Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Wiadomo, ilu uczniów z Warszawy zdało maturę. "Najlepszy wynik w województwie"

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rzymkowski: ta matura wypadła dobrze
Rzymkowski: ta matura wypadła dobrzeTVN24
wideo 2/5
TVN24Rzymkowski: ta matura wypadła dobrze

85 procent uczniów z Warszawy zdało maturę. Stołeczny ratusz podaje, że to najlepszy wynik na tle całego Mazowsza. Z egzaminami najskuteczniej poradzili sobie licealiści. Ale w porównaniu do ubiegłego roku jest też poprawa w wynikach absolwentów techników.

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska poinformowała w poniedziałek, że w Warszawie egzamin maturalny zdawało 18 174 osoby, spośród których maturę zaliczyło 15 454. Oznacza to zdawalność na poziomie 85 procent. "Podobnie jak w roku ubiegłym jest to najlepszy wynik w województwie mazowieckim. Dla porównania w roku ubiegłym maturę zdawało 16 395 osób, spośród których maturę zdało 13 921 (84,9 procent)" - podkreśliła Kaznowska.

Jak dodała, najlepiej matura poszła licealistom - zdało ją 12 912 osób (88,4 procent). Dla porównania rok temu maturę zdało 88,6 procent licealistów. Natomiast w technikach maturę zdały 2 542 osoby, czyli 71,2 procent spośród 3 572 zdających. Jest to lepszy wynik niż przed rokiem, ponieważ wówczas egzamin maturalny zaliczyło w pierwszym terminie 70,7 procent zdających.

Województwo mazowieckie uplasowało się na drugim miejscu w kraju pod względem zdawalności matur. Pozytywne wyniki otrzymało 79 procent zdających. Najlepiej wypadło Podlasie, gdzie maturę zdało 81 procent osób przystępujących do egzaminu.

Każdy zdający może sprawdzić wyniki matury 2021 w systemie na stronie wyniki.edu.pl.

Maturę oblało 25,5 procent zdających

Z powodu pandemii tegoroczne matury przebiegały nieco inaczej niż zwykle. Zrezygnowano z egzaminów ustnych, absolwenci nie musieli też podchodzić do matury na poziomie rozszerzonym z jednego wybranego przedmiotu. By uzyskać świadectwo dojrzałości, trzeba było zdobyć trzydzieści procent punktów z obowiązkowych egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W maju do tych trzech egzaminów podeszło około 273 tysiące tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Maturę oblało w tym roku 25,5 procent zdających, a około 48 tysięcy osób (17,7 procent maturzystów) nie zdało tylko jednego przedmiotu, więc może go poprawiać jeszcze w sierpniu tego roku na poprawkowej sesji egzaminacyjnej. Reszta będzie mogła to zrobić dopiero za rok.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wyniki matury obowiązkowej w 2021 rokuCentralna Komisja Egzaminacyjna

Słabiej matura wypadła w technikach - tu oblało ją 36 procent zdających (prawo do sierpniowej poprawki ma 24,9 procent). W liceach nie zdało 19 procent, a 13,2 procent tylko jednego egzaminu, który mogą za kilka tygodni poprawić.

Średni wynik z języka polskiego to 55 procent punktów, z matematyki - 56, a z języka angielskiego - 76.

Najwięcej trudności uczniom sprawiła już tradycyjnie matematyka. Nie zdało jej 21 procent maturzystów. Siedem procent oblało język polski, a sześć procent najpopularniejszy wśród języków obcych - angielski.

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Renata Kaznowska - Wiceprezydent m. st. Warszawy/Facebook.com

Pozostałe wiadomości