Trasa wiodła z placu Na Rozdrożu, m.in. ulicami: Marszałkowską, Al. Ujazdowskimi, po raz pierwszy - przez Park Łazienkowski, ul. Myśliwiecką, Gagarina, Belwederską, al. Wilanowską, Arbuzową, Nowoursynowską, Relaksową, Przyczółkową, al. Witosa, Czerniakowską i Łazienkowską. Metę zlokalizowano na ul. Myśliwieckiej.
Nowa trasa Maratonu Warszawskiego, wynikająca z modernizacji miasta, m.in. budowy II linii metra i Stadionu Narodowego, okazała się - zgodnie z przewidywaniami organizatorów - bardzo szybka. Ale dyrektor imprezy Marek Tronina podkreślił po biegu, że to nie świetny wynik triumfatora ma dla niego największe znaczenie.
"Dla mnie najważniejsza jest ilość uczestników. Wynik - rekord maratonu - super, to jest wisienka na torcie, to ona idzie w świat, ale najważniejsze, że impreza się rozwija i przyciąga coraz więcej uczestników" - powiedział Tronina.
Memoriał Nurowskiego
33. Maraton Warszawski był równocześnie Memoriałem Piotra Nurowskiego, prezesa PKOl, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Dla uczczenia jego pamięci zorganizowana została impreza towarzysząca - Bieg Olimpijski na dystansie 8 km.
Jego uczestnicy - blisko 1000 osób - wystartowali 10 minut po maratończykach. Na starcie stanęli wybitni polscy sportowcy, m.in. czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski z Pekinu w gimnastyce Leszek Blanik, dwukrotny medalista igrzysk w podnoszeniu ciężarów Szymon Kołecki, była rekordzistka świata w biegu na 100 m ppł Grażyna Rabsztyn, mistrz olimpijski w judo z Atlanty Paweł Nastula i srebrny medalista olimpijski w zapasach w stylu klasycznym z Moskwy Andrzej Supron. Zwyciężył były kolarz Daniel Formela z Gdyni. Dystans pokonał w 28.19.
Spartanie też pobiegną
W zawodach brali udział "Spartanie". Przebrani w stroje wojowników sprzed 2,5 tys. lat, biegli, aby pomóc chorym dzieciom maratończyków.
film TVN24
bf/ran/roody