Telefonu na 998 nie odbierze już strażak. Zmiany w systemie powiadamiania ratunkowego

Numer alarmowy 998 zostanie przełączony do CPR
Numer alarmowy 998 zostanie przełączony do CPR
Źródło: Shutterstock
Numer alarmowy 998 zostanie na Mazowszu przełączony do Centrów Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie i Radomiu. Będzie nadal aktywny, ale telefonu nie odbierze już dyżurny straży pożarnej. Wdrożenie zmian planowane jest między 20 maja a 7 czerwca.

Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR ma usprawnić system powiadamiania ratunkowego i spowodować ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe. Dzięki temu wszystkie właściwe służby będą mogły zostać powiadomione jednocześnie o danym zdarzeniu. "Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w stanie zweryfikować zgłoszenia omyłkowe lub niezasadne, więc finalnie odpowiednie służby zostaną poinformowane tylko o przypadkach, w których jest potrzebna interwencja" - wyjaśnia wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, cytowany w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Numer 998 odbierze operator CPR

Zmiany będą wdrażane stopniowo. W pierwszej kolejności obejmą Warszawę, a każdego następnego dnia przełączane będą poszczególne powiaty. Docelowo numer alarmowy 998 ma zostać przełączony na całym Mazowszu. Jeżeli będziemy chcieli zawiadomić straż pożarną o pożarze czy wypadku, numer 998 nadal będzie aktywny. Zmienia się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia. Oznacza to, że od 20 maja, wybierając numer 998 na obszarze Warszawy, dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy Młynarskiej, które przyjmie zgłoszenie i przekaże do właściwej służby.

Natomiast od 21 maja i przez kolejne dni do 7 czerwca, wybierając numer 998 na pozostałym obszarze województwa mazowieckiego, dodzwonimy się do CPR w Radomiu, które mieści się przy ulicy Traugutta w budynku, gdzie funkcjonuje również komenda miejska straży pożarnej.

Obecnie połączenie od osoby dzwoniącej pod numer 998 odbiera dyżurny Państwowej Straży Pożarnej. Po zmianie połączenie będzie kierowane do operatora numeru alarmowego 112, którego zadaniem będzie przefiltrowanie zgłoszeń pod kątem zasadności i przekazanie tych wymagających interwencji do właściwej terytorialnie Straży Pożarnej lub innej właściwej służby.

Dwa lata temu przełączyli numer 997

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiana Ratunkowego - po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. "CPR realizują model operatorski SPR, co oznacza, że zatrudnieni w CPR operatorzy numerów alarmowych obsługują wpływające zgłoszenia a następnie przesyłają, drogą elektroniczną, wszystkie zebrane informacje do dyżurnych / dyspozytorów podmiotów ratowniczych. Policja, Państwowa Straż Pożarna, dysponenci zespołów ratownictwa medycznego dysponują do przekazanych zdarzeń własne zasoby ratownicze" - czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Informowaliśmy też o proteście operatorów numerów alarmowych:

operat
Protest operatorów numerów alarmowych
Źródło: TVN24
Czytaj także: