Jaki: zamiast zakładać blokady i "gonić" handlujących seniorów, mają patrolować

tvnwarszawa.pl, TwitterPomysł Patryka Jakiego

Patryk Jaki kandydat na prezydenta Warszawy proponuje "zmianę priorytetów" strażników miejskich. Chce "mniej koncentracji na blokadach na kołach oraz mandatów dla staruszek na bazarach". Straż miejska odniosła się do krytyki posła.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy zadeklarował na niedawnej konferencji prasowej, że jeśli wygra wybory w stolicy, postawi "bardzo silny akcent" na poprawę bezpieczeństwa w mieście. - Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo można zwiększyć, nie wydając na to żadnych większych środków, tylko zmieniając priorytety - podkreślił.

Co powinna straż?

- Straż miejska powinna - zamiast zakładać blokady na kołach, zamiast gonić seniorów, którzy na przykład sprzedają truskawki - skoncentrować się na patrolowaniu dzielnic, patrolowaniu ulic, na patrolowaniu na przykład wieczorem autobusów miejskich - powiedział Jaki.

Zapowiedział dalej, że chce wrócić do programu "patroli szkolnych", który kiedyś był realizowany w Warszawie. - Chcemy, żeby w okolicach szkół, instytucje miejskie dbały o bezpieczeństwo naszych dzieci - zaznaczył. Jak ocenił, że w tych miejscach powinna być obecna nie tylko straż miejska, ale również patrole policyjne.

- Jako prezydent miasta Warszawy będę chciał przeznaczyć więcej środków na ponadnormatywne patrole policyjne, które będą wspomagały straż miejską w Warszawie właśnie w takich miejscach, czyli tam, gdzie są nasze dzieci - zapowiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy.

Program „Bezpieczna Warszawa”. Proponuje https://t.co/grupJ4ZsjM zmianę priorytetów Straży Miejskiej. Mniej koncentracji na blokada na kołach, czy mandatach dla „staruszek na bazarach” - więcej czasu na patrole w niebezpiecznych miejscach, w nocy, w autobusach etc. #Jaki2018 pic.twitter.com/R5ZDvsromQ— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 14 czerwca 2018

"Zastraszanie i przemoc wobec funkcjonariuszy"

Do zarzutów Jakiego odniosła się stołeczna straż miejska. "O zorganizowanym procederze dotyczącym grup handlujących na stołecznych ulicach straż miejska informowała różne instytucje, jednostki i media, wskazując na mechanizmy tego zjawiska. Informowaliśmy o skali przestępczości między innymi Prokuraturę Rejonową Warszawa Mokotów, czyli instytucję podległą między innymi wiceministrowi sprawiedliwości" – tłumaczą w piśmie przesłanym do redakcji.

Według straży miejskiej sam handel uliczny odbywa się w warunkach "urągających podstawowym zasadom higieny", sprzedający nie mają wymaganych badań i są zwyczajnie wykorzystywani.

"Osoby stojące za procederem nie cofały się przed stosowaniem przemocy i zastraszania, stosując przemoc zarówno wobec funkcjonariuszy jak również osób przez siebie zatrudnianych. Wszystko oczywiście znajdowało się w "szarej strefie", powodując wielomilionowe straty dla budżetu państwa" – argumentuje straż miejska.

"Poniższe zdjęcia pokazują rzekomy handel seniorów, o którym mówił kandydat na Prezydenta" – dodaje i pokazuje fotografie:

Interwencje straży miejskiej straż miejska

Nieprawidłowe parkowanie: ponad 300 tysięcy zgłoszeń

"Problem nieprawidłowego parkowania w mieście jest bardzo szerokim zjawiskiem, dotykającym wielu mieszkańców Warszawy, o czym świadczy zwiększająca się z roku na rok liczba próśb o interwencje dotyczące nieprawidłowego parkowania. Rocznie straż miejska realizuje ponad 300 tys. zgłoszeń w tym zakresie" - argumentują dalej strażnicy.

Przekonują też, że od lat dbanie o bezpieczeństwo pasażerów komunikacji miejskiej jest priorytetem w ich działaniach. "Od lat realizowany jest program SMS interwencyjny, polegający na możliwości zgłaszania przez pasażerów komunikacji miejskiej sytuacji zagrożenia w autobusach i tramwajach za pomocą wiadomości tekstowych" – tłumaczą.

Strażnicy nie mają sobie też nic do zarzucenia w kwestii dbania o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Jak opisują, wspólnie z policją patrolują okolice placówek szkolnych. Prowadzą też zajęcia edukacyjne dostosowane do wieku uczniów.

Doświetlenie przejść dla pieszych. ZDM: żadna nowość

Kolejnymi elementami poprawy bezpieczeństwa zaproponowanymi przez Jakiego są: rozbudowa monitoringu miejskiego oraz doświetlenie przejść dla pieszych. - Chcemy, żeby osoba, która znajduje się na pasach, czuła się bezpieczna, do tego są potrzebna oświetlenia - mówił Jaki. Podkreślił, że w niektórych polskich miastach oświetlone są prawie wszystkie przejścia dla pieszych. - Warszawie niestety jeszcze dużo w tym zakresie brakuje - ocenił.

- Każdy pomysł poprawiający bezpieczeństwo bez na drodze jest warty uwagi. Jednak to nie jest żadna nowość, to standard prowadzony od kilku lat przez Zarząd Dróg Miejskich - komentuje Karolina Gałecka rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Jak podaje, w ubiegłym roku drogowcy doświetlili 342 przejścia. - W tym roku planujemy podobną liczbę, około 340 miejsc. To stały element, który realizujemy – podkreśla Gałecka.

Jak przypomina, ZDM prowadzi też audyt przejść dla pieszych. W kwietniu urzędnicy ogłosili przetarg na doświetlenie 32 zebr.

ZOBACZ INNE KONFERENCJE PATRYKA JAKIEGO:

[object Object]
Patryk Jaki proponuje wizyty domowe urzędnkówTVN24
wideo 2/3

kz/PAP/ec

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl, Twitter

Pozostałe wiadomości