- Zmiany, które powinni zaproponować projektanci nie mogą być jedynie zwykłą "kosmetyką". Mamy nadzieję, że architekci wykażą się innowacyjnością i twórczo połączą istotne funkcje komunikacyjne tych arterii z harmonizującą i tonującą rolą zieleni - zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Kręgosłupy komunikacyjne
Wiceburmistrz Woli przyznała, że władze miasta i dzielnicy z niecierpliwością oczekują na pierwsze pomysły projektantów.
- Nasze oczekiwania są tym większe, że zieloną metamorfozę mają przejść ulice, które są prawdziwym kręgosłupem komunikacyjnym dzielnicy - oświadczyła Grażyna Orzechowska-Mikulska.
Ogłoszony w czwartek przetarg dotyczy bowiem takich ulic jak: Marszałkowska z placami Bankowym, Zbawiciela oraz Unii Lubelskiej.
Zazieleni się też ciąg ulic Czerniakowska, Solec i Wioślarska, Anielewicza i Świętojerska, al. Jana Pawła II i Chałubińskiego, ciąg ul. Grójeckiej i alei Krakowskiej wraz z ulicami Banacha, Kopińską i Sokołowskiego "Grzymały".
Dalej ulica Raszyńska, ciąg Wolskiej z aleją Solidarności (odcinek w Śródmieściu i na Woli), Towarowa, aleja Prymasa Tysiąclecia, Aleje Jerozolimskie, ulica 17 stycznia, ciąg ulic Łopuszańska, Hynka i Sasanki, Warszawska i Jagiełły, Spisaka wraz z ulicami Sosnkowskiego, Pużaka, Dzieci Warszawy oraz Sławka i Kompanii AK "Kordian".
18 tysięcy drzew
- Teraz oprócz swojej ważnej roli w transporcie, ulice te mają szansę zyskać także znaczenie wizerunkowe - powiedziała wiceburmistrz Orzechowska-Mikulska.
Zadaniem projektantów będzie - jak czytamy w komunikacie - wykonanie "koncepcji aranżacji zieleni wzdłuż ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń i towarzyszących im zmian".
Zmiany mają objąć cały obszar ulic w obrębie pasa drogowego wraz z przylegającymi terenami zieleni lub przeznaczonymi na tereny zieleni w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
Ratusz zapewnia, że chce problem zieleni przyulicznej rozwiązać systemowo. W sumie zielone metamorfozy mają dotknąć niemal 80 dużych warszawskich ulic, w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych, którymi nie zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
"Łącznie we wszystkich dzielnicach pojawi się minimum 18 tysięcy drzew. W ciągu dwóch lat na ten cel zostanie przeznaczone ponad 20 milionów złotych" - podsumowują urzędnicy.
Zobacz materiał z poprzedniej konferencji prasowej:
Zazielenianie ulic
Zazielenianie ulic
kw/b
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl