Galeria handlowa w fabryce Nowe porządki w Międzylesiu

fot. UM

Duża hala wystawiennicza, centrum handlowe w zabytkowej fabryce, nowa ulica, pawilony handlowe wzdłuż Żegańskiej i przede wszystkim wyczekiwany tunel pod torami - tak według urzędników ma wyglądać nowe centrum Międzylesia.

Plan miejscowy, który do 17 lutego, można oglądać na XVIII piętrze Pałacu Kultury i Nauki, jest pierwszą próbą uporządkowania tej części miasta. Przez lata o jej obliczu decydował przemysł. Działała tu m.in. Fabryka Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego, po wojnie znacjonalizowana i funkcjonująca jako Zakłady Wytwórcze Aparatury Wysokiego Napięcia. W latach 90. zakłady przejął koncern ABB, który z czasem wygaszał produkcję w Międzylesiu.

Należący do firmy biurowiec wykupiło miasto, umieszczając w nim ratusz dzielnicy Wawer. W innym budynku urządzono gimnazjum, a fabryczne hale stopniowo pustoszały, a okolicę zdominowała handlowa prowizorka. Plan ma to zmienić.

Uporządkować centrum

- Chodzi nam przede wszystkim o to, aby uporządkować to straszne centrum dzielnicy, które teraz tworzą zdegradowana fabryka, drewniane i blaszane budy. Handel w takiej formie będzie musiał zniknąć - zapowiada Ewa Podhorska z biura architektury i planowania przestrzennego.

Pawilony wzdłuż Żegańskiej mają tworzyć jednolitą pierzeję o wysokości 11 - 12 metrów. Nowy plan zachowuje funkcje administracyjne obecnego urzędu dzielnicy. Podobny cel przewidziano jednak także dla budynku obok, co oznacza wyprowadzkę gimnazjum nr. 103.

- W ubiegłym roku rada podjęła decyzje o połączeniu gimnazjum z liceum przy ul. Alpejskiej. Obecnie ten budynek jest remontowany. Do września 2012 będzie stanowił siedzibę zespołu szkół - wyjaśnia wiceburmistrz Adam Godusławski i dodaje, że do budynku dzisiejszego gimnazjum przeniosą się jednostki urzędu mieszczące się obecnie na Marysinie i w Falenicy.

Galeria w dawnej fabryce

Najwięcej zmieni się od strony ulicy Szpotańskiego. Kompleks czterech zabytkowych hal dawnej fabryki stanie się pierwszą w Wawrze galerią handlową z prawdziwego zdarzenia (ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni handlowej). Stare budynki zostaną połączone z nowym, 20-metrowym gmachem. Firma Raiffeisen Evolution, do której należy grunt, opracowała wstępną koncepcję Rodzinnego Centrum Handlowo-Rekreacyjnego i podtrzymuje chęć inwestycji.

- Przyspieszyliśmy pracę nad planem, bo nie chcemy, aby budynek dawnej fabryki Szpotańskiego popadł w ruinę. Mamy nadzieję, że po uchwaleniu planu prywatny inwestor, zgodnie z wytycznymi konserwatora wyremontuje budynek i przywróci mu blask. To będzie wizytówka Wawra - zapewnia Podhorska.

Hala, ulica, dwa ronda

Obok, w wybudowanych później halach ZWAR, ma funkcjonować hala wystawienniczo-imprezowa przeznaczona na organizowanie wystaw, imprez kulturalnych, rozrywkowych, sportowych i szkoleniowych. Tylko od przyszłego inwestora zależy, czy będzie adaptował istniejący obiekt, czy zburzy go i wybuduje nowy. W tej kwestii twórcy planu pozostawiają wolną rękę.

Między ulicami Pożaryskiego, a Szpotańskiego powstanie nowa ulica. Będzie przede wszystkim drogą dojazdową do nowego centrum handlowego. Po obu stronach znajdą się chodniki, ale nie przewidziano niestety ścieżki rowerowej. Skrzyżowanie z ruchliwą Szpotańskiego przybierze formę ronda. Rondo przybędzie też na skrzyżowaniu Żegańskiej z Dworcową.

Plan zakazuje budowy ogrodzeń wokół hali, centrum handlowego oraz zabudowy mieszkalnej na rogu ulic nowoprojektowanej i Pożaryskiego.

Nie rezygnują z tunelu

Planiści podtrzymują za to postulat budowy tunelu pod linią kolejową, na północ od dzisiejszego przejazdu, który docelowo zostanie zamknięty.

- Projekt budowlany jest na ukończeniu. W drugim kwartale tego roku mamy zamiar wystąpić o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - deklaruje Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Zaznacza jednak, że wciąż nie zostały zapewnione pieniądze na wykup gruntów. Chodzi o niebagatelna kwotę 32 mln. zł. - Wystąpiliśmy do Rady Warszawy o zwiększenie środków finansowych dla tej inwestycji. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, prace będą mogły ruszyć jeszcze w tym roku - przekonuje Choińska.

Między Żegańską, a wjazdem do tunelu zaplanowano ogólnodostępny parking. Powstaną też dwa przejścia podziemne dla pieszych: między dwiema nitkami ul. Patriotów przy zejściu z peronów oraz pod Żegańską w okolicy Dworcowej.

Kiedy? Trudno oceniać

Do 17 lutego można wnosić poprawki do planu. Kiedy plan wejdzie w życie? Urzędnicy unikają odpowiedzi. - Przed zakończeniem zbierania uwag trudno realnie oceniać, kiedy całość trafi do Rady Miasta. Będziemy monitorować prace - informuje Dagmara Strzelczyk z biura prasowego.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY PLANU

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest pięć stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP