"Nie ma lekarzy, odczynników, lekarstw". Dyrektorzy szpitali apelują do wojewody

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Sytuacja dla pacjentów z COVID-19 w Warszawie, jest zła; tych miejsc praktycznie nie ma"
"Sytuacja dla pacjentów z COVID-19 w Warszawie, jest zła; tych miejsc praktycznie nie ma"TVN24
wideo 2/4
"Sytuacja dla pacjentów z COVID-19 w Warszawie, jest zła; tych miejsc praktycznie nie ma"TVN24

Dyrektorzy szpitali alarmują o bardzo złej sytuacji w placówkach, którymi kierują. Narzekają na niedostateczną koordynację działań na szczeblu rządowym, liczbę łóżek, braki kadrowe i sprzętowe. Zaapelowali do wojewody o podjęcie pilnych działań.

Podczas piątkowej wideokonferencji, zorganizowanej przez samorząd województwa, dyrektorzy szpitali omawiali najważniejsze problemy i wyzwania, z którymi muszą się mierzyć w czasie drugiej fali epidemii COVID-19. Jak przekazał w komunikacie urząd marszałkowski, dyrektorzy placówek zwracali uwagę na brak dostatecznej koordynacji działań na szczeblu rządowym i wiele niejasności związanych z finansowaniem działalności szpitali. Sygnalizowali również, że uzupełnienia wymagają środki ochrony osobistej.

Wśród najczęściej wymienianych problemów pojawiał się przede wszystkim brak miejsc dedykowanych pacjentom covidowym oraz zmniejszona liczba personelu medycznego. Dyrektorzy podkreślali, że wydzielenie personelu na potrzeby oddziałów covidowych jest nierealne, bo załogi pracują i tak w mocno okrojonych składach. Wielu pracowników przebywa bowiem na kwarantannie lub izolacji z powodu koronawirusa, którego źródło zakażenia było poza szpitalem.

"Nie da się stworzyć bezpiecznych warunków w kilka dni"

- Kraj nie przygotował się na pandemię. Nie ma lekarzy, odczynników i lekarstw. Uważam, że przy dużych szpitalach powinno się budować hale, a nie jak w Lombardii – rozsiewać pacjentów covidowych po małych szpitalach – powiedział cytowany w komunikacie Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Kwestię izolatoriów poruszyła Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.  Na szpitalu zakaźnym leży obowiązek zorganizowania izolatorium i zapewnienie mu personelu medycznego. Przy takich brakach kadrowych mam ogromny problem z wydzieleniem dodatkowej załogi – stwierdziła.

Dyrektorzy placówek widzą również duże zagrożenie w wyłączaniu części oddziałów na rzecz łóżek covidowych. – Zostaliśmy zobowiązani przez wojewodę do stworzenia kolejnych 48 miejsc do leczenia pacjentów z covidem poprzez wyłączenie naszego oddziału internistycznego z normalnego funkcjonowania. Do tej pory udało się nam wydzielić 18 miejsc na oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Nie da się stworzyć bezpiecznych warunków pracy dla personelu w kilka dni. Pojawia się też pytanie najważniejsze – co zrobić z pacjentami internistycznymi? Do jakich szpitali maja trafić? Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy od służb wojewody odpowiedzi na to pytanie  – podkreślił dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Andrzej Kamasa.

Postulaty

Do najważniejszych postulatów zgłoszonych podczas wideokonferencji należą: usprawnienie bezpośredniej komunikacji na poziomie wojewoda – samorządy – szpitale, zapewnienie bieżącego i adekwatnego finansowania podmiotów, w tym łóżek covidowych, pilne utworzenie izolatoriów w oparciu o zasoby wojskowe, wzmocnienie taboru pogotowia dedykowanego pacjentom covidowym, zabezpieczenie leków dla pacjentów z COVID-19, testów dla pacjentów i personelu oraz szczepionek przeciwko grypie dla personelu medycznego. Wszystkie postulaty mają być przekazane ministerstwu zdrowia oraz wojewodzie mazowieckiemu.

- Będziemy w dalszym ciągu doposażać placówki i kupować zarówno środki ochrony osobistej, jak i urządzenia wspomagające oddychanie. W sytuacji tak trudnej dla nas wszystkich konieczna jest ścisła współpraca. Dlatego deklarujemy współpracę i dialog. Prosimy jednak w imieniu dyrektorów mazowieckich szpitali o poważne potraktowanie naszych postulatów - powiedział marszałek województwa Adam Struzik.

Wojewoda: sukcesywnie powiększamy bazę łóżek

O dramatycznej sytuacji w warszawskich szpitalach informujemy od ubiegłego tygodnia. Oddziały ratunkowe są przepełnione, przez co ratownicy medyczni często czekają wiele godzin na przekazanie pacjentów.

Dziennikarz śledczy tvn24.pl Szymon Jadczak dotarł do nagrań rozmów pomiędzy ratownikami a centralą pogotowia z ostatniej środy. Wyłania się z nich bezsilność ratowników oraz dyspozytorów pogotowia ratunkowego. Jedna z opisanych sytuacji dotyczy pacjenta, która miał trafić do szpitala imienia Orłowskiego przy Czerniakowskiej na Powiślu. Ratownicy czekali przed placówką, jednak ta odmówiła jego przyjęcia, a karetka była odsyłana do kolejnych placówek.

O brak miejsc w stołecznych szpitalach oraz odsyłanie ambulansów zapytaliśmy biuro prasowe wojewody. "Wojewoda Mazowiecki sukcesywnie powiększa bazę łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19 zarówno w Warszawie jak i na Mazowszu. Od 9 października Wojewoda wydał kolejnych 26 decyzji nakładających na szpitale obowiązek zapewnienia łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W ciągu tygodnia baza łóżek powiększyła się o 335. Obecnie na Mazowszu jest 1501 łóżek przeznaczonych do leczenia pacjentów chorych na Covid-19" - czytamy w odpowiedzi.

Biuro prasowe wojewody podkreśliło, że wzmacniana jest także rola Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego. "We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego" - zapewnili urzędnicy.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl