Kaleta: komisja weryfikacyjna wystąpiła do angielskiego sądu

Najnowsze

GoogleSprawa Chmielnej 11

Komisja weryfikacyjna poinformowała sąd w angielskim Chester, że prowadzi postępowanie w sprawie reprywatyzacji Chmielnej 11. Jej członkowie twierdzą, że w efekcie brytyjski sąd wstrzymał egzekucję wobec byłej lokatorki nieruchomości.

O decyzji brytyjskiego sądu poinformował członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Dodał, że komisja napisała do sądu angielskiego pismo, że toczy się postępowanie sprawdzające reprywatyzację Chmielnej 11.

Kaleta stwierdził, że wobec jednej z byłych lokatorek Chmielnej 11, która od wielu mieszka na Wyspach Brytyjskich, toczy się postępowanie egzekucyjne przed brytyjskim sądem w związku z wydaniem w 2012 roku przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wyroku zasądzającego należność z tytułu bezumownego zajmowania lokalu.

"Sąd wstrzymał egzekucję"

- Przekazaliśmy informacje o prowadzonym postępowaniu przed komisją do sądu angielskiego, a z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że sąd wstrzymał egzekucję. Krótko mówiąc: sąd angielski uznał działania komisji weryfikacyjnej w zakresie tej nieruchomości - podkreślił Kaleta. - Jeśli mamy informacje o tym, że w sprawach, które badamy w dramatycznej sytuacji znajdują się jakieś osoby, staramy się interweniować i przekazywać informacje o toczącym się postępowaniu, aby odpowiednie organy mogły zdecydować o tym, czy należy wstrzymać egzekucję. Jak widać, sąd w Anglii uznał za istotne, że komisja bada tę reprywatyzację - przekazał Kaleta. Jak podawały media, kamienica przy ul. Chmielnej 11 została zreprywatyzowana w 1998 roku. Wówczas miała zostać wydana decyzja o zwrocie gruntu spadkobiercom przedwojennych właścicieli, razem z parcelą dostali stojący na niej budynek. Wcześniej - jak podają media - sprawą roszczeń byłych właścicieli zajmował się warszawski sąd, który odrzucił ich pozew.

ZOBACZ KŁÓTNIĘ PODCZAS KONFERENCJI W SPRAWIE CHMIELNEJ 11:

Awantura na konferencji TVN24
wideo 2/2

PAP/ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Google