Metrem pojedziemy przed wyborami? "Nie można dokładnie zaplanować"

Budowa metra na ostatniej prostej
Budowa metra na ostatniej prostej
TVN24
TVN24Budowa metra na ostatniej prostej

30 września ma się skończyć budowa centralnego odcinka II linii metra. Patrząc na zaawansowanie prac w niektórych miejscach, zadajemy pytanie: czy to możliwe? Odpowiedzi na nie szukał Łukasz Wieczorek, reporter programu "Polska i Świat" TVN24.

Stacja Centrum Nauki Kopernik - tu zostało najwięcej pracy. Przez problemy z zalaniem budowy robotnicy ciągle muszą nadrabiać stracony czas. W tunelu brakuje jeszcze kilkudziesięciu metrów torów.

"Blisko 4 tys. robotników"

Niektórzy mieszkańcy mają poważne wątpliwości, że uda się skończyć wszystko do końca tego miesiąca. Za to władze Warszawy ze spokojem patrzą w kalendarz. - Pracuje na tej budowie blisko 4 tysiące robotników, jest to olbrzymie przedsięwzięcie i nie mamy sygnałów, które świadczyłyby o tym, że roboty nie zostaną zakończone 30 września – przekonuje Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

"Zakładamy, że w tym roku"

- Umowa obejmuje rozpoczęcie odbiorów 30 września 2014 i ten warunek na pewno będzie spełniony – dodaje Mateusz Witczyński, rzecznik AGP Metro, firmy, która buduje podziemną kolejkę w stolicy.

Jeśli odbiory zaczną się w terminie, miasto zacznie kolejną walkę z czasem. 16 listopada wybory na prezydenta Warszawy, więc wstęgę wypadałoby przeciąć nieco wcześniej.

- Zakładamy, że w tym roku pojedziemy centralnym odcinkiem drugiej linii metra. To jest zbyt duża inwestycja, żeby można było to zaplanować, że akurat dzień czy dwa przed wyborami będzie uruchomienie drugiej linii metra – zapewnia Wojciechowicz.

Tylko inspiro

Jak już się uda, metro pierwszy raz połączy dwa brzegi Warszawy. W szczycie pociągi mają kursować co niecałe trzy minuty. Do nowego tunelu wjadą tylko składy inspiro, znane z ostatnich awarii na pierwszej linii.

Po otwarciu centralnego odcinka i tym samym wielu dróg zamkniętych na czas budowy, stolicę czeka rok oddechu. Budowa kolejnych stacji zacznie się najwcześniej pod koniec przyszłego roku.

Łukasz Wieczorek

Pozostałe wiadomości