Kolejki przed niektórymi świątyniami, odważne dekoracje, nawiązujące do obecnych czasów - tak było i w tym roku. Wielka Sobota to czas odwiedzania Grobów Pańskich w kościołach.
Plansza z widokiem nowoczesnego miasta i napisem: "Wybrali Barabasza, a Ja?"; przed nią rozbite tablice kamienne z przykazaniami Bożymi - tak wygląda Grób Pański w warszawskiej archikatedrze. Ma, jak mówią duchowni, zachęcić do refleksji na temat życiowych wyborów.
- Czy wybieram Chrystusa? Ci, którzy żyli 2 tysiące lat temu, stanęli przed wyborem: czy wybrać Barabasza, czy Chrystusa? - powiedział w rozmowie z PAP proboszcz archikatedry pod wezwaniem Jana Chrzciciela, ks. prałat Bogdan Bartołd.
Jak mówił, tablice z przykazaniami Bożymi to jest również pytanie do nas, czy owe dziesięć przykazań Bożych ma znaczenie w naszym życiu. Dekoracja Grobu Pańskiego - zaznaczył ks. Bartołd - dla wielu będzie trudna w odbiorze. - Sądzę jednak, że Wielkanoc to święta, podczas których przechodzimy drogę krzyżową, swoją własną, razem z Chrystusem, podczas której stawiamy sobie trudne pytania po to, by rozweselić się porankiem Zmartwychwstania - powiedział proboszcz archikatedry. Wystrój Grobu Pańskiego jest w każdym roku inny, ale są także stałe elementy. - Figura Chrystusa w Grobie jest ta sama, monstrancja z Najświętszym Sakramentem jest ta sama, natomiast scenografia Grobu ma nam pomagać w spojrzeniu na swoje życie poprzez pryzmat Objawienia Bożego - podkreślił ksiądz.
"Zwyciężeni, ale niepokonani"
- W tym roku wystrój Grobu Pańskiego w Katedrze Polowej WP jest bardzo prosty, ale zawiera się w nim bardzo głęboka symbolika - powiedział z kolei rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego, ks. płk Zbigniew Kępa.
Jak wygląda to miejsce?
- Figura Chrystusa złożona do Grobu znajduje się na piasku, a z niego wyrastają świeże kwiaty, które są symbolem budzącego się życia, ale też potęgi życia, które daje nam Chrystus zmartwychwstały - opisał Kępa. Dodał, że najważniejszym elementem wystroju Grobu jest monstrancja z Najwiętszym Sakramentem, za którą umieszczono biało-czerwone kwiaty w kolorach narodowych oraz dużą świecę, przypominającą paschał - symbol zmartwychwstania Chrystusa. Ksiądz podkrelił, że Grób Pański umieszczono w kaplicy, której ściany pokryte są tabliczkami z imionami i nazwiskami tych, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie. - Paradoksalnie, odnieśli oni zwycięstwo, zwycięstwo moralne, o czym mówi napis: "Zwyciężeni, ale niepokonani" - zaznaczył rzecznik. ZOBACZ INNE GROBY PAŃSKIE
Korpus oddzielnie, ręce oddzielnie, a wszystko zrobione z gazet - tak wygląda figura Jezusa w grobie w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Otaczają ją lustra, na których widnieje 10 przykazań, w formie pytań.
Do tego grobu, jak mówi Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl, ustawiała się kolejka ciekawskich:
Grób w kościele św. Ducha nazwiązuje do kontorwersji wokół aborcji. Na krzyżu zawisły tabliczki z dwoma napiami: "Dziecko chciane", "Dziecko niechciane", opatrzone komentarzem: "Prawo wyboru".
W kościele św. Kazimierza na rynku Nowego Miasta figura Jezusa spoczęła wśród... choinek:
U Dominikanów na Freta figurę Jezusa zrobiono z masy plastycznej:
- Odwiedzanie grobów Pańskich, to typowo warszawska tradycja - mówi Amudena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
PAP/mz