Kładka pod Łazienkowskim ma powstać za 17 miesięcy

ZDMKoncepcja kładki

Kładka dla rowerzystów podwieszona pod mostem Łazienkowskim ma powstać w lipcu przyszłego roku. Chętnych do jej budowy jest pięciu.

We wtorek Zarząd Dróg Miejskich otworzył oferty w przetargu na projekt i budowę kładki "Wszyscy wykonawcy zadeklarowali skrócenie terminu realizacji - dzięki temu kładka ma być gotowa w lipcu 2017 r. Najtańsza oferta opiewa na ok. 13,5 mln zł" – poinformował na Facebooku pełnomocnik prezydent ds. rowerów. Teraz drogowcy sprawdzą wszystkie pięć zgłoszonych ofert, a następnie wybiorą najkorzystniejszą.

Połączona ze ścieżkami

Przebieg nowej trasy rowerowej określa koncepcja opracowana przez Transprojekt-Warszawa Sp. z o.o. Pod Łazienkowskim zostaną podwieszone dwie kładki – po północnej i południowej stronie. W części śródmiejskiej będą połączone ze ścieżkami na Cyplu Czerniakowskim, a po praskiej - z drogą rowerową wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. "Planujemy także dodatkową kładkę pozwalającą przejechać nad Wałem Miedzeszyńskim (po północnej stronie węzła), gdzie połączy się ona z budowaną właśnie drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych. Zachowana zostanie również rezerwa pod ewentualną przyszłą rampę pozwalającą dostać się na plaże i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły" – wyjaśnia ZDM.

Kładka ma być szeroka na 3,4 m, jej nachylenia nie przekroczy 6-7 procent, a cała trasa będzie wyposażona w nowe oświetlenie.

Przebudowany po pożarze

Most Łazienkowski został po pożarze otwarty dla ruchu pod koniec października ubiegłego roku. Budowy kładki nie wykonano w ramach samej odbudowy przeprawy, bo przedłużyłoby to sprawy formalno-administracyjne, a także termin prac, które prowadziły do dopuszczenia ruchu. Jak zapewniają drogowcy, przebudowany Łazienkowski jest przystosowany do montażu kładek podwieszonych pod główną płytą mostu, poniżej chodników.

OTWARCIE MOSTU ŁAZIENKOWSKIEGO PO PRZEBUDOWIE:

ran

Pierwsi kierowcy na moście
Pierwsi kierowcy na mościeTVN24

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości