Inteligentne miasto w Modlinie. Co dzieje się w twierdzy?

Twierdza ModlinAMW

Minął rok, odkąd jedna z największych fortyfikacji w Europie trafiła w prywatne ręce. Wiemy, co udało się zrobić przez ten czas w Twierdzy Modlin i - przede wszystkim - jakie są dalsze plany grupy Konkret dla tego terenu.

Przypomnijmy: twierdza w Modlinie od 2008 roku była dziewięciokrotnie wystawiana na sprzedaż. Bezskutecznie. Mimo obniżania ceny z początkowych 200 milionów złotych, nie udało się znaleźć chętnego na ten gigantyczny, zabytkowy obiekt. Dopiero w sierpniu zeszłego roku, za stosunkowo niewielką kwotę niespełna 18 milionów złotych kupiła go poznańska firma Konkret.

W licytacji padła wprawdzie suma 35,7, ale przy zakupie zabytku przysługuje obniżka o połowę. A twierdza jest zabytkiem - to 58 hektarów gruntu wraz z zabudowaniami. Wśród nich są XIX-wieczne koszary - drugi, najdłuższy w Europie, ponad 2-kilometrowy budynek.

Konserwator zgadza się na zmiany

Twierdza jest zabytkiem mocno podupadłym. Odkąd przestało pilnować jej wojsko, była zaniedbana i rozkradana. Łupem złodziei padło właściwie wszystko, co przedstawiało wartość i dało się wynieść, w tym cenne okucia, balustrady czy piece, a nawet potężne, metalowe wrota.

By zachęcić inwestorów, konserwator zabytków wydał wytyczne do zagospodarowania twierdzy. Dopuścił adaptację koszar do funkcji mieszkalnej, ale zastrzegł, że nie może być jedyną. Poza nią dopuścił funkcje hotelową, usługową, kulturalną i turystyczną. Zalecenia umożliwiają też budowę podziemnych parkingów i niezbędnych dojazdów, a także małej architektury.

Ponadto teren cytadeli powinien pozostać ogólnodostępny, podobnie jak część wnętrz oraz części budynku koszar wraz z tarasami widokowymi na Wieży Tatarskiej i Wieży Białej.

Sprytne miasto

Firma Konkret to doświadczony deweloper. Zrealizowała m.in. City Park - kompleks hotelowo-mieszkalny na terenie dawnych koszar ułanów na poznańskim Grunwaldzie. Po sierpniowej transakcji prezes Wiesław Jan Prusiecki zapowiadał w TVN, że w Modlinie chce skorzystać z tego doświadczenia. Na antenie TVN24 roztaczał wizję smart city - inteligentnego miasta. Kompleksu, w którym można mieszkać, pracować, uczyć się i bawić. Ile z tej koncepcji jest nadal aktualne i co udało się zrobić?

- Praca wre - odpowiada reprezentujący firmę Konkret Piotr Ratajczyk. I dodaje: - To potężne wyzwanie, które trzeba dopracować w każdym szczególe. Ani planowanie, ani realizacja nie skończą się z dnia na dzień.

Firma wpompowała już w Modlin blisko 8 milionów złotych. Za te pieniądze wykonano najpilniejsze naprawy dachów, niektórych skarp i umocnień. Uporządkowano część zieleni, wyremontowano kanalizację sanitarną, udrożniono deszczową. Udało się też wyremontować pomieszczenia dawnego aresztu, w których przez pewien czas planowano utworzyć hotel. - Może się wydawać, że to niewiele, ale koszary mają 2250 metrów długości. Każdą rzecz trzeba więc pomnożyć razy 2250 metrów bieżących. Kwoty idą w miliony - tłumaczy Ratajczyk.

Na zlecenie inwestora powstaje też pełna, trójwymiarowa inwentaryzacja twierdzy i jej cyfrowy model.

To jednak nic w porównaniu z pieniędzmi, które trzeba wyłożyć, by zamienić dawne fortyfikacje w inteligentne miasto. Wartość całej inwestycji Konkret szacuje na miliard złotych. Oczywiście nie będzie jej realizować tylko ze środków własnych. Liczy na wsparcie instytucji publicznych, w tym środki unijne, ale przede wszystkim na komercyjnych partnerów. W jakiej formule?

- To też jest na etapie planowania. Część budynków prawdopodobnie będziemy realizować i komercjalizować sami. Inne mogą być budowane we współpracy z przyszłymi użytkownikami, pod konkretne potrzeby. Tam, gdzie będzie to możliwe i nie naruszy integralności zabytku, możliwa będzie też sprzedaż działek przeznaczonych pod konkretne funkcje podmiotom, które będą same finansować i realizować inwestycje - tłumaczy Ratajczyk.

Ale zastrzega: - Oczywiście najpierw powstanie spójna koncepcja całego miasteczka i każdy partner będzie musiał się w nią wpasować. Modlin ma tworzyć harmonijną całość, także pod względem architektury.

ROZMOWA Z WIESŁAWEM JANEM PRUSIECKIM:

Mówi Wiesław Jan Prusiecki, prezes firmy Konkret SA z Poznania
Mówi Wiesław Jan Prusiecki, prezes firmy Konkret SA z PoznaniaTVN CNBC

Zmiany w planie, potem konkurs

Niewykluczone, że na tę całościową koncepcję urbanistyczno-architektoniczną rozpisany zostanie międzynarodowy konkurs. Wcześniej - do końca 2014 roku - gotowy ma być masterplan z podziałem na strefy i funkcje. Do ogłoszenia konkursu niezbędna będzie jeszcze decyzja radnych Nowego Dworu Mazowieckiego - by realizacja smart city była w ogóle możliwa, zmienić mu się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który na razie dopuszcza na terenie twierdzy wyłącznie funkcję sportową i turystyczną.

Inwestor nie powinien mieć z tym jednak problemów - w marcu radni Nowego Dworu Mazowieckiego jednogłośnie przyjęli uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu.

- Zależy nam na tym, żeby ta inwestycja się udała, bo to oznacza pracę i rozwój miasta. A współpraca z inwestorem i konserwatorem układa się dobrze, więc nie było więc powodów, by nie wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom - uważa burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski. Pytany, czy nie jest zawiedziony tempem prac dodaje: - To jest bardzo trudny temat. Rok to przy takiej skali bardzo mało czasu. Jestem daleki od huraoptymizmu, ale nie widzę też powodów do krytykowania tego tempa.

Radni i burmistrz widzieli też już pierwsze, robocze koncepcje zagospodarowania twierdzy. Inwestor przedstawił im niedawno kilka możliwości. W jednej z nich pojawia się wysoka dominanta, ale Konkret zastrzega, że na razie nie zapadły żadne rozstrzygnięcia, a szkice są jedynie poglądowe.

Inwestor zapewnia natomiast, że duża część terenu pozostanie otwarta. Wzdłuż twierdzy, od strony rzeki powstać ma też promenada i przystań.

Twierdza jest otwarta

Póki co, twierdza pozostaje więc malowniczą, ale jednak ruiną. Po raz pierwszy od lat ma jednak gospodarza, który w dodatku udostępnił ją zwiedzającym. - Można zwiedzić teren, niektóre budynki i podziwiać widok z wieży. Lepiej się tylko wcześniej umówić, kontakt jest na stronie internetowej - zachęca Ratajczyk.

Firma Konkret liczy też na to, że nim zacznie się budowa, na terenie twierdzy uda się zorganizować imprezy, koncerty i festiwale. Do dyspozycji jest teren, na którym bawić może się nawet 100 tysięcy ludzi.

TWIERDZA MODLIN Z LOTU PTAKA:

Twierdza z lotu ptaka
Twierdza z lotu ptakaTVN24

PRZEWODNIK O TWIERDZY:

Przewodnik o twierdzy
Przewodnik o twierdzyTVN24

Karol Kobos

Źródło zdjęcia głównego: AMW

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal, który był gościem programu "Wstajesz i wiesz", opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Przyleciał z Seulu, na lotnisku pokazał paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Okazało się, że w bagażu miał drugi, prawdziwy pakistański paszport. Pakistańczyk musiał wrócić tam, skąd przyleciał, czyli do Korei Południowej.

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Młody kierowca przyjechał autem do komisariatu policji w Radomiu, by sprawdzić swój stan trzeźwości. Okazało się, że miał w organizmie 0,7 promila alkoholu. Do domu już autem nie wrócił, stracił też prawo jazdy. Miał je od kilku tygodni.

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl