się, że to za mało - dodaje Brzostek.

Czytaj także o planach modernizacji mostu Grota, czasem błędnie zwanego Toruńskim.

Bartosz Andrejuk - b.andrejuk@tvn.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl