Ponad 20 tysięcy mieszkańców i żadnego boiska. Przy Nadziei też nie powstanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, sport.tvp.pl
W Józefosławiu i Julianowie brakuje boisk (zdj. ilustracyjne)TVN24

W podwarszawskich Józefosławiu i Julianowie, zamieszkiwanych przez ponad 20 tysięcy mieszkańców, nie ma żadnego boiska piłkarskiego. Użyczenie działki pod jego budowę zadeklarował były sołtys jednej z tych wsi. Ale, jak się dowiadujemy, na przeszkodzie stanęła linia wysokiego napięcia.

Józefosław i Julianów to dwie wsie na terenie gminy Piaseczno. Wsie z nazwy, bo mieszka w nich oficjalnie około 20 tysięcy osób. A nieoficjalne szacunki mówią, że może być ich o kilka tysięcy więcej. Prawie dwa tysiące dzieci z obu miejscowości chodzi do Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Józefosławiu, wybudowanej z myślą o 700 dzieciach. Tam też jest jedyne w okolicy boisko piłkarskie, a właściwie jego namiastka. Bo w istocie to plac do gry w piłkę ręczną, przykryty cienką warstwą wykładziny. Nie nadaje się do rozgrywania oficjalnych meczów, ani nawet przeprowadzenia porządnego treningu. Dlatego rodzice muszą wozić dzieci do Warszawy, Piaseczna albo innych miejscowości.

Problem opisał szeroko w głośnym reportażu "Dzieci grają tylko na wyjeździe" na sport.tvp.pl Rafał Rostkowski, były międzynarodowy sędzia piłkarski, obecnie ekspert i dziennikarz.

"Na terenie Józefosławia i Julianowa nie ma ani jednego pełnowymiarowego boiska piłkarskiego zgodnego z "Przepisami gry" IFAB, nie ma nawet boiska typu "Orlik" (czyli ze sztuczną trawą i w rozmiarach: 30 metrów szerokości, 62 metry długości), ani żadnego innego z odpowiednią nawierzchnią i w rozmiarze umożliwiającym rozgrywanie meczów" - pisał kilka miesięcy temu Rostkowski.

- Na terenie miasta i gminy jest siedem boisk pełnowymiarowych, 11 typu "Orlik", nie licząc tych przyszkolnych nie spełniających standardów "Orlika". To, że akurat nie ma boiska piłkarskiego w Józefosławiu i Julianowie, to jest inna sprawa - odpowiadał burmistrz miasta i gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz. I tłumaczył, że w tych dwóch wsiach zabudowa postępowała tak szybko, że samorząd nie nadążał z budową infrastruktury.

Deklaracja ekssołtysa

Po publikacji reportażu pojawił się jednak promyk nadziei. Jan Dąbek, były sołtys Józefosławia i były starostwa piaseczyński zadeklarował "użyczenie" swojej prywatnej ziemi na budowę "Orlika".

- Miałem różne inne pomysły na wykorzystanie ziemi, którą mam przy ulicy Nadziei w Julianowie, ale po lekturze tego tekstu jest dla mnie jasne, że najlepszy użytek zrobię z niej, jeśli oddam ją na zasadzie użyczenia pod budowę dużego boiska typu "Orlik" - obiecywał w rozmowie ze sport.tvp.pl Dąbek. 

Trwają poszukiwania terenu pod boiskoTVN24

Zbyt wysokie napięcie

A portal tvnwarszawa.pl postanowił sprawdzić, czy sprawy nabrały tempa. Jak informuje nas Joanna Ferlian-Tchórzewska z piaseczyńskiego urzędu miasta i gminy, urzędnicy z Wydziału Urbanistyki i Architektury oraz Gminnego Ośrodek Sportu i Rekreacji przeanalizowali możliwość zlokalizowania na wspomnianej działce boiska, "spełniającego oczekiwania młodych piłkarzy i ich opiekunów". Niestety przeszkodą okazała się linia wysokiego napięcie przebiegająca nad zaoferowanym terenem a także jego zbyt mały rozmiar.

- Ze względu na warunki techniczne i wymogi prawne dotyczące lokalizacji tego typu obiektów, budowa pełnowymiarowego boiska, a nawet boiska typu "Orlik", na tej działce nie byłaby możliwa. Ze względu na przebiegającą nad tą nieruchomością linią wysokiego napięcia GOSiR skontaktował się również z PSE i PGE, które nie przewidują prac modernizacyjnych na sieci w tym rejonie w najbliższej przyszłości - wyjaśnia Ferlian-Tchórzewska. 

Przyznaje, że można by zezwolić na budowę, ale istniało zagrożenie, że oddziaływanie pola magnetycznego okaże się problemem. - Przy istniejącej infrastrukturze teoretycznie, zgodnie z przepisami, można zezwolić na budowę obiektu sportowego, ale z uwzględnieniem wymogów czasowego oddziaływania pola elektromagnetycznego (co wymaga uzyskania specjalnego operatu), a co za tym idzie wymagałoby czasowego ograniczania korzystania z obiektu. Gestorzy sieci negatywnie odnieśli się do sprawy uzyskania pozytywnego uzgodnienia ewentualnego projektu - tłumaczy urzędniczka. I zauważa, że "zdrowy rozsądek podpowiada, że nie jest to optymalna lokalizacja dla tego typu infrastruktury". Dlatego ostatecznie zrezygnowano również z innych pomysłów, typu siłownia plenerowa czy skatepark.

Negocjacje trwają

Joanna Ferlian-Tchórzewska podkreśla, że władze Piaseczna mają świadomość, że w tej części gminy potrzebne jest boisko. I cały czas próbują pozyskać odpowiedni teren.

- Jednak zadanie to jest trudne ze względu na bardzo intensywną zabudowę terenu i obowiązujące w tym zakresie plany miejscowe. Gmina nie posiada niestety nieruchomości, która mogłaby zostać przeznaczona na ten cel, wobec czego czyni od dłuższego czasu starania o pozyskanie takiego gruntu. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 2018 roku zostały wskazane tereny przeznaczone pod usługi sportu, jednak właściciel zmianę tę zakwestionował, sprawa trafiła do sądu i niestety plan dla tej nieruchomości nie został zmieniony zgodnie z zamierzeniami gminy - podsumowuje, zastrzegając, że negocjacje z właścicielem terenu, który chciałaby kupić gmina, trwają.

Czytaj także: Dzielnica kupiła nieruchomość, szkoła odzyskała boisko

Szkoła odzyskała boisko
Szkoła odzyskała boiskoTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl, sport.tvp.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek wpadł na kradzieży zabawek w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych w Piasecznie. Mężczyznę zatrzymał pracownik ochrony, kiedy ten przekroczył linię kas i nie miał zamiaru zapłacić.

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP