Obwodnica Grodziska Mazowieckiego prawie gotowa. Wskazano termin otwarcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zbliża się termin oddania obwodnicy Grodziska Mazowieckiego (zdjęcie z listopada 2022 r.)MZDW

7,5-kilometrowa obwodnica Grodziska Mazowieckiego jest już niemal gotowa do użytku. Inwestycja czeka już tylko na kontrolę Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz wydanie pozwolenia na użytkowanie. Wskazano też termin otwarcia drogi, ma się odbyć z pompą.

Informację o zbliżającym się otwarciu tej wyczekiwanej od wielu lat przez mieszkańców Grodziska Mazowieckiego inwestycji przekazał tamtejszy ratusz. Z komunikatu wynika, że odbędzie się ono 4 lutego 2023 roku o godzinie 14 pomiędzy skrzyżowaniami Kraśnicza Wola - Chlebnia.

"Trwają prace odbiorowe"

- Obecnie trwają prace odbiorowe. Czekamy na kontrolę z Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Następnie WINB ma czas na wydanie pozwolenia na użytkowanie - powiedziała nam Monika Burdon, rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Dodała, że nie ma jeszcze wyznaczonego terminu kontroli. - Dokładamy wszelkich starań, aby zgodę na użytkowanie tej drogi uzyskać jak najszybciej - podkreśliła Burdon.

Umowa z wykonawcą - firmą Strabag została podpisana w sierpniu 2020 roku. W ramach inwestycji powstało prawie 7,5 kilometra odcinka obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej 579, od węzła autostradowego "Grodzisk" do drogi wojewódzkiej numer 579 w Kałęczynie. Droga składa się z jednej jezdni, po jednym pasie w każdą stronę.  Obwodnica została wytyczona na obrzeżach miasta przez tereny rolnicze i nieczynne wyrobiska cegielni. Wybudowano trzy wiadukty: nad drogą gruntową w pobliżu węzła autostradowego, torami kolejowymi i rzeką Mrowną. Przebudowano też pięć skrzyżowań z drogami lokalnymi.

Jak informował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, wartość całego projektu to ponad 152 milionów złotych. Projekt uzyskał dofinansowanie 119,6 milionów złotych ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Natomiast dofinansowanie z budżetu państwa wynosi 17,5 milionów złotych.

Przebieg obwodnicy Grodziska MazowieckiegoStrabag/materiały prasowe

Koncert i przecinanie wstęgi

Po otwarciu 7,5-kilometrowa obwodnica odciąży centrum Grodziska Mazowieckiego, przejmując ruch aut zjeżdżających z autostrady A2.

Jak zapowiada grodziski urząd miasta, na 4 lutego zaplanowano atrakcje dla mieszkańców. Wieczorem w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Sportowej wystąpią Enej i Viki Gabor.

"W pierwszej kolejności nastąpi oficjalne otwarcie obwodnicy z przecięciem wstęgi wspólnie z mieszkańcami. Jedna z najważniejszych drogowych inwestycji w Grodzisku Mazowieckim wymaga wielkiego wydarzenia, dlatego podejmiemy się próby bicia Rekordu Polski w przecięciu wstęgi oraz jej trzymaniu. Aby to się udało udział w próbie powinno wziąć ponad 1655 osób. Liczymy więc na obecność naszych mieszkańców oraz zaangażowanie się w to historyczne wydarzenie" - zachęca w komunikacie urząd.

Zbliża się termin oddania obwodnicy Grodziska Mazowieckiego (zdjęcie z listopada 2022 r.)MZDW

Informowaliśmy również o otwarciu estakady nad skrzyżowaniem Marsa i Żołnierskiej:

Budowa estakady była ostatnim etapem modernizacji Marsa i Żołnierskiej
Budowa estakady była ostatnim etapem modernizacji Marsa i ŻołnierskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MZDW

Pozostałe wiadomości

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie ponownie próbowali blokować mosty w Warszawie. Dzisiaj rano pojawili się na mostach Poniatowskiego i Gdańskim. Były utrudnienia. Dzień wcześniej pięć osób położyło się na jezdni Świętokrzyskiego.

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Aktywiści ponownie próbowali blokować warszawskie mosty

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Wyszedł z domu do pracy. Tego dnia tam jednak nie dotarł. Został zatrzymany, gdy wysiadał z autobusu. Trafił do więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata. Był bowiem poszukiwany.

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Wyszedł do pracy, trafił do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze sporymi utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy podróżujący w porannym szczycie trasą S2. Jeden pas blokowały rozbite auta. Korek miał nawet dziewięć kilometrów.

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Stłuczka na S2, korek miał dziewięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci zlikwidowali duży magazyn i zabezpieczyli ponad 130 kilogramów różnego rodzaju narkotyków o szacunkowej wartości ponad pięciu milionów złotych. Zatrzymano 27-latka, któremu grozi do 12 lat więzienia.

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Niepozorny dom i narkotyki za ponad pięć milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularność nowej kładki przez Wisłę wymusza szybkie zmiany w jej sąsiedztwie. Prezydent Warszawy zapowiedział, że dotkną one także Karową, która ma się stać "przedłużeniem mostu".

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Dla rowerzystów pasy na wiadukcie, dla pieszych efektowne schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie projektu uchwały w sprawie podwyżki stawek za przejazdy taksówkami. To deklaracja po spotkaniu z taksówkarzami, którzy przedstawili prezydentowi swoje postulaty.

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Przejazd taksówką będzie droższy? Trzaskowski zapowiedział złożenie uchwały

Źródło:
PAP

Nowym komendantem stołecznej policji został inspektor Dariusz Walichnowski. Wcześniej szefował policji w Gdańsku. W poniedziałek pożegnał się z tamtejszym sztandarem.

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Z Gdańska do Warszawy. Dariusz Walichnowski nowym komendantem stołecznym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków poinformował o oględzinach prowadzonych na terenie dawnego cmentarza gminy ewangelicko-augsburskiej przy ulicy Kamykowej na Białołęce. Są one związane z wpisem nekropolii do rejestru zabytków. Wcześniej mieszkańcy okolicy alarmowali, że trwa tam wycinka drzew.

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Oględziny konserwatora zabytków na dawnym protestanckim cmentarzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl