Komitet Śpiewaka chce świeckich szkół i całodobowego dostępu do ginekologa

[object Object]
Świeckie postulaty komitetuTVN24
wideo 2/2

Komitet Wygra Warszawa Jana Śpiewaka zadeklarował, że chce świeckości w stołecznych szkołach oraz wprowadzenia do szkół lekcji filozofii. Komitet chce też "świeckiej opieki zdrowotnej" oraz możliwości wypisania przez ginekologa recepty na antykoncepcję awaryjną przez całą dobę.

Podczas konferencji prasowej przed siedzibą warszawskiej kurii rzecznik komitetu Wygra Warszawa Sebastian Liszka poinformował, że kandydat na prezydenta stolicy Jan Śpiewak podpisał w czwartek deklarację stowarzyszenia Kongres Świeckości, czyli inicjatywy na rzecz świeckiego państwa.

"Świecki charakter urzędu"

- Deklaracja zakłada, że w przypadku wyboru na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy zobowiązuje się - i my jako komitet zobowiązujemy się - do egzekwowania świeckiego charakteru podległego nam urzędu z poszanowaniem zasady neutralności światopoglądowej i wyznaniowej - mówił Liszka. Max Bojarski z Kongresu Świeckości poinformował, że w deklaracji kandydat zobowiązuje się, że urzędy będą wolne od symboliki religijnej, środki miejskie dla instytucji będą udzielane bez preferencji dla Kościoła, Paradzie Równości zostanie przyznany patronat, a polityka urzędu będzie oparta na poszanowaniu praw człowieka. Stołeczna radna niezależna Paulina Piechna-Więckiewicz przypomniała, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas swojego urzędowania zawierzyła mieszkańców stolicy Matce Bożej Łaskawej.

- Uważamy za niedopuszczalne w stolicy europejskiego kraju, którego konstytucja gwarantuje bezstronność władz w sferze światopoglądowej, aby wiara urzędującego prezydenta, prezydentki, wpływała na sposób wykonywania jej bądź jego mandatu - mówiła. Jak dodała, "Warszawa to miasto różnorodności", gdzie żyją osoby wyznania rzymsko-katolickiego, prawosławnego, judaistycznego, muzułmańskiego oraz ateistów, którzy "wierzą w świecki samorząd". Przypomniała, że była jedyną radną, która głosowała przeciw, kiedy Rada Warszawy przyznawała 6 milionów złotych na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Ginekolog 24 na dobę

Według Hanny Gospodarczyk z Wygra Warszawa, nie może być tak, że samorząd w uroczystościach "zawsze wkłada komponent religijny". - Dla nas wszystkich jednym z ważniejszych punktów tej deklaracji jest zagwarantowanie świeckości edukacji - takiej edukacji, która jest oparta na wiedzy, takiej edukacji, która nie uprzywilejowuje osób wyznania rzymsko-katolickiego, takiej edukacji, która uczy o przemocy, o dyskryminacji, która uczy o prawach człowieka, która uczy o równości płci, a nie takiej, która kieruje się jedynie biblijnymi uprzedzeniami - podkreśliła. Dodała, że komitet Wygra Warszawa chciałby, aby w stołecznych szkołach pojawiły się lekcje filozofii. - Wszystkie jako kobiety musimy mieć prawo do świadczeń gwarantowanych przez NFZ. Nie może być takiej sytuacji, że w szpitalu odmawia nam się z powodu klauzuli sumienia jakichś świadczeń zdrowotnych - zaznaczyła Gospodarczyk. - Jako komitet mówimy, że kiedy będziemy rządzić tym miastem, zawsze będzie ginekolog dostępny 24 godziny na dobę, który będzie w stanie wypisać receptę na antykoncepcję awaryjną. To jest medycyna, to nie jest ideologia. To jest podstawowa opieka zdrowotna, to jest troska o nasze bezpieczeństwo, o naszą godność i o nasze zdrowie - oświadczyła.

Rozenek też podpisał

Bożena Przyłuska z Kongresu Świeckości poinformowała, że deklaracje stowarzyszenia zostały wysłane do wszystkich kandydatów i kandydatek na prezydenta. Do tej pory pozytywnie, oprócz Śpiewaka, odpowiedział tylko Andrzej Rozenek, kandydat SLD Lewica Razem. Podczas konferencji Gospodarczyk zaapelowała, aby taką deklaracje podpisał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, a Piechna-Więckiewicz zaapelowała, aby podpisał ją również kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki.

PAP/ran/pm

Pozostałe wiadomości