Ponad 20 tysięcy mieszkańców i żadnego boiska. Przy Nadziei też nie powstanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, sport.tvp.pl
W Józefosławiu i Julianowie brakuje boisk (zdj. ilustracyjne)TVN24

W podwarszawskich Józefosławiu i Julianowie, zamieszkiwanych przez ponad 20 tysięcy mieszkańców, nie ma żadnego boiska piłkarskiego. Użyczenie działki pod jego budowę zadeklarował były sołtys jednej z tych wsi. Ale, jak się dowiadujemy, na przeszkodzie stanęła linia wysokiego napięcia.

Józefosław i Julianów to dwie wsie na terenie gminy Piaseczno. Wsie z nazwy, bo mieszka w nich oficjalnie około 20 tysięcy osób. A nieoficjalne szacunki mówią, że może być ich o kilka tysięcy więcej. Prawie dwa tysiące dzieci z obu miejscowości chodzi do Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Józefosławiu, wybudowanej z myślą o 700 dzieciach. Tam też jest jedyne w okolicy boisko piłkarskie, a właściwie jego namiastka. Bo w istocie to plac do gry w piłkę ręczną, przykryty cienką warstwą wykładziny. Nie nadaje się do rozgrywania oficjalnych meczów, ani nawet przeprowadzenia porządnego treningu. Dlatego rodzice muszą wozić dzieci do Warszawy, Piaseczna albo innych miejscowości.

Problem opisał szeroko w głośnym reportażu "Dzieci grają tylko na wyjeździe" na sport.tvp.pl Rafał Rostkowski, były międzynarodowy sędzia piłkarski, obecnie ekspert i dziennikarz.

"Na terenie Józefosławia i Julianowa nie ma ani jednego pełnowymiarowego boiska piłkarskiego zgodnego z "Przepisami gry" IFAB, nie ma nawet boiska typu "Orlik" (czyli ze sztuczną trawą i w rozmiarach: 30 metrów szerokości, 62 metry długości), ani żadnego innego z odpowiednią nawierzchnią i w rozmiarze umożliwiającym rozgrywanie meczów" - pisał kilka miesięcy temu Rostkowski.

- Na terenie miasta i gminy jest siedem boisk pełnowymiarowych, 11 typu "Orlik", nie licząc tych przyszkolnych nie spełniających standardów "Orlika". To, że akurat nie ma boiska piłkarskiego w Józefosławiu i Julianowie, to jest inna sprawa - odpowiadał burmistrz miasta i gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz. I tłumaczył, że w tych dwóch wsiach zabudowa postępowała tak szybko, że samorząd nie nadążał z budową infrastruktury.

Deklaracja ekssołtysa

Po publikacji reportażu pojawił się jednak promyk nadziei. Jan Dąbek, były sołtys Józefosławia i były starostwa piaseczyński zadeklarował "użyczenie" swojej prywatnej ziemi na budowę "Orlika".

- Miałem różne inne pomysły na wykorzystanie ziemi, którą mam przy ulicy Nadziei w Julianowie, ale po lekturze tego tekstu jest dla mnie jasne, że najlepszy użytek zrobię z niej, jeśli oddam ją na zasadzie użyczenia pod budowę dużego boiska typu "Orlik" - obiecywał w rozmowie ze sport.tvp.pl Dąbek. 

Trwają poszukiwania terenu pod boiskoTVN24

Zbyt wysokie napięcie

A portal tvnwarszawa.pl postanowił sprawdzić, czy sprawy nabrały tempa. Jak informuje nas Joanna Ferlian-Tchórzewska z piaseczyńskiego urzędu miasta i gminy, urzędnicy z Wydziału Urbanistyki i Architektury oraz Gminnego Ośrodek Sportu i Rekreacji przeanalizowali możliwość zlokalizowania na wspomnianej działce boiska, "spełniającego oczekiwania młodych piłkarzy i ich opiekunów". Niestety przeszkodą okazała się linia wysokiego napięcie przebiegająca nad zaoferowanym terenem a także jego zbyt mały rozmiar.

- Ze względu na warunki techniczne i wymogi prawne dotyczące lokalizacji tego typu obiektów, budowa pełnowymiarowego boiska, a nawet boiska typu "Orlik", na tej działce nie byłaby możliwa. Ze względu na przebiegającą nad tą nieruchomością linią wysokiego napięcia GOSiR skontaktował się również z PSE i PGE, które nie przewidują prac modernizacyjnych na sieci w tym rejonie w najbliższej przyszłości - wyjaśnia Ferlian-Tchórzewska. 

Przyznaje, że można by zezwolić na budowę, ale istniało zagrożenie, że oddziaływanie pola magnetycznego okaże się problemem. - Przy istniejącej infrastrukturze teoretycznie, zgodnie z przepisami, można zezwolić na budowę obiektu sportowego, ale z uwzględnieniem wymogów czasowego oddziaływania pola elektromagnetycznego (co wymaga uzyskania specjalnego operatu), a co za tym idzie wymagałoby czasowego ograniczania korzystania z obiektu. Gestorzy sieci negatywnie odnieśli się do sprawy uzyskania pozytywnego uzgodnienia ewentualnego projektu - tłumaczy urzędniczka. I zauważa, że "zdrowy rozsądek podpowiada, że nie jest to optymalna lokalizacja dla tego typu infrastruktury". Dlatego ostatecznie zrezygnowano również z innych pomysłów, typu siłownia plenerowa czy skatepark.

Negocjacje trwają

Joanna Ferlian-Tchórzewska podkreśla, że władze Piaseczna mają świadomość, że w tej części gminy potrzebne jest boisko. I cały czas próbują pozyskać odpowiedni teren.

- Jednak zadanie to jest trudne ze względu na bardzo intensywną zabudowę terenu i obowiązujące w tym zakresie plany miejscowe. Gmina nie posiada niestety nieruchomości, która mogłaby zostać przeznaczona na ten cel, wobec czego czyni od dłuższego czasu starania o pozyskanie takiego gruntu. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2018 roku zostały wskazane tereny przeznaczone pod usługi sportu, jednak właściciel zmianę tę zakwestionował, sprawa trafiła do sądu i niestety plan dla tej nieruchomości nie został zmieniony zgodnie z zamierzeniami gminy - podsumowuje, zastrzegając, że negocjacje z właścicielem terenu, który chciałaby kupić gmina, trwają.

Czytaj także: Dzielnica kupiła nieruchomość, szkoła odzyskała boisko

Szkoła odzyskała boisko
Szkoła odzyskała boiskoTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl, sport.tvp.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wojewoda mazowiecki podpisał w piątek rozporządzenie "zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych na terenie Warszawy w dniu 11 listopada". Jak czytamy, zakaz ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, któremu będzie towarzyszyć wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz państwowych,

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bielan szukają 46-letniego Mariana Baryły, który ukrywa się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Oskarżony jest o wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznej ilości.

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu 9-10 listopada pociągi WKD będą jeździć po obu torach na odcinku Warszawa Reduta Ordona - Warszawa Śródmieście. Na razie nie zmieni się jednak rozkład jazdy.

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

Źródło:
PAP

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl