Ponad tysiąc nowych zakażeń na Mazowszu. Ratusz apeluje o hybrydowe zajęcia w podstawówkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Grodzki: mamy nadzieję, że w poniedziałek zakończymy obrady nad ustawą o COVID-19
Grodzki: mamy nadzieję, że w poniedziałek zakończymy obrady nad ustawą o COVID-19TVN24
wideo 2/4
Grodzki: mamy nadzieję, że w poniedziałek zakończymy obrady nad ustawą o COVID-19TVN24

W trzech województwach potwierdzono w środę po ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem. Jednym z nich było Mazowsze, gdzie liczba infekcji zdiagnozowanych od początku pandemii zbliża się do 28 tysięcy. Alarmujące dane płyną też z warszawskich szkół. Jak podaje ratusz, infekcje SARS-CoV-2 pojawiały się już w ponad 33 procentach podstawówek. Władze stolicy apelują, by jak najszybciej wprowadzono w nich nauczanie hybrydowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Środowy raport Ministerstwa Zdrowia mówi o 10 040 nowych, potwierdzonych przypadkach SARS-CoV-2. To najwyższy dobowy bilans odnotowany w naszym kraju. Województwem z największym przyrostem zakażeń jest małopolskie, gdzie wykryto ich 1315. Kolejne to mazowieckie z 1162 infekcjami oraz śląskie z 1008.

Ostatniej doby resort zdrowia otrzymał informację o śmierci 130 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce od początku pandemii zakażenie potwierdzono u 202 579 osób, a 3851 zmarło. W szpitalach, w związku z zakażeniem, jest 9439 pacjentów.

Obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie potwierdzono dotychczas u 27 762 mieszkańców Mazowsza. Począwszy od minionej środy, liczba wykrywanych codziennie zakażeń aż sześć razy przekroczyła tysiąc. Najwyższy dobowy bilans pochodzi z soboty, 17 października, gdy zdiagnozowano 1485 infekcji.  

Ponad 400 nowych zakażeń w stolicy

W stolicy od 8 października codziennie potwierdzanych jest kilkaset nowych zakażeń koronawirusem. W środę nowych przypadków było 473. To czwarty najwyższy wynik od początku pandemii. Więcej pozytywnych wyników testów otrzymano dzień wcześniej (648), 15 października (494) oraz 14 października (720).

Infekcję SARS-CoV-2 zdiagnozowano w sumie u 11 749 warszawiaków. Za ozdrowieńców uznawanych jest 4841 osób. Zmarło 167 osób.

"Odnotowaliśmy zakażenia w ponad 33 procentach szkół podstawowych"

Stołeczny ratusz zaapelował w środę, by szkoły podstawowe jak najszybciej przeszły w hybrydowy tryb nauczania, a ich dyrektorzy uzyskali możliwość zawieszania zajęć i zmiany trybu bez zgody sanepidu. Urzędnicy alarmują, że jest coraz więcej problemów z realizowaniem podstaw programowych na stacjonarnych zajęciach.

- Odnotowaliśmy zakażenia w ponad 33 procentach szkół podstawowych, w kilku z nich COVID-19 ma kilkunastu nauczycieli. Jeśli szybko nie zmienimy trybu, za chwilę placówki zostaną sparaliżowane. Już teraz dyrektorzy mają ogromne problemy z układaniem planów, zapewnieniem opieki dzieciom i zastępstw. A dodatkowo mamy jeszcze sezon grypowy i nauczycieli na zwolnieniach – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska, cytowana w komunikacie ratusza.

Przekazano w nim, że w związku z decyzją premiera o nauce zdalnej w szkołach ponadpodstawowych w strefie czerwonej, od poniedziałku zajęcia przez internet prowadzone są w 166 warszawskich placówkach. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka informuje, że sytuacja w 253 podstawówkach staje się coraz gorsza. Jak wylicza, szkoły są przepełnione po reformie edukacji, przez co trudniej jest zachowywać reżim sanitarny i wprowadzać rozwiązania zgodne z zasadą dystansu społecznego. "Narasta lęk wśród nauczycieli i obsługi po decyzji GIS-u o niewykonywaniu testów uczniom i pracownikom z bezpośredniego kontaktu, którzy kierowani są na kwarantannę. Ponad 2 tysiące nauczycieli jest też na zwolnieniach" - czytamy w komunikacie.

Od początku września w Warszawie koronawirusa wykryto już u 175 nauczycieli, 171 uczniów oraz 28 pracowników administracji i obsługi. W sumie to 374 zakażenia w 199 placówkach (w tym 85 podstawówkach) w siedemnastu dzielnicach.

Dotychczas całkowicie zawieszano zajęcia w 16 szkołach, a w 197 częściowo. Na kwarantannę wysłano już 2553 osoby (2101 uczniów, 397 nauczycieli, 55 pracowników administracji i obsługi). W tym tygodniu dwie placówki mają całkowicie zawieszone zajęcia, a 35 placówek częściowo. Na kwarantannie przebywa 1457 osób (1185 uczniów, 242 nauczycieli, 30 pracowników administracji i obsługi).

- Nasze statystyki w odróżnieniu od MEN są rzetelne. Pokazują nie tylko liczbę zakażonych, ale i osób na kwarantannie oraz na zwolnieniach lekarskich z innych powodów. To wszystko uniemożliwia normalne, sprawne realizowanie nauczania. Dlatego oczekujemy szybkich działań i decyzji - dodaje wiceprezydent. Na liście oczekiwań są między innymi obowiązkowe testy dla nauczycieli i uczniów wracających z kwarantanny, nauczanie hybrydowe w szkołach podstawowych dla klas 5-8 oraz przepisy dające dyrektorom możliwość samodzielnego decydowania o przechodzeniu na naukę zdalną. Po raz kolejny urzędnicy apelują też o zwiększenie subwencji oświatowej, by móc doposażyć szkoły w komputery i laptopy.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP