Kilka tysięcy osób na Paradzie Równości

Najnowsze


Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Warszawy w barwnym korowodzie Parady Równości. Na czele pochodu jechały platformy, z których uczestnicy pozdrawiali mieszkańców miasta. W tłumie były m.in. rodziny z dziećmi, rowerzyści oraz przechodnie.

Jak szacują organizatorzy i służby porządkowe, w tegorocznej paradzie uczestniczyło 4-6 tys. osób. Przebieg imprezy monitorowali przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Wśród uczestników parady byli m.in. członkowie organizacji lewicowych i politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Oczekujemy od was więcej niż, uczestnictwa raz do roku w kolorowym pochodzie. Oczekujemy wrażliwości społecznej, a przede wszystkim dobrych ustaw - mówili organizatorzy parady, zwracając się do polityków.

"Ręce precz..."

W tłumie powiewały tęczowe flagi, jechały kolorowe platformy. Hasło tegorocznej parady to "Wszyscy chcą kochać". Wśród postulatów uczestników Parady są m.in.: uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, wprowadzenie do szkół rzetelnej, neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej, obejmującej także kwestie różnorodności społeczeństwa, aktywna walka rządu z przejawami dyskryminacji wobec mniejszości seksualnych i innych mniejszości. Jednym z postulatów tegorocznej parady jest uchwalenie ustawy o ochronie praw zwierząt.

Bez incydentów

Według policji, zarówno Parada Równości, jak również demonstracje jej przeciwników przebiegły bez większych incydentów. Sobotnie manifestacje zabezpieczało kilkuset funkcjonariuszy. Uczestnicy parady kilkakrotnie dziękowali policjantom za ochronę.

Parada Równości to coroczna manifestacja środowisk LGBT (Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i osób Transseksualnych) oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji. W tym roku jej uczestnicy domagają się m.in. uchwalenia ustawy o związkach partnerskich, walki z dyskryminacją osób LGBT oraz ochrony przed mową nienawiści.

Miasteczko Równości

Uczestnicy marszu przeszli ulicami Matejki, Alejami Ujazdowskimi, Piękną, Kruczą, Alejami Jerozolimskimi i Marszałkowską. Marsz zakończył się na pl. Bankowym, gdzie zorganizowano Miasteczko Równości, które było finałem imprezy.

Parada Równości w 2011 rokufot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl
fot. Parada Równościfot. Parada Równości | Polska Agencja Prasowa

PAP/ec

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty TVN