Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Kopernik się dusi. Planują nowe skrzydło

Najnowsze

Centrum Nauki KopernikZwycięski projekt rozbudowy Centrum Nauki Kopernik

Milion gości rocznie to miara sukcesu Centrum Nauki Kopernik. Sukcesu, który sprawił, że nie mieści się już w swojej siedzibie. Chce więc budować nowe skrzydło. Droga do realizacji jest daleka, ale wstępna koncepcja już jest.

- Kopernik jest wypełniony po brzegi. Tutaj się po prostu nic więcej nie zmieści. W tej chwili mamy kłopot, aby tutaj realizować tego rodzaju działania - wyjaśniał Robert Firmhofer.

Inwestycja znalazła się na liście przedsięwzięć Kontraktu Terytorialnego Województwa Mazowieckiego. Oznacza to, że ma szansę na pieniądze z Unii Europejskiej w latach 2014-2020.

- Środki, o które wystąpiliśmy - w tym nasz wkład własny - to 60 mln zł. W takim budżecie się zmieścimy. Finansowanie ciągle jeszcze nie jest zagwarantowane, mamy kilka warunków do spełnienia. Jednocześnie przygotowaliśmy koncepcję funkcjonalną budynku - powiedział Firmhofer.

Wybrali studencką koncepcję

Dlatego na razie nie wiadomo, kiedy budynek powstanie, ale wiadomo jak może wyglądać. W opracowanie koncepcji Kopernik postanowił zaangażować studentów Politechniki Warszawskiej. To oni w ramach pracy semestralnej tworzyli projekty nowego skrzydła CNK.

- Wszystkie pomysły studentów pozytywnie nas zaskoczyły. Są świetne. Wybraliśmy już jeden, który najbardziej nam się spodobał. Jego autorami są Paulina Boruch, Krzysztof Katerki i Krzysztof Klik - powiedziała tvnwarszawa.pl Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Kopernika. - Jednak jeszcze daleka droga ku temu, żeby mówić o jakichkolwiek terminach czy przetargach - zastrzegła.

Nowe skrzydło ma być przedłużeniem istniejącego budynku i powstać na działce między nim a ul. Zajęczą (dziś zajmuje ją parking i Park Odkrywców). Nowy obiekt stworzą dwie podłużne bryły (rampy), między którymi znajdzie się pokryte trawą schody-tarasy, którymi będzie można dostać się na dach CNK.

Nauczanie na miarę XXI wieku

W nowym skrzydle ma się znaleźć Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego - miejsce, w którym wypracowywane będą nowe metody uczenia i narzędzia edukacyjne.

- Sytuacja, w której dzieci siedzą w klasie i słuchają nauczyciela, przekazującego im wiedzę jest odwzorowaniem stanu z XIX wieku. Dzisiaj ta wiedza nie jest tylko w głowie nauczyciela - jest wszędzie. Powinniśmy zmienić kulturę uczenia się, zmienić rozumienie tego, czym jest proces uczenia. Temu będzie służyła pracownia - wyjaśniał dyrektor CNK.

W pracowni znajdą się laboratoria, przestrzenie do współpracy, dyskusji i badań nad różnymi narzędziami oraz formami edukacyjnymi, wielofunkcyjne pracownie.

Przy części pracowni znajdą się lustra weneckie. - Chodzi o zobaczenie procesu, np. czy uczniowie ze sobą współpracują, jaka jest rola nauczyciela, czy ta osoba wspiera uczniów, czy narzędzia, które przygotowaliśmy dobrze temu procesowi służą, czy rodzi się z tego motywacja wewnętrzna - opisywał Firmhofer.

Jak zbudować robota?

W nowym budynku znajdzie się też pracowania mechatroniczna, umożliwiająca programowanie, budowanie robotów i linii produkcyjnych.

- Może pozwolić uczniom zobaczyć, że ich przyszłością jest kształcenie zawodowe. W tej chwili jest ono wybierane droga negatywną: nie nadaję się do liceum to pójdę do zawodówki czy technikum. Chcielibyśmy wypracować modele kształcenia praktycznego, które pozwolą młodym ludziom zobaczyć, że to jest coś, co ich pasjonuje - zaznaczył dyrektor CNK.

W ramach pracowni współpracowali będą nie tylko nauczyciele, ale też rodzice, samorządy, biznes, uczelnie, organizacje pozarządowe, instytucje kultury.

W sierpniu otwarto dla publiczności dach CNK:

Mówi Rober Firmhofer, dyrektor CNKDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

PAP/wrzos/b/r

Źródło zdjęcia głównego: Centrum Nauki Kopernik