Najnowsze

Koniec z kupowaniem biletów u kierowców i motorniczych

Najnowsze

TVN24ZTM zdecydował

Od 1 stycznia nie będzie można kupić biletów u kierowców i motorniczych - podaje "Gazeta Stołeczna".

Po kilkunastu latach ZTM wprowadza zmiany i zdejmuje z osób kierujących pojazdami transportu miejskiego obowiązek sprzedaży biletów.

- Głównym zadaniem kierowców i motorniczych jest spokojne, bezpieczne i punktualne przewiezienie pasażerów - powiedział "Stołecznej" Wiktor Paul z biura prasowego ZTM.

Gazeta przypomina, że ten sposób sprzedaży wprowadzono w lipcu 1999. Na początku za ułatwienie obowiązywała dodatkowa opłata, bilety kupowane u kierowców i motorniczych były droższe o 20 groszy.

Pasażerowie byli zadowoleni, kierowcy i motorniczowie - niekoniecznie. Narzekali, że są narażeni na napady i kradzieże. Protesty związków zawodowych zaowocowały zamontowaniem okienek do przyjmowania pieniędzy i wydawania biletów.

Zostają biletomaty, kioski, aplikacje

Ministerstwo Finansów upominało się o wprowadzenie kas fiskalnych, co jeszcze bardziej komplikowałoby sprzedaż. Kierowca i motorniczy miał prawo odmówić sprzedaży jeśli kurs był opóźniony albo pasażer nie miał odliczonej kwoty. Często prowadziło to do konfliktowych sytuacji.

W ostatnich latach w Warszawie pojawiło się wiele automatów do sprzedaży biletów. Jak wyliczyła "Stołeczna" działa już 720 biletomatów ulicznych i około 1850 w pojazdach. Bilety można też kupować przez aplikacje internetowe.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy także o kartach ucznia, dzięki którym uczniowie warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów jeżdżą za darmo.

[object Object]
Renata Kaznowska o bezpłatnych przejazdachMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

mp/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości