Jeden projekt "rozbił bank". Chcą kontroli na Ursynowie

Krzysztof Nawrocki o konflikcie interesów radnej
Krzysztof Nawrocki o konflikcie interesów radnej
tvnwarszawa.pl, UM
Krzysztof Nawrocki o konflikcie interesów radnejtvnwarszawa.pl, UM

Podpisywanie wypełnionych kart do głosowania i konflikt interesów jednej z radnych. Na Ursynowie mnożą się wątpliwości wobec rozstrzygnięcia głosowania na projekty w budżecie obywatelskim. Burmistrz poprosił Hannę Gronkiewicz-Waltz o przeprowadzenie kontroli i ponowne przeliczenie głosów.

Coraz więcej wątpliwości budzi rozstrzygnięcie głosowanie na projekty w budżecie partycypacyjnym na Ursynowie. Pojawiają się głosy, że wyniki mogły zostać wypaczone. Przypomnijmy, na Ursynowie wygrał projekt stworzenia ośrodka dla osób niepełnosprawnych. Będzie kosztował 3 mln zł. Dokładnie taka sama suma była do podziału, co oznacza, że żaden inny projekt w ramach tegorocznego budżetu partycypacyjnego nie zostanie zrealizowany.

"Ewidentny konflikt interesów"

Jeden z mieszkańców Ursynowa Krzysztof Nawrocki zażądał zbadania pracy zespołu do spraw budżetu partycypacyjnego, który opiniował zgłoszone projekty. Nawrocki punktuje, że w składzie zespołu znalazła się m.in. radna Ewa Cygańska, która jest jednocześnie wiceprezesem i członkiem Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych Maja, a to właśnie jego zgarnął całą pulę pieniędzy w budżecie partycypacyjnym.

- To ewidentny konflikt interesów. Jeżeli ktoś jest wiceprezesem stowarzyszenia, a jednocześnie radną, która ma obowiązek działać na rzecz wszystkich, to mamy oczywisty konflikt interesów. Taki układ uniemożliwiał zespołowi do spraw budżetu przejrzystą pracę – mówi tvnwarszawa.pl Krzysztof Nawrocki i twierdzi, że radna Cygańska, mogła działać na rzecz stowarzyszenia, które od lat starało się o nowe pomieszczenie na swoje działanie. Przypomina, że Cygańska składała interpelację do burmistrza w tej sprawie. Dlatego też domaga się zbadania pracy zespołu.

Podsuwano karty do podpisu?

To nie jedyny zarzut. Wątpliwości budzi również sposób zbierania kart do głosowania. Nawrocki zauważa, że odsetek "głosów papierowych" na ośrodek zaproponowany przez stowarzyszenie Maja był wyjątkowo wysoki.

– Pojawiły się relacje, że podsuwano karty do podpisu po skończonej mszy. W czasie mszy namawiano do głosowania na ten projekt, po czym pod kościołem dawano uczestnikom karty do wypełnienia z zaznaczonym projektem 39. Słyszałem o zbieraniu kart w domu opieki, gdzie karty dawano tylko do podpisu osobom, które tam się znajdowały – mówi Nawrocki. Postuluje, żeby głosowanie także zostało skontrolowane, bo niektórzy głosujący mieli nie mieć świadomości, że głosować można na 5 projektów, a głosowali tylko na jeden z nich.

Krzysztof Nawrocki o wątpliwościach związanych z głosowaniem
Krzysztof Nawrocki o wątpliwościach związanych z głosowaniemtvnwarszawa.pl, UM

Wątpliwości mieszkańców

Na forum tvnwarszawa.pl zdania na temat głosowania na Ursynowie są podzielone, ale wielu internautów potwierdza wątpliwości Krzysztofa Nawrockiego.

Zwycięski projekt miał największą reklamę spośród wszystkich dostępnych. Twórcy zaatakowali miejsca publiczne jak np. przychodnie i apteki, gdzie podrzucili oprócz swoich ulotek, papierowe karty do głosowania. Ludzie (w większości emeryci, bo inni głosowali przez internet) dobrodusznie poparli inicjatywę przekazując ok. 5 tysięcy głosów tą drogą - pisze internauta Ursynów.

Jak to możliwe, ze na Ursynowie wygrał jeden projekt, który pochłonie całą kwotę i ma jednak bardzo wąską grupę odbiorców? - pyta Ursynowianka

To jakiś żart chyba. Nie wierze, że na Ursynowie mógł wygrać taki projekt. Był to najbardziej kosztowny projekt pochłaniający cała kwotę. Może przesadzam, ale mam wątpliwości co do tego głosowania - napisał Ural

Dzielnica odpiera zarzuty

Do części zarzutów na stronie dzielnicy odniósł się rzecznik prasowy urzędu dzielnicy Ursynów. Nigdzie nie jest przesądzone (bo i być nie może!), że zwycięski projekt będzie realizowany przez wspomniane w tekście stowarzyszenie, którego pomysł wygrał w głosowaniu mieszkańców. Insynuowanie zatem, że wnioskodawca będzie miał korzyści z tego tytułu jest zwykłą manipulacją – pisze Bartosz Dominiak.

Rzecznik dzielnicy odnosi się też do zarzutów dotyczących konfliktu interesu radnej Ewy Cygańskiej z Naszego Ursynowa, która jednocześnie jest wiceprezeską stowarzyszenia Maja.

Żaden przepis ani wytyczna przygotowane w Centrum Komunikacji Społecznej nie nakładały na członków zespołu ds. budżetu partycypacyjnego w dzielnicy zakazu angażowania się w przygotowanie i składanie projektów lub ich promowanie. W ursynowskim zespole co najmniej 6 osób (w tym 4 ze strony społecznej) było w podobnym stopniu związanych z autorami składanych projektów. Jednocześnie sprzyjanie jakiemukolwiek projektowi przez któregokolwiek z członków zespołu nie miało żadnego wpływu na rozstrzygnięcie głosowania, bowiem to nie zespół, lecz mieszkańcy decydowali o wynikach głosowania, a o zakwalifikowaniu projektu do głosowania decydowały przesłanki natury formalno-prawnej, doprecyzowane w regulaminie, a w przypadku większej niż dopuszczalna liczba projektów, autorzy projektów a nie zespół - tłumaczy Bartosz Dominiak.

Nawrockiego te argumenty nie przekonują. – Mamy zasady etyczne i kodeks postępowania administracyjnego, który opisuje przypadki konfliktu interesu i jak się powinien zachować urzędnik w przypadku, gdyby taki konflikt wystąpił. Samo to, że na potrzeby budżetu nie stworzono regulaminu, który tę kwestię rozstrzyga nie oznacza, że panuje tu pełna dowolność i można zgłosić projekt np. "wypłaćcie mi te 3 mln" i potem go przegłosować – argumentuje nasz rozmówca.

Jest wniosek o kontrolę

Piotr Guział zwrócił się już do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o ponowne przeliczenie i sprawdzenie głosów.

Wniosek o kontrolę motywuje troską o uchronienie idei budżetu partycypacyjnego przed zarzutami, które mogą w społecznym odbiorze doprowadzić do negatywnego wizerunku tego nowego, ale atrakcyjnego instrumentu partycypacji mieszkańców w rządzeniu swoim miastemnapisał burmistrz na stronie dzielnicy.

Na kogo głosowali mieszkańcy?

Głosowanie w budżecie obywatelskim na Ursynowie wygrał projekt numer 39 (6534 głosów z czego 4766 papierowych), czyli utworzenie ośrodka wsparcia jako pierwszego modułu integracyjnego centrum aktywności. Ma to być miejsce dla osób z niepełnosprawnością umysłową, gdzie będą miały miejsce do nauki i rozrywki.

Drugie miejsce zajęła propozycja budowy przejść dla pieszych i pasów rowerowych na wybranych ulicach Ursynowa (6119 głosów, 467 papierowych), a trzecie system odprowadzania nadmiaru wód gruntowych, roztopowych i opadowych z Lasu Kabackiego (3850 głosów, 397 papierowych). Te projekty nie zostaną zrealizowane.

lata/b

Pozostałe wiadomości

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął montaż się ponad 100 elektronicznych tablic na przystankach tramwajowych. Zainstalowano w nich kilka nowości.

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem na ulicy Połczyńskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żelechowie (województwo mazowieckie) doszło do obywatelskiego zatrzymania 50-latka, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Z jednej strony auto nie miało opon, a mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czwartkowej sesji radni i radne Warszawy jednogłośnie przyjęli uchwały o pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym przez powódź. Nysa, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Głuchołazy dostaną od Warszawy po pięć milionów złotych.

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia na Pradze Południe. Kierowca range rovera miał próbować umyślnie rozjechać kierującego skuterem, a gdy to się nie udało, z grupą innych osób go pobił. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-latka została okradziona w jednym ze sklepów odzieżowych. Policja publikuje nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim kobietę, która miała wyjąć portfel z plecaka klientki. Jest poszukiwana.

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci 35-letniego mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty matce noworodka, którego znaleziono martwego w koszu na śmieci. Podejrzanymi w sprawie są też "osoby z bliskiego otoczenia dziewczyny". Mieli utrudniać śledztwo.

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zasnął za kierownicą, blokując przejazd przez skrzyżowanie na Młocinach. Próbowali go obudzić strażnicy miejscy, a potem policjanci i ratownicy medyczni. Nie udało się, trafił do szpitala.

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl