Odbywająca się od 2007 roku akcja ekologów przypomina o potrzebie aktywnego włączania się w ochronę przyrody i klimatu. Tysiące miast na całym świecie gasi oświetlenie najbardziej rozpoznawalnych budynków w geście dla naszej planety. W ubiegłym roku były to między innymi Wieża Eiffla w Paryżu, Tower Bridge w Londynie, Brama Brandenburska w Berlinie, czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
Narodowy, Belweder, mosty
Równo o 20.30 w Warszawie "zgasł” Pałac Kultury i Nauki, stadion czy iluminacja katedry św. Jana Chrzciciela. Również na warszawskich mostach: Gdańskim, Świętokrzyskim, Poniatowskiego i Siekierkowskim na godzinę wyłączona została iluminacja.
- Akcja ma znaczenie symboliczne - z naszych wyliczeń wynika, że godzina wyłączenia urządzeń iluminacji mostów to oszczędność 90 zł - informuje Zarząd Dróg Miejskich.
W akcję włączają się też instytucje państwowe, a także przedsiębiorcy. Światła gasną na budynkach: Teatru Wielkiego, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Zdrowia, Centrum Handlowego Arkadia, Galerii Mokotów, Galerii Wileńska, Złotych Tarasów oraz hoteli Novotel, Marriott i Hilton.
Dołącz do watahy i zawyj dla wilka
Udział w Godzinie dla Ziemi WWF jest bardzo prosty. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.godzinadlaziemi.pl i w sobotę 19 marca o 20.30 zgasić światło na symboliczną godzinę.
Tegoroczna edycja poświęcona jest wilkom. Ekolodzy przekonują, że gatunek jest zagrożony wyginięciem i domagają się większej ochrony. W ramach solidarności ze zwierzętami warszawiacy "zawyli dla wilków". Akcja odbyła się o 12.00 przy Skwerze Hoovera:
Akcja "Zawyj dla wilka" na Skwerze Hoovera
TAK AKCJA GODZINA DLA ZIEMI WYGLĄDAŁA W 2015 ROKU:
Godzina dla Ziemi
kz/r
Źródło zdjęcia głównego: PAP / Paweł Supernak