Nie było pieniędzy na modułowe izby covidowe przy szpitalach. "Mielibyśmy dziś gotowe odizolowane łóżka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
26 października: 10 241 nowych przypadków zakażeń, 45 osób zmarło
26 października: 10 241 nowych przypadków zakażeń, 45 osób zmarłoTVN24
wideo 2/6
26 października: 10 241 nowych przypadków zakażeń, 45 osób zmarłoTVN24

Dyrektorzy mazowieckich szpitali proponowali utworzenie modułowych oddziałów dla pacjentów z COVID-19. Ale pod koniec września dowiedzieli się od wojewody, że nie ma na to pieniędzy. - Dlaczego zamiast skorzystać z tego rozwiązania, budujemy od zera szpitale polowe w prywatnej hali EXPO XXI i na Stadionie Narodowym? - pyta Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Od kilku dni trwa budowa szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym. Rząd wyznaczył też drugą lokalizację dla podobnej placówki - w hali EXPO XXI na Woli. Podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda przekonywał, że placówka na Stadionie Narodowym powstaje w ramach zabezpieczenia, a nie dlatego, że już teraz brakuje miejsc w szpitalach. Z oficjalnych danych publikowanych na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w poniedziałek zajętych było 1295 spośród 1935 łóżek covidowych, a także 107 spośród 139 respiratorów.

Mimo tych zapewnień w październiku nie brakowało relacji ratowników medycznych, którzy po kilka lub kilkanaście godzin czekali przed SOR-ami na przekazanie pacjenta albo odbijali się od drzwi placówek, które nie były już w stanie przyjąć kolejnych osób. Kolejnym problemem nagłaśnianym przez medyków stają się też braki kadrowe.

"Ograniczone środki finansowe"

Jeszcze przed jesiennym wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem dyrektorzy mazowieckich szpitali zwrócili się do wojewody mazowieckiego z prośbą o zakup kontenerów medycznych, które mogłyby zostać przekształcone w przyszpitalne izby covidowe.

"W związku z wpływającymi do Urzędu wnioskami z podmiotów leczniczych dotyczących zmiany namiotów na kontenery, wynajęcia czy zakupu kontenerów, w których dokonywany byłby triaż pacjentów, u których występuje podejrzenie zakażenia Covid-19 uprzejmie informuję, że wojewoda w chwili obecnej nie ma możliwości zrealizowania wniosków ze względu na ograniczone środki finansowe" - czytamy w piśmie podpisanym przez Tomasza Sławatyńca, dyrektora Wydziału Zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Treść tego dokumentu opublikował Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli i przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. - Chodziło o dodatkowe oddziały modułowe, gdzie pacjenci są wstępnie kwalifikowani i gdzie mogą być izolowani w przyzwoitych warunkach. Skorzystanie z takich konstrukcji stawianych przed szpitalami spowodowałoby rozwiązane problemu karetek, które godzinami czekają na podjazdach z pacjentami, bo nie ma dla nich miejsc - przekonuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Strzałkowski.

Jak dodaje, z prośbą o sfinansowanie takiego rozwiązania występowali między innymi przedstawiciele szpitali w Płocku, Ciechanowie czy też dyrekcja Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

"Dlaczego budujemy od zera?"

Zdaniem radnego, takie rozwiązanie zwiększałoby bezpieczeństwo pozostałych pacjentów i personelu medycznego, który miałby odpowiednie miejsce i warunki do diagnozowania zakażonych osób. Szpitale nie musiałyby też wypisywać pacjentów z likwidowanych oddziałów, które dziś muszą zmieniać się w covidowe.

- Dyrektorzy szpitali już od lata starali się przygotować do nadejścia drugiej fali pandemii. Ta odpowiedź pochodzi z końca września i ostatecznie ucina kwestię oddziałów kontenerowych. Tymczasem, gdy na początku października nastąpił wzrost nowych zakażeń, wojewoda zaczął rozsyłać do szpitali decyzje dotyczące przekształcenia całych placówek bądź ich oddziałów w szpitale covidowe. Swoimi decyzjami wojewoda wskazuje na przykład takie placówki, gdzie cały budynek posiada wspólny system wentylacji, co gwarantuje rozniesienie infekcji na wszystkie oddziały. Gdyby przyjęto ścieżkę, o którą apelowały szpitale, mielibyśmy dziś gotowe odizolowane łóżka - przekonuje Strzałkowski.

- Dlaczego nie wyposażono pięciu czy dziesięciu szpitali w Warszawie w takie modułowe izby przyjęć z łóżkami covidowymi? Dlaczego zamiast skorzystać z tego rozwiązania, budujemy od zera szpitale polowe w prywatnej hali EXPO XXI i na Stadionie Narodowym? - pyta radny sejmiku Mazowsza. Zwraca też uwagę na to, że w przypadku pierwszej opcji personelem medycznym mogłaby zarządzać kadra kierownicza danej placówki. Nie byłoby potrzeby rekrutowania całego zespołu od podstaw. - Mamy w Polsce olbrzymi deficyt pracowników medycznych, ustawiając takie oddziały przy szpitalach rząd wprawdzie nie osiągnie efektu propagandowego, ale naprawdę pomoże - podkreśla Strzałkowski.

Na 29 października radni zwołali sesję sejmiku poświęconą walce z pandemią na Mazowszu. Pośród zaproszonych gości są m.in. wojewoda mazowiecki i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. - Być może uda nam się stworzyć ramy, które pozwolą na efektywne funkcjonowanie służby zdrowia na Mazowszu - mówi przewodniczący komisji zdrowia.  

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl