Jaki nowy Łazienkowski? Tyle samo pasów plus ścieżka rowerowa

Profesor Zobel o ścieżce na moście
Profesor Zobel o ścieżce na moście
TVN24
TVN24Profesor Zobel o ścieżce na moście

Nowy most Łazienkowski nie będzie szerszy, ale jest duża szansa, że zyska ścieżkę rowerową. To wnioski urzędników i ekspertów, którzy analizowali stan przeprawy po pożarze. O swoim planie na most poinformowali na piątkowej konferencji prasowej.

Czarny scenariusz stał się faktem. Konstrukcja mostu do wymiany - CZYTAJ WIĘCEJ.

- Nowa konstrukcja będzie w jak największym stopniu powtórzeniem tej, która istniała - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej prof. Henryk Zobel z Politechniki Warszawskiej, który przygotowuje ekspertyzy mostu Łazienkowskiego.

Eksperci tłumaczą taką decyzję czasem. Przy takim rozwiązaniu prace mają zakończyć się za kilka-kilkanaście miesięcy. Co zmieni się na moście w porównaniu do stanu, jaki znamy?

- Najprostszym rozwiązaniem jest powtórzenie, odtworzenie tej konstrukcji, jeżeli chodzi o kształt - oczywiście nie z tej samej stali. 40 lat minęło, mamy lepsze stale – zastrzegł profesor.

"Znakomity moment"

- Planujemy, żeby tam dołożyć ścieżki rowerowe. Były postulowane już od kilku lat i to jest znakomity moment, kiedy będzie można to zrobić – dodał Zobel.

Ustosunkował się także do pytań o ewentualne poszerzenie mostu Łazienkowskiego. - Szerokość mostu jest uwarunkowana również węzłami, nie można projektować szerszego mostu, gdzie wjazdy są węższe. Limitem jest cała szerokość całej Trasy Łazienkowskiej – to jest osiem kilometrów różnych obiektów i nie jest uzasadnione nagłe poszerzanie mostu – po prostu nie ma potrzeby – podkreślił Henryk Zobel.

Ślimaki są już nowe

A Hanna Gronkiewicz-Waltz przypominała, że na budowę nowych ślimaków Trasy Łazienkowskiej miasto wydało prawie 100 mln zł.

- Także to już jest pewna całość, która wystarczy. Jak będzie funkcjonować, jak będzie otwarta za kilka bądź kilkanaście miesięcy, to będzie to normalna przeprawa – przekonywała prezydent stolicy.

Ratusz szacuje, że koszty wymiany konstrukcji pochłoną 100-130 mln zł

Most nie będzie szerszy
Most nie będzie szerszyTVN24

ran/b

Pozostałe wiadomości