Kiedyś ścigał się tu Czesław Lang. Aktywiści upominają się o tor kolarski

[object Object]
Happening pod ratuszem TVN24
wideo 2/3

Rowerowi aktywiści zrobili kilkanaście okrążeń przed ratuszem przy placu Bankowym. Chcieli w ten sposób przypomnieć o swoich planach ożywienia dawnego toru kolarskiego na Kamionku. Ich happeningowi towarzyszyła konfrmanifestacja mieszkańców, którzy mają inną wizję tego miejsca.

Pierwsze plany reanimacji toru RKS Orzeł pojawiły się pięć lat temu. Natomiast latem ubiegłego roku powstała koalicja społeczna złożona z aktywistów, rowerzystów, kolarzy, osób związanych z kulturą rowerową i okolicznych mieszkańców, która reaktywowała inicjatywę Nowe Dynasy. Pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania toru i zabytkowego budynku klubowego podpisało się 1400 osób. Pretekstem do rozmów i przyszłości tego miejsca jest finał długoletnich sporów sądowych o teren między klubem a miastem.

- Niepokoi nas nie tylko zwłoka w zorganizowaniu konsultacji społecznych, ale również ton wypowiedzi urzędników. W zeszłym roku organizowaliśmy szereg wydarzeń, między innymi debatę na temat przyszłości tego miejsca. W tej debacie wiceburmistrz Pragi Południe mówił, że nie ma szans, żeby ten tor przetrwał i dalej funkcjonował. Cały czas mamy wrażenie, że jakieś decyzje już zapadły - argumentował Stefan Gardewski z Miasto Jest Nasze.

Aktywiści zwracali uwagę na to, że jakiekolwiek decyzje dotyczące przyszłości tego miejsca, powinny być podejmowane dopiero po poznaniu opinii i potrzeb mieszkańców. Przekonywali, że można tam zorganizować więcej atrakcji niż tylko tor kolarski - na przykład skatepark, plac zabaw, kino letnie, siłownię plenerową, a nawet lodowiska (oczywiście zimą).

- Tor Nowe Dynasy został zaprojektowany przez Janusza Kalbarczyka, jako przestrzeń, którą w dzisiejszych czasach można wykorzystać bardzo wielorako, nie tylko myśląc o tym jako obiekcie kolarskim, ale też jako o przestrzeni, która uchroni się przed naporem na terenach gęstej zabudowy. Teren można wykorzystać jako przestrzeń do piknikowania, czy do uprawiania sportu - przekonywał Mateusz Kwiatek z inicjatywy Nowe Dynasy.

"Powinni decydować mieszkańcy"

Na miejscu pojawiły się osoby deklarujące jako mieszkańcy przeciwni pomysłom aktywistów.

- Działka nie jest wasza. To jest teren Kamionka. Mieszkańcy absolutnie nie wyrażają zgody na to, żeby tylko jednej grupie to służyło. My chcemy tego dla wszystkich mieszkańców, nie wybrańców - mówiła jedna z protestujących. Inna tłumaczyła, że w okolicy wybudowano ponad trzy tysiące mieszkań, których mieszkańcy nie mają dostępu do zieleni, świeżego powietrza i do usług.

Protestujący argumentowali, że tor trzeba by zburzyć i wybudować od podstaw. - Kto da na to pieniądze? Skoro w dzielnicy mówią, że nie ma pieniędzy na załatanie dziur - zastanawiali się.

Dzielnica: konsultacje we wrześniu

Tymczasem urząd dzielnicy Praga Południe obiecuje, że postara się pogodzić racje mieszkańców, aktywistów i sportowców.

"Dla Zarządu Dzielnicy sprawa jest oczywista. Jako dzielnica, nawiązując do historycznej tradycji tego miejsca, zamierzamy przywrócić mu funkcję sportowo-rekreacyjną. Tak, aby mogły z niego korzystać zarówno kluby sportowe i UKS-y, seniorzy i najmłodsi oraz wszyscy mieszkańcy dzielnicy, a przede wszystkim Kamionka i Grochowa. Realizacja tego projektu jest dla władz samorządowych dzielnicy elementem realizacji całościowego programu rozwoju sportu i rekreacji na Pradze Południe" - czytamy w komunikacie dzielnicy zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Dzielnica zapowiada też konsultacje społeczne, o które wnioskowali aktywiści. Te mają odbyć się we wrześniu. "Mieszkańcy będą mogli przekazać swoje uwagi oraz propozycje co do sposobu urządzenia i zagospodarowania tej przestrzeni" - zapewniają urzędnicy.

Ścigali się tu najlepsi

Tor Orła przy Podskarbińskiej 11 oddano do użytku w 1972 roku. W skład kompleksu wchodziły także hotel z zapleczem gastronomicznym, dwie sale sportowe, siłownia, sauna czy gabinety odnowy biologicznej. W latach świetności ścigali się na nim najlepsi polscy kolarze – Czesław Lang, Mirosław Jurek czy Szymon Kornacki.

Dziś obiekt jest wyłączony z użytkowania i popada w ruinę, a mieszkańcy i sportowcy nieustannie dopytują się o losy obiektu. Na razie ich pytania pozostawały bez odpowiedzi, dlatego w czwartek zorganizowali manifestację przed ratuszem. W jej ramach jeździli w kółko po parkingu przed urzędem.

Tor kolarski "Nowe Dynasy", zdjęcie z 1976 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe

mp/kz/b

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP